کد خبر : ۵۰۲۳۲۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
برگزاری نشست بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در حیدرآباد سند

مقیم/ به همت خانه فرهنگ ایران در حیدرآباد سند، مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی برگزار شد.

 به گزارش مقیم، مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی، (25 اردیبهشت‌ماه) با حضور احمد عبداله‌پور، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران، نصیر میرزا، رییس اسبق رادیو حیدرآباد، شاعر و نویسنده، یوسف سندی نویسنده و مترجم، عبد الرحمان سیال، استاد دانشگاه، غلام نبی سومرو، سلیم جمالی، مور ساگر، حافظ اندر و میرزا کاظم رضا، نظیر ناز، نسیم، از نویسندگان و شاعران در سالن همایش‌های خانه فرهنگ کشورمان، برگزار شد.

عبداله‌پور در سخنانی در این مراسم، گفت: شاهنامه، کتابی با سه قلمرو جداگانه نخست قلمرو اسطوره (Myth)، سپس آرایه‌‎های حماسی و پهلوانی (Epic and Arsenal) و در نهایت، نمودهای تاریخی (Historical Symbol) است. اگر رودکی پدر شعر فارسی است، فردوسی مادر زبان فارسی است.

در ادامه، میرزا نصیر، شاعر، نویسنده و رییس سابق رادیو دولتی حیدرآباد، سخنرانی خود را با الهام از نوشته‌های مولانا محمدحسین آزاد و غلام ربانی آگرو در باره شاهنامه فردوسی ارایه کرد.

پس از آن، یوسف سندی سخنران بعدی این مراسم بود که مقاله خود را با عنوان «اثر شعر فردوسی بر سند» ارائه کرد.

عبد الرحمان سیال نیز در سخرانی خود گفت: اشعار فردوسی و شاعران دیگر ایران بر فرهنگ سند و هند تأثیرات زیادی داشته به گونه‎‌ای که زبان فارسی بیش از 700 سال زبان رسمی این منطقه بوده است.

علی محمد چنا در بخش پایانی این مراسم، اظهار کرد: اکثر شُعرای بزرگ این منطقه چون شاه عبد الطیف بهتائی، سچل سر مست و بیدل مسرور تأثیرات زیادی از شاعران ایران می‌گرفتند و لذا بر ما لازم است آیین بزرگداشت شُعرایی مانند خیام، عطار، سعدی و حافظ را با شکوه برگزار کنیم.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi