کد خبر : ۵۰۲۲۸۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
برگزاری مراسم بزرگداشت حکیم عمر خیام در بلاروس

مقیم/ همزمان با ۹۷۰مین زادروز حکیم عمر خیام، شاعر، منجم و ریاضیدان بزرگ ایرانی، مراسم بزرگداشتی در 'خانه دوستی کشورها' در مینسک پایتخت بلاروس برگزار شد.

 به گزارش مقیم، این مراسم با حضور علاقه مندان بلاروسی عمر خیام، دانشجویان و فارسی آموزان این کشور و ایرانیان مقیم برگزار شد، سفیر آذربایجان و معاون سفیر تاجیکستان در بلاروس نیز حضور داشتند و عباس اسکندری معاون سفیر ایران در بلاروس درباره ابعاد متعدد شخصیت عمر خیام بویژه رویکرد الهیاتی وی و زبان رمز و استعاره در اشعار او سخن گفت. 
وی خیام را ذخیره ای فرهنگی برای ایران نام برد که از طریق او فرهنگ های ایران و بسیاری از کشورهای جهان به هم پیوند خورده است و باید او را پل همدلی و تعمیق روابط مردم و هنرمندان ایران و بلاروس نامید. 
محمد طاهری استاد اعزامی آموزش ادبیات فارسی به دانشگاه های بلاروس و «ایوا نووا» رئیس خانه دوستی نیز درباره حکیم عمر خیام و اهمیت برگزاری چنین مراسمی در شناخت فرهنگ ها و روابط ایران و بلاروس سخنرانی کردند. 
سفیر آذربایجان در بلاروس نیز زبان فارسی را زبان دوستی نامید و خیام را ستود. 
در ادامه این مراسم ضمن پخش فیلمی درباره زندگی خیام، جمعی از اساتید و دانشجویان فارسی آموز بلاروس، اشعار خیام را به زبان فارسی، بلاروسی و روسی خواندند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi