کد خبر : ۵۰۲۲۷۹ گروه : استان ها تاریخ انتشار :یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
الزام بانک مرکزی به تشکیل هیات حل اختلاف بانکها و واحدهای تولیدی

مقیم/نمایندگان مجلس بانک مرکزی را موظف کردند نسبت به تشکیل هیاتی متشکل از افراد خبره برای حل اختلاف بانک ها و واحدهای تولیدی و صنعتی اقدام کند.

به گزارش  مقیم به نقل از مهر، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر در دستور کار قرار گرفت و اصلاحات صورت گرفته در این طرح، به تصویب صحن مجلس رسید.

یکی از این اصلاحات الزام بانک مرکزی به تشکیل هیاتی از افراد مورد وثوق بانکی و اقتصادی در استان ها برای حل و فصل اختلاف بانک ها و واحدهای تولیدی در موضوع ارائه تسهیلات بوده است.

بر اساس این اصلاحیه که به عنوان یک تبصره به ماده ۶۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر اضافه می شود، «رئیس کل بانک مرکزی موظف است هیاتی متشکل از خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی در هر استان از میان افرادی که استاندار پیشنهاد می کند تشکیل دهد. کسانی که مورد تایید رئیس کل بانک مرکزی قرار می گیرند و با حکم وی به عضویت هیات های موضوع این تبصره درمی آیند، به عنوان نماینده رئیس کل محسوب می شوند.»

این هیات موظف است دلایل و مستندات بانک ها برای استنکاف از پرداخت تسهیلات موردنظر کارگروه رفع موانع تولید را بررسی و درباره آن اظهارنظر کند.

در صورتی که دلایل بانک برای استنکاف از پرداخت تسهیلات موردنظر، مورد تایید هیات موضوع این تبصره قرار نگیرد، بانک موظف است تسهیلات موردنظر را به متقاضی پرداخت کند».

همچنین بر اساس بخش پایانی این اصلاحیه «عدم تمکین بانک، تخلف از دستور بانک مرکزی تلقی شده و موضوع به هیات انتظامی بانک مرکزی ارجاع خواهد شد. رئیس کل بانک مرکزی می تواند هر یک از اعضای هیات مذکور را عزل کند».

این اصلاحیه با ۱۶۰ رای موافق، ۷ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : شورای نگهبان     |     واحدهای تولیدی     |     مجلس شورای اسلامی     |     بانک مرکزی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi