کد خبر : ۵۰۲۲۴۷ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
هند، ایران را از دست نمی دهد - وحیده دینداری

مقیم/ برای هند به عنوان کشوری که دکترین روابط خارجی خود را حفظ مناسبات با تمام کشورها برای تامین منافع ملی قرار داده است، خروج آمریکا از برجام مضرات بسیاری دارد و به همین منظور از رفتاری محتاطانه پیروی می کند که نه ایران را از دست بدهد و نه تحت فشارهای آمریکا قرار گیرد.

پاسخ هند به تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا درباره خروج از قرارداد هسته ای شش کشور غربی با ایران محتاطانه بوده است. آمریکا از بزرگترین متحدان این کشور است و روابط تجاری، دفاعی و اجتماعی قدرتمندی بین آنها وجود دارد. نگاه آمریکا به هند در سالهای اخیر تغییر کرده و می خواهد از آن به عنوان کشوری که سومین قدرت اقتصادی و ششمین ارتش قدرتمند جهان را دارد به عنوان دیواری در مقابل نفوذ فزاینده چین در منطقه استفاده کند. واشنگتن در این زمینه چنان به دهلی نو امید بسته است که دیگر از منطقه 'آسیا-اقیانوسیه' صحبت نمی کند و تلاش دارد مفهوم 'هند-اقیانوسیه' را هم در متون و هم در اسناد و مراودات سیاسی جا بیندازد.
از آنطرف، اهمیت ایران نیز برای هند کم نیست. این دو کشور قدرتمند که هزاران سال تاریخ مشترک سرنوشت آنها را در هم تنیده است دارای منافع منطقه ای و استراتژیک فراوانی هستند. در سالهای اخیر نفت و ارتباطات درمرکز همکاری های مشترک قرار داشته است.
ترامپ سه شنبه هفته گذشته خروج آمریکا را از برجام اعلام کرد. پنج کشور دیگر امضا کننده برجام با وی همراهی نکردند. ترامپ ایران را تهدید کرد که تحریم ها را احیا و حتی تشدید خواهد کرد. اما به سبب عدم همراهی اعضای دیگر شورای امنیت که در برجام حضوردارند انتظار نمی رود سازمان ملل بیانیه ای برای تحریم ایران منتشر کند. این نقطه تفاوت تحریم ها برای هند در قبل و بعد از برجام است.

***واکنش وزارت خارجه هند محتاطانه بود
در حال حاضر، هند در مسیر بسیار باریکی قرار گرفته است. وزارت امور خارجه هند در بیانیه ای که نشان دهنده عدم تمایل این کشور برای جلب انتقاد های دولت آمریکا است اعلام کرد باید به حق ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای احترام گذاشته شود. 
دهلی نو همچنین اعلام کرد کشور ها باید از طریق مذاکرات سازنده مسائل موجود را حل کنند. 
هند دارای منافع راهبردی در ایران است و در همین حال به دلیل روابط راهبردی خود با آمریکا، نمی خواهد انتقاد های این کشور به سوی خود را جذب و هدف خصومت های آن قرار بگیرد. 
وزارت امور خارجه هند تاکید کرد که این کشور همیشه اعلام کرده است که مساله برنامه هسته ای ایران باید به صورت صلح آمیز و از طریق مذاکره حل شود. باید به حق ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای احترام گذاشته شود. تمام طرف ها باید به صورت سازنده جهت حل مسائل بوجود آمده در ارتباط با برجام با یکدیگر گفت و گو کنند. 
مطبوعات هند نیز به نقل از یک مقام وزارت خارجه نوشتند که هند در انتظار واکنش سایر کشور ها در ارتباط با ایران و هچنین تصمیمات آمریکا در چند ماه آینده خواهد ماند. 
کارشناسان هندی معتقدند که اقدام آمریکا در خروج از توافق هسته ای با ایران می تواند به تغییر شرایط راهبردی و منطقه ای در منطقه منجر شود و به منافع هند ضربه بزند زیرا ایران سومین صادر کننده نفت به هند و یک همکار بسیار ضروری و راهبردی برای این کشور است. 
تحریم های ایران همچنین سبب افزایش بهای نفت و در نتیجه قیمت سوخت در هند خواهد شد و بر رشد اقتصادی این کشور تاثیر خواهد گذاشت. 
تلمیز احمد یک دیپلمات اسبق و کارشان مسائل خاورمیانه گفت: این گونه اقدامات همیشه به تجارت نفت و سرمایه گذاری صدمه می رسانند اما زمان کافی برای پیدا کردن راه حل های جایگزین وجود دارد. 
نه تنها از جنبه نفت، بلکه ایران یک کشور بسیار مهم برای هند از نظر ارتباط با افغانستان و آسیای مرکزی بدون نیاز به پاکستان است. 

***مشارکت در طرح توسعه بندر چابهار به رغم نگرانی از تحریم های آمریکا علیه ایران ادامه می یابد 
مقامات هندی اعلام کردند توسعه بندر چابهار که هند در آن سرمایه گذاری کرده است ادامه خواهد یافت و دولت هند انتظار ندارد خروج آمریکا از توافق هسته ای و وضع تحریم هانی جدید علیه ایران بر مشارکت این کشور در پروژه توسعه بندر چابهار تاثیر فوری داشته باشد. 
آرون کومار گوپتا رئیس شرکت بنادر بین المللی هند که هفته گذشته برای مشخص کردن یک شرکت ایرانی جهت مدیریت فاز اول اسکله شهید بهشتی در بندر چابهار به ایران سفر کرده بود. 
گوپال کریشنا معاون وزیر کشتیرانی هند هم در همین خصوص تاکید کرد که هند به زودی و قبل از 16 ژوئن (26 خرداد ماه) سالجاری یک توافقنامه با این شرکت امضا خواهد کرد. 
یک مقام هندی دیگر هم اعلام کرد که شرکت های ایرانی پیشنهادات خود را ارائه کرده اند. 
هند در طول سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به این کشور در بهمن ماه سال گذشته کنترل فاز اول بندر چابهار را به مدت 18 ماه بر عهده گرفت و تعهد کرد که عملیات های توسعه ای این بندر را قبل از 17 ژوئن (27 بهمن) آغاز کند، در غیر این صورت هند جریمه خواهد شد. 
هند برای توسعه بندر چابهار ایران متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری شده است. 

**هند ایران را از دست نمی دهد
خلاصه کلام آن که تصمیم اخیر ترامپ درباره ایران از سوی دولتمردان کنونی معنایی متفاوت از آنچه قبل از امضای قرارداد هسته ای داشت یافته است. اگر قبل از برجام، هند مجبور شد به فشارهای آمریکا تن داده و مسایل و مشکلات عدیده ای هم برای خود و هم برای ایران ایجاد کند، حال پس از گذشت این سالها و ظهور چهره ای دیگر از هند که در جهان و بخصوص منطقه حرفی برای گفتن دارد دیگر نیازی به همراهی کورکورانه با آمریکا وجود ندارد. هند با نگاه به منافع خود دریافته است که همکاری با ایران به همان اندازه رابطه خوب با آمریکا برایش دارای اهمیت و منفعت است. 
سالها این داستان در بین تحلیلگران جاری بود که سیاست خارجی و اقتصادی هند در قبال ایران صرفا طنینی از تمایلات واشنگتن است اما به نظر می رسد این داستان تدریجا به افسانه تبدیل می شود. 
می توان گفت مساله برجام و مواضع متخصمانه آمریکا علیه ایران، در واقع عرصه دیگری برای هند گشوده است تا باردیگر به سیاست 'عدم تعهد' خود که سالها از سوی رهبران مقتدر آن دنبال می شد بازگردد. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi