کد خبر : ۵۰۲۲۰۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
برگزاری مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در پاكستان

مقیم/ نشستی با حضور اساتيد زبان و ادبيات فارسي پاكستان همزمان با روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، در خانه فرهنگ ايران در راولپندي برگزار شد.

به گزارش مقیم، احسان اکبر، ادیب و شاعر برجسته پاکستان، محمد سفیر، مدیر گروه زبان و  ادبیات فارسی دانشگاه ملی زبا‌نهای نوین نومل، مظفر علی کشمیری، ريیس انجمن فارغ‌التحصیلان زبان فارسی و استاد دانشگاه بین‌المللی اسلامی، شاد آرام، استاد زبان و ادبیات فارسی اعزامی از ایران و جمعی از اساتید و دانشجویان زبان فارسی، شركت‌كنندگان در اين نشست ادبي بودند.

علی آقانوری، وابسته فرهنگي كشورمان در راولپندي پاكستان در آغاز اين نشست گفت: فارسی علاوه بر اینکه زبان ملی ایرانیان است، زبان دوم جهان اسلام و میراث مشترک همه فارسی‌زبان و فارسی‌دانان در نقاط مختلف جهان محسوب مي‌شود. این زبان پرچمدار آثار علمی،  هنری،  فرهنگی و ادبیات سرزمین‌های پیرامون ایران  از جمله شبه قاره و برای غربیان در قرون اخیر، الهام‌بخش بوده است.

وي افزود: همچنین زبان فارسی مهد پرورش شاعرانی همچون فردوسی، حافظ، سعدی، مولانا و بسياري ديگر است که آثار آنها سرشار از خرد، حماسه ملی، حماسه اخلاقی و مضامین بزرگ معنوی است که همین ویژگی‌ها باعث توجه جهانیان به فارسی و ذخایر ادبی آن شده است.

آقانوري همچنين گفت: فردوسی به عنوان بزرگ‌ترین شاعر حماسه‌سرای ایران اثر عظیم و بزرگ شاهنامه را خلق کرد که سرشار از خردورزی، میهن‌دوستی و نبرد همیشگی میان نیکی و بدی است. شاهنامه، نبض زبان فارسی و گنجینه‌ای از خرد و دانایی بوده و از ارزشمندترین ذخایر فرهنگی در حوزه تمدنی ایران به شمار می‌رود.

سپس مظفر علی کشمیری، مقاله خود با هنوان «شخصیت حکیم توس فردوسی» را خواند و در ادامه، محمد سفیر، مقاله‌اش با عنوان «تجلی اخلاق و پند در شاهنامه» را ارايه داد.

در ادامه و پس از قرائت اشعاری توسط دانشجویان زبان فارسی، شاد آرام، استاد اعزامي از سوي وزارت علوم به دانشگاه‌هاي پاكستان، با بيان سخناني، جایگاه زبان فارسی در منطقه شبه قاره به ویژه پاکستان را تشریح كرد.

سخنران پایانی مراسم احسان اکبر هم گفت: ارتباطات تمدنی بین ایران و پاکستان از گذشته دور تا به امروز تداوم دارد و من فارسی را برتر از سایر زبان‌های دیگر جهان به جهت ویژگی‌های آن می‌دانم.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi