کد خبر : ۵۰۲۱۳۰ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
رشد اقتصادی انگیزه «پیونگ یانگ» از مذاکرات - مسعود احمدی

مقیم/ نفس برگزاری اجلاس مهم سران دو کره پس از ۱۱ سال برای پایان دادن به دوران مخاصمه و تمرکز بر مسایل سیاسی موجب شد تا آن بخش از گفت و گوهای مهم اقتصادی دو کشور که می تواند تحولی در شبه جزیره کره و کل منطقه ایجاد کند، پنهان بماند.

دیدار تاریخی سران دو کره بخصوص عبور رهبر کره شمالی برای اولین بار بعد از جنگ 1953 کره از مرز دو کشور و ورودش به کره جنوبی، موجب شد تا همه اخبار و اطلاعات مربوط به این دیدار بر مسایل سیاسی متمرکز شود.
این در شرایطی است که به نظر می رسد بخش اقتصادی و همکاری های تجاری دو کشور کمتر از حل و فصل مشکلات سیاسی آنها نیست و شاید آینده مناسبات این دو کشور را تجارت و اقتصاد بسازد.
کره جنوبی می داند که گرایش های اقتصادی کره شمالی به چین بسیار زیاد است و برای همین می کوشد تا در این عرصه هم از رقیب قدر خود عقب نماند و هم اجازه ندهد که کل اقتصاد کره شمالی در چنگ چین باشد.
البته در عرصه اقتصادی هر قدمی که دو کره و دیگر کشورهای منطقه بردارند به هر صورت به چین مرتبط می شود و هر مسیر و کمربند اقتصادی که ایجاد گردد به چین نیز مرتبط خواهد شد اما مهم است که دو کره بتوانند زمام همکاری های اقتصادی را در دستان خود داشته باشند.
در روستای صلح پانمونجوم سران دو کره در پایان ماه آوریل سال 2018 دیدار کردند و قول دادند به دوران پرمخاصمه خاتمه داده و مشترکا برای پیشبرد برنامه خلع سلاح هسته ای همکاری کنند.
اما کره جنوبی پا را فراتر ازاین گذاشت و در یک اقدام بسیار قابل توجه، یک برنامه و سند مهم اقتصادی و همکاری دو کشور را که به نوعی نقشه راه یکپارچگی مناسبات اقتصادی دو کشور و کل منطقه آسیای شمال شرقی و حتی فراتر از آن را در بر می گیرد، در اختیار کره شمالی قرار داد.
بر اساس برنامه وحدت اقتصادی که در یک لوح فشرده در اختیار کره شمالی قرار داده شده سه کمربند اقتصادی منطقه ای تعریف شده است که کشورهای مختلف را نیز در بر می گیرد.
یکی از این کمربندها بر اساس تعریفی که از آن شده است سواحل غربی شبه جزیره کره را به چین مرتبط می سازد و کل منطقه را به یک مرکز پشتیبانی تبدیل می کند.
یکی از دیگر کمربندها باعث می شود تا سواحل شرقی شبه جزیره کره برای همکاری های انرژی به روسیه متصل شود و کمربند سوم نیز مرزهای دو کره را در بر می گیرد و یک مرکز گردشگری را ایجاد می کند.
نهاد ریاست جمهوری کره جنوبی در باره این برنامه و گزارش هایی که در این باره منتشر شده سکوت کرده اما تصریح کرده است که بحث های اقتصادی دو کره پیشتر نیز در سخنرانی های 'مون جائه این' رییس جمهور کره جنوبی مطرح بوده است.
البته یک سال قبل رییس جمهور کره جنوبی متعهد شد که دو کره را از لحاظ اقتصادی به یکدیگر نزدیک کرده و به یک بازار متحد تبدیل کند که اساس اقتصادی محکمی داشته باشد.
'پارک بیون سوگ' از کارشناسان مسایل دو کره و از نمایندگان حزب حاکم دمکرات در کره جنوبی می گوید که پیشنهادهایی در باره مسایل و همکاری های اقتصادی میان دو کشور رد و بدل شده است.
پارک با اشاره به مساله سه کمربند اقتصادی می گوید این موضوع را رییس جمهور کره جنوبی در سخنرانی هایی که در گذشته در باره روابط اقتصادی دو کره داشته، مطرح کرده است.
او می گوید که برنامه اقتصادی شامل خطوط راه آهن می شود که بخش های بزرگی از شبه جزیره کره را به مناطق شمال شرق چین متصل می کند و از آنجا نیز تا اروپا ادامه می یابد.
چین به هر صورت از این برنامه و پیشنهاد ایجاد کمربندهای اقتصادی میان دو کره و کل منطقه و بخصوص بین این کشورها و چین استقبال می کند.
چنین برنامه هایی نه تنها باعث رشد اقتصادی کل منطقه می شود بلکه با اهداف و برنامه های اقتصادی چین نیز به نوعی مرتبط می شود.
مناطق شمال شرق چین مانند نواحی ساحلی شرقی این کشور پیشرفته نیست اما ارتباط های ریلی این مناطق با یکدیگر و با کره جنوبی و کره شمالی می تواند یک انقلاب اقتصادی بوجود آورد.
به هر صورت پیشبرد این طرح ها و تبدیل منطقه به یک بندر اقتصادی و پایانه تجاری برای چین و روسیه هم اخبار خوبی به حساب می آید زیرا شبه جزیره کره راه های چین را نیز به بیرون مسدود کرده است و خاور دور روسیه نیز با مرتبط شدن با این کمربند همکاری از شرایط ویژه تجاری خوبی برخوردار خواهد شد و راه مرتبط شدن آنها از این مسیر به دنیا را باز خواهد کرد.
در مجموع برآیند این پیشنهادها این است که کره جنوبی برای اینکه بتواند هدف خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره را محقق ساخته و رژیم دایمی صلح در کل منطقه برقرار کند، امتیازها و همکاری های اقتصادی گسترده ای با برنامه ریزی حساب شده برای دو کره در نظر گرفته است که اجرای آنها می تواند کل منطقه شرق و شمال شرق آسیا را به یک مرکز اقتصادی بزرگ منطقه ای تبدیل کند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi