کد خبر : ۴۹۸۸۵۶ گروه : فراکسیون ایرانیان تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
سفارتخانه‌های بدون سفیر سبب متضرر شدن جمهوری اسلامی، می‌شود

مقیم/ بنا به گفته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، اداره سفارتخانه‌های ایران بدون سفیر در خارج از کشور سبب کاهش کارآمدی و اشکال در مراودات می‌شود.

به گزارش مقیم و به نقل از خانه ملت،  سیدحسین نقوی حسینی ، در توضیح وضعیت سفارتخانه‌های بدون سفیر ایران در خارج از کشور و تاثیر این وضعیت بر روابط بین دو کشور، گفت: سفارتخانه‌های ایران مرکز روابط دیپلماتیک و کنسولی با کشورهای میزبان است، به ویژه در شرایط اقتصادی کنونی این روابط نیاز جدی است.

نماینده مردم پیشوا و ورامین در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در شرایط فعلی سفاتخانه‌های ایران در خارج از کشور و سفرا نقش مهمی را ایفا می‌کنند اما متاسفانه برخی از سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور بدون سفیر یا با سرپرست اداره می‌شود.

فراید طولانی انتخاب سفرا دلیل وزیر خارجه برای وجود سفارتخانه‌های بدون سفیر ایران در خارج از کشور

وی با تاکید بر اینکه سفارتخانه‌های بدون سفیر سبب متضرر شدن جمهوری اسلامی، می‌شود، افزود: وزارت امور خارجه باید سفرای این سفارتخانه‌ها انتخاب شود. البته این موضوع در قالب سوال از وزیر در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مطرح شد.

نقوی حسینی یادآور شد: آقای ظریف در پاسخ به سوال نمایندگان اذعان داشت که فرایند انتخاب سفیر طولانی بوده و سفرا بعد از اینکه ماموریتشان تمام می‌شود، استعلام و فرایند تایید سفرای جدید به جریان می‌افتد، سفیر جدید بعد از استعلامات به رئیس‌جمهور پیشنهاد، سپس دفتر رئیس‌جمهور استوارنامه وی را تنظیم و تایید می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرایند زمان‌بر انتخاب سفیر جدید، تصریح کرد: وزیر امور خارجه دلیل وجود سفارتخانه‌های بدون سفیر را انتخاب زمان‌بر سفرا دانست، اما این دلیل برای ما قابل توجیه نیست زیرا وزارت امور خارجه از زمان اتمام ماموریت سفرا اطلاع داشته و پیش از اتمام ماموریت یک سفیر می‌تواند پروسه انتخاب سفیر جدید را به جریان بیندازد.

کاهش کارآمدی و اشکال در مراودات در نتیجه اداره سفارتخانه‌های ایران بدون سفیر در خارج از کشور

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: وضعیت کنونی یعنی سفارتخانه بدون سفیر در روابط دو کشور تاثیرگذار است، سفیر شخص اول سفارتخانه ایران در خارج از کشور است و عدم حضور سفیر کارآمدی سفارتخانه را کاهش می‌دهد لذا در برقراری مراودات لازم مشکلاتی ایجاد و ایران متضرر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ در کنار بلغارستان چندین سفارتخانه مهم دیگر ایران در خارج از کشور چون ژاپن، هند، سوئیس و یمن همچنان بی ‌سفیر هستند که البته این سفارتخانه‌ها مستثنی از نمایندگی‌هایی هستند که در اثر تحولات دوجانبه سفرای آنها به تهران بازگشته و یا اینکه سطح روابط دیپلماتیک دو کشور از سطح سفیر به کاردار و یا سرپرست تقلیل پیدا کرده است.

گفتنی است؛ نمایندگان مجلس نیز در مورد وضعیت سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور به مسئولان وزارت امور خارجه در چندماه اخیر تذکر دادند و در اسفند ماه سال گذشته نیز ظریف در هنگام حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این ارتباط مورد سوال قرار گرفت.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi