کد خبر : ۴۹۸۴۲۳ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
شاهنامه فردوسی سند عظمت زبان فارسی است

مقیم/ با حضور وابسته فرهنگی کشورمان همایش «شاهنامه و فردوسی» به همت اتحادیه نویسندگان طرابوزان، در محل جشنواره بین‌المللی ادبیات طرابوزان، برگزار شد.

 به گزارش مقیم، در این جشنواره که با مشارکت 18 کشور به ویژه ایران در طرابوزان برگزار شد، نعمت ییلدریم، ربیس کرسی زبان و ادبیات فارسی با اشاره به زندگینامه فردوسی، گفت: شاهنامه با 60 هزار بیت در قالب مثنوی و بحر متقارب (یکی از پُرکاربردترین وزن‌های شعر فارسی) طولانی‌ترین اثر حماسی و منظوم در جهان است که فردوسی در زمان حکومت ساسانیان سرایش آن را آغاز کرد و در زمان سلطنت محمود غزنوی به پایان برد.

وی افزود: شاهنامه به خاطر گنجینه بزرگ واژه‎های فارسی آن، برای موجودیت زبان فارسی اهمیت زیادی دارد. اگر از میان آثار موجود و کهن زبان فارسی آثاری را که مانند شاهنامه رقم واژه‎های بیگانه شان‏ نسبت به کل واژه‎های کتاب از حدود پنج درصد بیش‌تر نیست، یکجا گرد آوریم، حجم همه‏ آنها روی هم رفته به حجم شاهنامه نمی‎رسد.

رحیم کوشش، استاد زبان و ادبیات فارسی اعزامی از دانشگاه ارومیه در باره شاهنامه و فردوسی اظهار کرد: از دیدگاه فردوسی، پرستش خداوندگار، فلسفه حیات آدمی است. او دانشی را ارزشمند می‌داند که به پرستش یزدان و سپس به خدمت مردم بیانجامد.

در ادامه، حسن دیدبان، وابسته فرهنگی کشورمان در باره سخن سرای بزرگ ایران‌زمین فردوسی گفت: فردوسی نقش سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده در نگهداری و پاسداری از زبان فارسی داشته است.

وی بیان کرد: شاهنامه نه فقط بزرگترین و پُر مایه‌ترین مجموعه شعر است که از عهد سامانی و غزنوی به یادگار مانده است، بلکه مهمترین سند عظمت زبان فارسی و بارزترین مظهر شکوه و رونق فرهنگ و تمدن ایران قدیم و خزانه لغت و گنجینه ادبیات فارسی است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi