کد خبر : ۴۹۸۴۱۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
آثار ماندگار فارابی در زمینه فلسفه و دین

مقیم/ همایش «بزرگداشت فارابی، فیلسوف فرهنگ و اندیشه مدینه فاضله» به همت فرهنگي ايران در آلماتي قزاقستان و با همكاري موزه تاريخ علم و دانشكده شرق‌شناسي دانشگاه الفارابي، برگزار شد.

 به گزارش مقیم، در این نشست علمي سید جواد جلالی‌کیاسری، وابسته فرهنگی ايران در آلماتي، تولتایف بائورجان، ريیس مرکز علم قزاقستان و جمعي از چهره‌هاي دانشگاهي و استادان دانشگاه الفارابي قزاقستان و تني چند از فارابی‌شناسان حضور داشتند و در آن پژوهشگران درباره مسايل «بازگشت به میراث فارابی در قزاقستان»، «بررسی آثار فارابی در ایران»، «ایده فلسفی فارابی و اهمیت آن»، «مسايل تدریس آثار فارابی در دانشگاه‌هاي قزاقستان»، «عرفان و کتاب الرمل فارابی» و «روابط و پيوندهاي دین و فلسفه در آثار فارابی» مطرح شد.

تولتایف بائورجان، ريیس مرکز علم قزاقستان در سخنراني خود در اين همایش گفت:  فارابی در زمینه فلسفه و دین، آثار ماندگاري را براي بشریت به میراث گذاشت.

در ادامه برگزاري همایش سيد جواد جلالی‌كياسري، وابسته فرهنگي كشورمان در آلماتي درباره آثار و دیدگاه‌های فارابی سخنرانی کرد و طي آن گفت: در حالیکه دیدگاه‌های بسياري از فیلسوفان، مجرد و انتزاعي است و در تغيير جامعه کاربردي ندارد، اندیشه‌های فلسفی فارابی، زنده است و ديدگاه‌هايش به كار جامعه امروزي نيز مي‌آيد و هنوز آن اهمیت نظري و راهگشا را در دل خود دارد.

وي افزود: فارابی، فلسفه را از آسمان به زمين آورد و معتقد بود اگر حکیم، حاكم و ريیس جامعه شود، جامعه پیشرفت می‌کند و فساد در چنين جامعه‌اي از بین می‌رود. همچنین، فارابی با تأليف كتاب «الموسيقي الكبير» در زمینه موسیقی نیز کار کرد و نظرياتي دارد و بعضی از گوشه‌هاي موسیقی ایراني بر اساس ابداعات فارابی تنظیم شده است.

امر چناری، استاد اعزامي از ايران به دانشگاه الفارابي قزاقستان هم در سخنراني خود بيان كرد: کارهای علمی درباره زبان و زبان‌شناسی در قرون 18 و 19 در اروپا نوشته شده است؛ ولی قبل از همه این پژوهش‌ها در «کتابُ الحروف» فارابی، چند توجه راجع به زبان نوشته شده است. فارابی می‌گوید: زبان‌های مختلف وجود دارند، ولی از لحاظ ساختاری این زبان‌ها از یک ریشه هستند.

در پایان اين نشست علمي، حاضران در همايشاز موزه تاریخ علم كه برخي نسخ خطي منسوب به فارابي و نماهاي قشنگي از مدارس علمي قديمي با ماكت‌هايي كه حكيم «ابونصر فارابي» را در لباس دانشمندان آن روزگار در حلقه درس و بحث نشان مي‌داد، بازدید كردند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi