کد خبر : ۴۹۸۳۳۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
دانشگاه کابل آماده عقد تفاهمنامه با دانشگاه‌های ایران است

مقیم/ نشست هم‌اندیشی رؤسای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی افغانستان با حضور جمع قابل توجهی از رؤسای دانشگاه‌ها و هیأت اعزامی از جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه کابل، برگزار شد.

 به گزارش مقیم، حمیدالله فاروقی، رییس دانشگاه کابل در آغاز سخنرانی خود، نشست امروز را نقطه عطفی در روابط فرهنگی به ویژه همکاری‌های دانشگاهی دو کشور دانست.

وی ضمن ارایه گزارشی از فعالیت‌های دانشگاه کابل به سفر سال گذشته خود به تهران اشاره کرد و گفت: دانشگاه کابل آمادگی عقد تفاهمنامه با دانشگاه‌های ایران و توسعه اقدامات تفاهمات گذشته را دارد.

وجود اشتراکات فرهنگی مشترک بین ایران و افغانستان

در ادامه، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنانی، این نشست را ادامه همکاری‌های گسترده دانشگاهی بین ایران و افغانستان دانست و ضمن اعلام آمادگی برای برنامه تبادل اساتید و توافقات صورت گرفته گذشته، سفر خود را تداومی برای پیگیری و اجرای آن توافقات عنوان کرد.

وی همچنین، برگزاری گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان و نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران را فرصت مناسبی جهت فراهم ساختن زمینه اعتلای علمی اساتید و دانشجویان افغانستان عنوان کرد.

ابراهیمی‌ترکمان با اشاره به مسیر طی شده بین دو ملت، اشتراکات فرهنگی مشترک را کم نظیر دانست و گفت: موظف هستیم همه اقدمات خود را در جهت توسعه روابط فرهنگی سامان دهیم.

پس از آن، کافی، رییس دانشگاه فردوسی مشهد ضن معرفی این دانشگاه، آمادگی همکاری در زمینه پژوهش‌های کاربردی با دانشگاه‌های کابل را اعلام و پیشنهاد ارایه بسته‌های آموزشی و برگزاری دوره‌های مشترک دکتری را داد و رییس دانشگاه‌ گیلان در باره گسترش همکاری‌های دانشگاهی به ایراد سخنرانی پرداخت.

در این نشست که رؤسای دانشگاه‌های سیستان و بلوچستان، یزد، علامه طباطبایی (ره)، بیرجند و الزهرا (س) حضور داشتند،‌ رؤسای دانشگاه‌های افغانستان خواستار برگزاری جلسات مشابه امروز و اجرایی شدن تفاهمات دو کشور شدند.

انتهای پیام/

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi