کد خبر : ۴۹۸۳۳۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
یورش به سوریه برای احیای حیثیت برباد رفته

مقیم/ آمریکا در تنگنایی خودساخته و برای فرار از بار سنگین یک عقب نشینی آشکار، حملاتی را به خاک سوریه انجام داد؛ یورشی که بنا بر اعلام مقامات نظامی آمریکا با پرهیز از هرگونه اصطکاک با روس ها صورت گرفته و به نظر نمی رسد تاثیری بر اوضاع میدانی سوریه داشته باشد.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، آمریکا با همراهی فرانسه و انگلیس بامداد روز شنبه (بیست و پنجم فروردین ماه) در حملاتی هوایی و موشکی به خاک سوریه تجاوز کرد تا خود و متحدان اروپایی را از سرشکستگی بین المللی در عرصه سوریه و در برابر رقیب شرقی رها سازد.
پس از این حملات بود که «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا از پایان عملیات نظامی در سوریه خبر داد و «جوزف دانفورد» رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد اهداف حمله چند ساعت پیش، برای جلوگیری از درگیری با نیروهای روسیه شناسایی شده بود.
نگاهی به فضای بین المللی طی روزهای اخیر، انگیزه مهاجمان و شرایط یورش به سوریه را برای کشورهای غربی، موقعیتی ناگزیر به تصویر می کشد، چنان که «ترزا می» نخست وزیر انگلیس نیز در ارتباط با این رخداد اعلام داشت گزینه ای به جز حمله به سوریه پیش روی آمریکا، انگلیس و فرانسه نبوده است.
گریزناپذیر بودن این حمله را البته بیش از هر چیز باید ناشی از تبلیغات فراوان «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا برای نشان دادن چهره ای عملگرا و قاطع در عرصه بین المللی دانست. 
در مقابلِ فضاسازی های جنگ طلبانه، واکنش قاطع روسیه به پیام های توییتری و سخنان تحریک آمیز ترامپ، وی را به سمت تعلل و انفعال سوق داد و حتی اسباب ریشخند رییس جمهوری آمریکا را از سوی مقامات روسیه و بسیاری از ناظران و رسانه های بین المللی فراهم ساخت. این در حالی بود که رهبران فرانسه و انگلیس مجدانه به دنبال اقناع و اجماع داخلی به منظور نشان دادن ضرب شستی کاری به روسیه بودند.
به عبارتی دیگر، رییس جمهوری آمریکا که بی اعتنا به قواعد سیاست ورزی بین المللی، اصول مذاکره و چانه زنی دیپلماتیک و حتی آموزه های «رئالیسم راهبردی» نظیر باقی گذاشتن جایی برای بازگشت از مواضع سرسختانه، تنها یک گزینه را پیش رو می دید، در انتخاب این گزینه نیز شاهد فشارهایی پیرامونی بود.
از دید برخی تحلیلگران، عقب نشینی آمریکا و کشورهای اروپایی در برابر روسیه بر سر بحران سال 2014 اوکراین، تکرار این عقب نشینی را در سوریه به منزله سرافکندگی تمام عیار غرب در برابر قدرت روزافزون مسکو به ثبت می رساند و همین موضوع سبب شد در مقاطعی سران پاریس و لندن برای حمله به سوریه و رویارویی با روس ها گوی سبقت را از ترامپ بربایند.
از سوی دیگر قول و قرارهای رییس جمهوری آمریکا با سران سعودی و صهیونیستی برای شدت عمل در برابر محور مقاومت موجب شد تا ترامپ مجبور شود به رغم همه تمایلات شخصی خود به همکاری و روابط حسنه با مسکو، به قول روس ها مسیر سناریویی از پیش تعیین شده را بپیماید.
با وجود اقدام آمریکا و متحدان اروپایی واشنگتن برای انجام حمله ای کوتاه و سریع به سوریه که تاثیرچندانی هم بر تحولات میدانی و روند شکست های پیاپی تروریست ها در این کشور نخواهد داشت، این رخداد همچنان که مقامات مسکو تصریح داشته اند تبعاتی جدی به دنبال خواهد داشت.
آنچه مشخص است این که توقف فرایند پاکسازی نهایی سوریه از گروه های تروریستی و معارضان دولت و نیز جلوگیری از تحقق پیروزی نهایی برای دمشق و همپیمانان «بشار اسد»، مهمترین عاملی بود که مهاجمان را برای عملیاتی نظامی در سوریه برانگیخت، اما شرایط به وجود آمده در روزهای اخیر این عملیات را به شکل یک اجبار و نه یک انتخاب برای غربی ها ظاهر ساخت.
رخدادهای بامداد امروز برای برخی یادآور موقعیتی نظیر ساقط کردن جنگنده سوخوی روسی از سوی ترکیه بود که موقعیتی دشوار را بین دو کشور و در عرصه سوریه پدید آورد. خودداری روسیه از پاسخ عجولانه و اعمال فشار حساب شده مسکو اما در ادامه آنکارا را در موقعیت عذرخواهی از این رخداد قرار داد.
به نظر می رسد روسیه نیز برای پاسخ به این حملات، در ابتدا نیرویی مضاعف را در همکاری با ارتش و دولت سوریه به منظور یکسره کردن کار گروه های تروریستی وابسته به اتحاد عبری- عربی- غربی به کار بسته و در ادامه به تسویه حساب عملی و بین المللی با رقبای غربی خواهد پرداخت.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi