کد خبر : ۴۹۸۲۱۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
عدم ورود نیروهای ترک بدون اجازه بغداد به خاک عراق

مقیم/ سفیر سابق ایران در ترکیه گفت: این نکته‌ برای ترک‌ها حائز اهمیت است که پتانسیلی در عراق شکل نگیرد که به همراه پ.ک.ک ظرفیتی برای عملیات نظامی در خاک ترکیه داشته باشد.

به گزارش مقیم و به نقل از تسنیم،   «فیروز دولت‌آبادی»، سفیر اسبق ایران در ترکیه ، در خصوص اهداف آنکارا از افزایش تحرکات خود در خاک اقلیم کردستان عراق، با اشاره به اینکه نیروهای ترک بدون اجازه بغداد به خاک عراق وارد نمی­‌شوند، بیان داشت: حضور نیروهای ترکیه در اقلیم کردستان باید موقتی باشد.

وی با توجه به امکان تغییر وضعیت موجود در عفرین گفت: اگر ترکیه بعد از پیروزی‌هایی که در عفرین به دست آورده است، به دنبال توقف طولانی در این منطقه باشد، آرام‌آرام با مشکلاتی روبه­ رو خواهد شد. بخشی از نیروهایی که با ترکیه مبارزه می‌کردند، در حال حاضر به سمت عراق مهاجرت کرده­‌اند.

سفیر اسبق ایران در ترکیه با تأکید بر نگرانی­‌هایی که ترکیه در مرزهای مشترک خود با عراق دارد، اشاره داشت: این نکته‌ برای ترک‌ها حائز اهمیت است که پتانسیلی در عراق شکل نگیرد که به همراه پ.ک.ک ظرفیتی برای عملیات نظامی در خاک ترکیه داشته باشد.

وی با اشاره به اهدافی که تحرکات آنکارا در مرزهای مشترک طرفین دنبال می­‌کند، تأکید داشت: این اقدام برای مقابله با ایجاد یک کمپ مشترک از نیروهای تروریستی موجود در سوریه که به خاک عراق پناه آورده­‌اند و نیروهای پ.ک.ک که در شمال عراق و اقلیم کردستان با ترکیه درگیر هستند، محسوب می­‌شود. این اولین پوششی است که ترک‌ها برای این اقدام داشتند.

دولت‌آبادی با توجه به ارتباط ترکیه و عراق در مورد مسئله مذکور گفت: به نظر می‌رسد این مسئله با دولت عراق هماهنگ شده است. چون دولت عراق در دوره قبل به ترک‌ها اولتیماتوم داد. حشد الشعبی هشدار داده بود که با ترکیه در خاک عراق مبارزه می‌کند؛ لذا آن­ها عقب نشستند و از ورود به خاک این کشور خودداری کردند.

وی با تأکید بر پیامدهایی که نفوذ برخی از تروریست­‌ها از سوریه به عراق دارد، اشاره داشت: آنکارا در این مرحله جرأت ورود به خاک عراق را ندارد. جریان تروریسم کوری که از سوریه به عراق نفوذ می­‌کند، برای دولت این کشور نیز یک خطر است. دولت عراق به‌تازگی بعد از دو سال توانسته این مناطق را پاک‌سازی کند.

کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به ضرورت غیردائمی بودن حضور نیروهای ترک در خاک اقلیم تأکید داشت: مسئله مهم­تر عبارت است از اینکه این ورود موقت باشد. همچنین حضور ترکیه لازم است که منجر به پاک‌سازی جریان­های تروریستی خطرناکی که به عراق نفوذ کرده­‌اند، شود و بقایای آن­ها را منهدم کند. نیروهای ترکیه بعد از این مرحله باید به داخل خاک خود عقب‌‌نشینی کنند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi