کد خبر : ۴۹۸۰۳۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
دعوت از دانشجویان ترك برای بازدید از گنبد سلطانیه

مقیم/ همایش «تاریخ و ادبیات ايران» با حضور اساتید تاریخ از دانشگاه‌های الزهرا، تبریز و مرند، با همکاری وابستگی فرهنگی ايران در ارزروم تركيه در دانشکده ادبیات دانشگاه ارزروم برگزار شد.

 به گزارش مقیم، در این همايش همچنين سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارزروم، ريیس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ارزروم و جمع کثیری از دانشجویان اين دانشگاه حضور داشتند.

میر هدایت سیدمرندی، استاد دانشگاه مرند در سخنراني خود در اين همايش كه با عنوان «ایلخانیان و آثار باقیمانده آنان در ایران» ارايه شد، با ارايه تصاوير مختلف از پایتخت‌های ایلخانیان (مراغه، تبریز و سلطانیه) و دیگر آثار به جای مانده از حكومت ایلخانیان، توضیحاتی در خصوص ویژگی‌های این آثار بيان كرد.

وی با اشاره به آثار عمده این دوره گفت: «ربع رشیدی» در تبریز یکی از بناهای متعلق به دوره ایلخانی است.

سيدمرندي در پایان سخنراني خود از دانشجویان ترك دعوت كرد تا از آثار تاریخی و مشهور دوره ايلخانيان همچون گنبد سلطانیه، دیدن كنند.

اسماعیل حسن‌زاده، استاد دانشگاه الزهراء (س) ديگر سخنران اين همايش بود كه سخنراني خود را با عنوان «سیاحت‌نامه و اولیاء چلبی» بيان كرد. وی با بیان اینکه اولیاء چلبی سه بار به ایران سفر کردند، گفت: تمامی این سفرها به عنوان مأموریتی رسمی و با هدف انجام وظایف محوله حکومتی انجام یافته است. اولیاء چلبی  در سیاحت‌نامه به مطالب ریز و دقیق شهرهای ایران پرداخته و چیزی از چشمانش دور نمانده است؛ ولیکن وقتی به مسايل دینی و مذهبی می‌رسد، دقت لازم را انجام نمی‌دهد و مطالبی را می نویسد که به دور از واقعیات جامعه ایران است.

وي افزود: سیاحت‌نامه اولیاء چلبی‌، مهم‌ترین و مفصل‌ترین سفرنامه‌ای است که در دوره عثمانی در نیمه دوم قرن یازدهم هجری نوشته ‌شده و حاوی خاطرات سفر نویسنده از سرزمین‌های وسیعی است که آن زمان در اختیار دولت عثمانی و گاه خارج از سلطه ‌آن دولت بوده است‌.

در ادامه داود طری‌بیگی، از اساتید دانشگاه تبریز هم با عنوان «مولوی و افکار وی» به سخنرانی پرداخت و طی آن با اشاره به افکار و اندیشه‌های مولوی، گفت: اندیشه مولانا سبب شد تا وی به شخصیتی اثرگذار با جاذبه‌های خاص تبدیل شود.

وي با تأكيد بر اينكه باید کوشید تا تفکر و اندیشه‌های این عارف را بیشتر باز شناخت و با زوایای گوناگون آن آشنا شد، اظهار كرد: مولانا با فراست و استعداد والای خویش توانست برای یکی از بزرگ‌ترین مشکل انسان یعنی محدودیت بشر راه‌حلی بیابد و او را از سردرگمی برهاند. او دریافت که برای رسیدن به نامحدود باید با ذات احدیت پیوند خورد و اینگونه از ناتوانی و سرگشتگی نجات یافت. این عارف انسان را یک قطره می‌دانست که با رسیدن به دریای بیکران الهی سیراب خواهد شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi