کد خبر : ۴۹۷۹۶۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
ایران و سنگال مصمم به گسترش روابط اقتصادی هستند

مقیم/ سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال، دیدار 'محمد جواد ظریف' و هیات همراه از این کشور را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت که این دیدار نقطه عطفی در روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور است.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، سفیر ایران در سنگال  افزود: روابط سیاسی دو کشور از سال 1350 برقرار شده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با قوت استمرار یافته است.
وی اضافه کرد: در سال 96، وزیر فرهنگ سنگال در مراسم تحلیف 'حسن روحانی' رئیس جمهوری ایران در تهران حضور یافت و رئیس مجلس سنگال نیز در سیزدهمین 'کنفرانس سران اتحادیه بین المجالس و اعضای سازمان کنفرانس اسلامی' شرکت کرد و اکنون با فاصله کوتاهی، دیدار وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و هیات اقتصادی همراه ایشان از 'داکار'، نقطه عطفی در روابط دو کشور است و انتظار می رود باعث تحولی اساسی در توسعه مناسبات اقتصادی و حضور فزآینده بخش خصوصی ایران در سنگال شود.

**ایران و سنگال مصمم به گسترش روابط اقتصادی هستند
قشقاوی در خصوص اهداف دیدار وزیر خارجه و هیات همراه از سنگال نیز گفت: یک هیات اقتصادی 80 نفری متشکل از شرکت‌های برتر خصوصی، نمایندگان اتاق بازرگانی، مدیران عامل شرکت‌های بزرگ دولتی، نمایندگان مرکز علمی و فناوری ریاست جمهوری، نمایندگان برخی نهادها از جمله بانک مرکزی، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، ظریف را در این سفر همراهی می کرد. مهم ترین هدف این سفر، گسترش روابط به ویژه روابط اقتصادی و تسهیل فعالیت بخش خصوصی ایران در سنگال بود.
وی اضافه کرد: دیدار ظریف با مقامات عالی رتبه سنگال به خصوص ملاقات مفصل با رئیس جمهوری و همچنین رئیس مجلس این کشور، نشست کاری با همتای سنگالی و همچنین برگزاری مجمع اقتصادی با حضور نمایندگان بخش خصوصی سنگال، از جمله مهم ترین برنامه هایی بود که در این دیدار انجام شد.

**حضور بازرگانان و سرمایه گذاران ایرانی در سنگال تسهیل می شود
سفیر ایران در سنگال افزود: در جریان این دیدار، مذاکراتی نیز جهت تسهیل حضور بازرگانان و بخش خصوصی ایران در سنگال، رسمیت بخشیدن به پروسه صدور روادید فرودگاهی برای بازرگانان ایرانی در فرودگاه محل و اجرایی شدن موافقتنامه اجتناب از پرداخت مالیات مضاعف انجام شد و این سفر مقدمه ای برای تشکیل کمیسیون مشترک میان دو کشور در سال جاری بود.

** دیدار وزیر خارجه از داکار باعث ایجاد تحرک محسوسی در روابط اقتصادی دو کشور می شود 
قشقاوی در مورد نتایح این دیدار نیز گفت: با دیدار ظریف و هیات اقتصادی همراه از سنگال و پس از برگزاری موفقیت‌آمیز 'همایش فعالان اقتصادی ایران و سنگال'، تحرک محسوسی در روابط دو کشور و در سطح وزارتخانه های مختلف ایجاد شده ، به ویژه در حوزه اقتصادی که قرار است پنجمین دور کمیسیون مشترک دو کشور بعد از وقفه ای چند ساله، آبان ماه 1397 در داکار برگزار شود .
وی دیگر دستاوردهای سفر ظریف به سنگال را فعال سازی کمیسیون مشترک عنوان کرد و افزود: این سفر دستاوردهای اقتصادی دیگری نیز داشت، از جمله قول مساعد رئیس جمهوری سنگال برای تسهیلات مالیاتی برای شرکت 'سنیران اتو' (وابسته به ایران خودرو) در این کشور، تسهیل در صدور روادید فرودگاهی برای اتباع دو کشور به ‌ویژه بازرگانان و توافق برای آموزش نیروهای انسانی سنگال در حوزه های پزشکی، نفت و گاز.

**فرصت های زیادی برای همکاری میان ایران و سنگال وجود دارد
سفیر ایران در داکار درباره فرصت های همکاری میان دو کشور نیز تاکید کرد: فرصت ها و ظرفیت های مناسبی برای همکاری میان دو کشور وجود دارد. ایران دارای توانمندی های خوبی در زمینه بهداشت و دارو، نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع، خوردوسازی و قطعات، انرژی، آب، ماشین آلات، خدمات فنی و مهندسی، کشاورزی، آموزش نیروی انسانی و فناوری دانش بنیان دارد.
وی اضافه کرد که در مقابل سنگال دارای فرصت های قابل توجهی در حوزه های کشاورزی، شیلات و دامپروری، نفت و گاز و همچنین معدن است که با توجه به اجرای برنامه توسعه ملی این کشور، ظرفیت های زیادی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi