کد خبر : ۴۹۶۷۷۳ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷
حضور ایران در سي‌وچهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تونس

مقیم/ با حضور محمد زين‌العابدين، وزير فرهنگ تونس، سي‌وچهارمين دوره نمايشگاه بين‌المللي كتاب تونس افتتاح شد. اين نمايشگاه تا ۲۶ فروردین‌ماه به فعاليت خود ادامه مي‌دهد.

به گزارش مقیم،  در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه وزير فرهنگ الجزاير به عنوان میهمان ویژه و جمعي از سفيران و دیپلمات‌های کشورهای مختلف، نخبگان، اساتيد و نويسندگان تونسي و همچنین علاقمندان به کتاب و فرهنگ حضور داشتند.

از جمله برنامه‌های مراسم افتتاحیه اهداي جوايز به بهترين كتاب در رشته‌هاي رمان، شعر و ترجمه و همچنين بهترين ناشر و محقق بود.

شكري مبخوت، مدير نمايشگاه بين‌المللي كتاب تونس در آيين افتتاحيه اين نمايشگاه گفت: در سي‌وچهارمين دوره نمايشگاه بين‌المللي كتاب تونس، 775 ناشر از 32 كشور شركت كرده‌اند كه از ميان آنها 126 ناشر تونسي و بقيه از ناشران كشورهاي عربي و غيرعربي هستند.

رايزنی فرهنگي ایران در تونس به همراه چند ناشر از كشورمان از جمله شرکت‌‌کنندگان در اين نمايشگاه هستند. علاوه بر غرفه رایزنی فرهنگي كشورمان، مجمع جهاني اهل البيت (ع)، مجمع جهاني تقريب، مؤسسه بوستان كتاب، پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامي، نمايندگان ايران در نمايشگاه امسال كتاب تونس هستند كه در آن  به عرضه و نمایش کالاهای فرهنگی خود اقدام كرده‌اند.

بازديد وزراي فرهنگ تونس و الجزاير از غرفه ايران

محمد زين‌العابدين، وزير فرهنگ تونس با همراهي عزالدین میهوبی، وزیر فرهنگ الجزایر، از بازديدكنندگان غرفه ايران در اين نمايشگاه بودند.

زين‌العابدين در جريان اين بازديد ضمن تجليل و تقدير از فرهنگ، هنر و تمدن ايراني، گفت: كالاهاي فرهنگي و صنايع دستي ايران بسيار زيبا است.

وي همچنين از ايران به عنوان مهد هنر و زيبايي یاد کرد.

از برنامه‌هاي جانبي غرفه رايزني فرهنگي ايران در تونس، برگزاري كارگاه آموزشي خط نستعلیق، توسط یکی از خطاطان و هنرمندان خط نستعلیق کشورمان است. در این كارگاه آموزشي هنرمند خوشنويس كشورمان به معرفي خط نستعليق و آموزش آن به علاقمندان می‌پردازد.

در بازدید وزیر فرهنگ تونس از غرفه ایران، وي دقایقی را به تماشای هنر خوشنویسی ایرانی در این غرفه پرداخت و پس از آن، هنرمند ایرانی حاضر در غرفه، چند بیت از سرود ملی تونس را با خط نستعلیق تحرير كرد و به وزیر تونسی هدیه داد.

گفتني است؛ در غرفه جمهوري اسلامي ايران علاوه بر نمايش كتاب‌هاي ايران‌شناسي، تاريخ تمدن و گردشگري ايراني، كتاب‌هايي با مضامین هنری در زمینه خط و نقاشي و همچنین قصه‌هاي كودكان در معرض ديد علاقمندان قرار گرفته است.

از ديگر فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ایران در ايام نمايشگاه كتاب تونس، معرفي طرح «تاپ» (پروژه حمايت از ترجمه و نشر كتاب فارسي به ديگر زبان‌ها) است.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi