کد خبر : ۴۹۶۷۵۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷
ابراز تمایل زیمباوه برای تقویت روابط خود با ایران

مقیم/ معاون اول رئیس جمهوری زیمبابوه با سفیر جمهوری اسلامی ایران دیدار و بر ضرورت گسترش روابط زیمباوه با تهران تاکید کرد.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا،  معاون اول رئیس جمهوری زیمبابوه در این دیدار با یادآوری اینکه تاریخ روابط دوستانه دو کشور به دوران مبارزات آزادی بخش در زیمبابوه باز می گردد، افزود: مایلیم روابط خود با ایران را بیش از پیش گسترش دهیم. 
وی افزود: زمینه های فراوانی برای همکاری دو کشور وجود دارد و با برگزاری اجلاس آینده کمیسیون مشترک در تهران، می توانیم گام های جدیدی در جهت توسعه و تحکیم روابط میان دو کشور برداریم. 
ژنرال چیونگا توسعه همکاری های تجاری را باعث شناخت بیشتر دو ملت از یکدیگر دانست و گفت که باید تلاش کنیم با کمک بخش خصوصی، روابط تجاری دو کشور را تقویت کنیم.
سفیر ایران در زیمبابوه نیز ضمن تبریک به معاون اول رئیس جمهوری این کشور و ابراز خوشحالی از انتقال صلح آمیز قدرت در زیمبابوه ، به روابط بسیار دوستانه بین دو کشور اشاره کرد و گفت که جمهوی اسلامی ایران آمادگی دارد با استفاده از فرصت های جدیدی که در زیمبابوه بوجود آمده است، روابط خود با هراره را بیش از پیش گسترش دهد. 
«امرسون منانگاگوا» 75 ساله سوم آذر گذشته به عنوان رئیس جمهوری جدید زیمبابوه و جانشین «رابرت موگابه » رئیس جمهوری پیشین این کشور، سوگند یاد کرد.
رابرت موگابه رئیس جمهوری 93 ساله این کشور آفریقایی زیمبابوه که 37 سال بر این کشور حکومت کرد، اوایل اسفند گذشته درحالی که پارلمان حزبی این کشور به اتفاق آرای حزب حاکم 'زانو پی اف' و همه احزاب مخالف طرح استیضاح او را بررسی می کردند، استعفای خود را تقدیم رئیس پارلمان کرد.
جمهوری زیمبابوه کشوری است در جنوب آفریقا. پایتخت آن هراره است. این کشور 12 میلیون و 521هزار نفر جمعیت دارد و زبان‌های انگلیسی، شونا و سیندبله زبان‌های رسمی آن هستند.
زیمبابوه در قرن نوزدهم میلادی مستعمره انگلیس شد. از سال 1965 کم‌کم تلاش‌ها برای استقلال در این کشور آغاز و سرانجام در سال 1970رسما جمهوری زیمبابوه اعلام موجودیت کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi