کد خبر : ۴۹۶۳۲۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶
تلاش های ترامپ برای بی ثبات کردن ایران بیهوده است

مقیم/ استاد سابق دانشکده امنیت ملی بلگراد وکارشناس امور بین الملل گفت: تلاش های ترامپ با برکناری «رکس تیلرسون» از وزارت خارجه برای بی ثبات کردن ایران بیهوده خواهد بود.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، میچا ژیووینوویچ  به اهداف رئیس جمهوری آمریکااز جمله بی ثبات کردن ایران و ایستادگی در جلوی موفقیت های روسیه درسوریه اشاره کرد وافزود: ترامپ از زمانی که سمت ریاست جمهوری در آمریکا را بر عهده گرفت قصد بی ثبات کردن ایران را داشت و به همین دلیل خروج واشنگتن از برجام را بهانه قرار داد که با مخالفت وزیرخارجه خود(رکس تیلرسون) از یک طرف وشرکای اروپایی خود مواجه شد.
نویسنده و مقاله نویس صرب همچنین با اشاره به این موضوع که جهان از یک قطبی بودن خارج شده و آمریکا دیگر نمی تواند به هیچ وجه ادعای قدرت نمایی کند، گفت:روسیه و چین از جمله کشورهایی در جهان به شمار می روند که توازنی را در سطوح مختلف در جهان بوجود آورده اند و از سیاست های ایران در زمینه فعالیت های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران حمایت می کنند. 
ژیووینوویچ در ادامه سخنان خود در مورد هدف آمریکاازبی ثبات کردن ایران در منطقه گفت: ایران نقش بسیار مهمی در برقراری آرامش، صلح، امنیت و مبارزه با تروریسم دارد و از قدرت دفاعی بسیار خوبی برخوردار است که آمریکا قدرت بی ثبات کردن جمهوری اسلامی ایران را ندارد. از طرف دیگر باگزارش های متعددی که تاکنون ازطرف آژانس بین المللی انرژی هسته ای درمورد ایران انتشاریافته،تهران به تمامی مفادتوافق نامه انرژی هسته ای که بین ایران و 5 کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان به امضا رسیده به طور کامل پایبند است.
این کارشناس صرب مسائل بین الملل افزود: آمریکا بابوجود آوردن جنگ داخلی در سوریه در تلاش برای سرنگون کردن نظام مردمی در این کشور است که در صدر آن بشار اسد قرار دارد. هدف از چنین اقدامی تحکیم حضور آمریکا در منطقه خاورمیانه و مستقر شدن ناتو در این منطقه برای نزدیک شدن به روسیه و ایران می باشد که این برنامه با شکست رو به رو شد. 
بنا به اظهارات ژیووینوویچ، آمریکا که اکنون حمایت متحدان خود در اتحادیه اروپا را در قبال برجام از دست داده است در پی یافتن متحدان جدید می باشد تا بتواند ایران را بی ثبات و به این ترتیب به اهداف خود نزدیک شود. 
مقاله نویس صرب در امور مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه بی ثبات کردن کشوری قدرتمند مانند جمهوری اسلامی ایران غیرممکن است، اظهار کرد: ایران با رعایت حقوق بین الملل و مبارزه با تروریسم، بعنوان قدرتی مهم برای حفظ امنیت در منطقه مطرح است و در خصوص برجام نیز از حمایت کشورهای بزرگ از جمله، فدراسیون روسیه، جمهوری خلق چین، برزیل، هند و اتحادیه اروپا برخوردار است. 
وی سیاست واشنگتن را به قمار بازی تشبیه کرد و افزود: آمریکا هر موقع که در سیاست های خود شکست می خورد سعی می کند که با ایجاد تغییراتی در سیاست راهبردی خود به اهدافش دست یابد. اما در رابطه با انزوا ، بی ثباتی کردن ایران و یا رسیدن به اهداف خود در سوریه نمی تواند کاری را از پیش ببرد. 
ژیووینوویچ گفت: خروج آمریکا از برجام و یا هر گونه سیاست خصمانه ای در مقابل ایران نمی تواند در جهت منافع دولت واشنگتن باشد، در صورتیکه آمریکا سیاست رادیکالانه ای را در مقابل ایران در پیش بگیرد مطمئنا از طرف شرکای اروپایی اش مورد حمایت واقع نمی شود. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi