کد خبر : ۴۹۶۲۶۲ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶
برگزاری هم‌اندیشی «نقش دین در فرهنگ و دموکراسی»

مقیم/ هم‌اندیشی «نقش دین در فرهنگ و دموکراسی» با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، برگزار شد.

به گزارش مقیم ، هم‌اندیشی «نقش دین در فرهنگ و دموکراسی» طي روزهای (18 و 19 اسفندماه) با حضور حسين دیوسالار، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، یوسف صدیق، فیلسوف برجسته تونسی، محمد شعبانی، دبیر کل انجمن ارتباطات مدیترانه از تونس، ایشیدا کازوهیرو محقق ژاپنی از دانشگاه واسدا، موسی عمر از انجمن مسلمانان ژاپن در محل مرکز تبادلات بین‌المللی توکیو، برگزار شد.

 در ابتدای این برنامه Moumni Bouba، مسئول برگزاری این نشست با ارائه گزارشی از روند اجرايي و حمایت بخش‌های مختلف، نکاتی را در رابطه با نقش دین در فرهنگ و دموکراسی ارايه كرد و خواستار ارائه نقطه نظرات اساتید شرکت‌کننده در نشست، شد.

 پس از آن، جعفری، عضو هیأت علمی دانشگاه به نمایندگی از سوی رایزنی فرهنگی ايران حضور یافت و موضوعات مرتبط را از دیدگاه اسلام و سایر ادیان بررسی كرد.

 وي در سخنانی با اشاره به تحولات صدر اسلام، گفت: در سیره و گفتار حضرت رسول اكرم (ص) همواره موضوعات فرهنگی و سیاسی مورد توجه جدی بوده و اهمیتی که در دوره‌های مختلف اسلامی به موضوع شورا و استفاده از نظرات مردم داده می‌شد و امروز از آن بنام دموکراسی یاد می‌شود، ناشی از همین سیره و دیدگاه است.

 جعفري افزود: در دنیای امروز رجوع به منابع اصیل اسلامی و دینی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و در واقع می‌توان گفت که عده‌ای به عمد تلاش می‌کنند منابع موجود و اصیل کمتر مورد توجه قرار گیرد.

 وي همچنين، يادآور شد: اسلام در حوزه های مرتبط با تدبیر امور و موضوعات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی ، اجتماعی و ... توصیه‌های مهمی دارد که عمل به آنان در دنیای امروز می‌تواند سرچشمه تحولات و تعالی جامعه را فراهم كند و وظیفه ما محققین است که این منابع اصیل را به خوبی معرفی كنيم.

 جعفری به ساختار سیاسی جمهوری اسلامی ایران هم به عنوان یک نمونه موفق از حکومت مردم سالار دینی اشاره و تأکید کرد: منطبق با تعالیم و آموزه‌های اسلامی، مردم سالاری دینی در ساختار حکومتی ایران امروز قرار دارد که با مولفه‌های سیاسی توسعه یافته و متعالی منطبق است.

 در ادامه این نشست، هر يك از شركت‌كنندگان دیدگاه‌های خود را در زمینه‌های مختلف نقش دین در فرهنگ و دموکراسی بیان کردند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi