کد خبر : ۴۹۶۲۵۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶
نگاه ایران نسبت به روابط تهران - سئول مثبت تر از گذشته است

مقیم/ سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول گفت: روابط اقتصادی و دیپلماسی ایران و کره یک ارتباط برد برد است .

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، حسن طاهریان  افزود: در 55 سال از عمر روابط دیپلماسی بین ایران و کره جنوبی، بیشتر این روابط باتوجه به موقعیت اقتصادی کره، جنبه اقتصادی دارد که هم اکنون لازم است جدا از خط ارتباطی تجاری فعلی همکاری های اقتصادی دو کشور از شکل تجاری بیرون بیاید و عمق پیدا کند. 
وی ادامه داد: از این رو اگر این روابط به سمت همکاری های جدی تر در زمینه تامین فاینانس حجمی یا یورویی برود هر دو کشور نتایج مثبت تری را دریافت می کنند.
به گفته وی، در این راستا سال 2017 بین ایران و کره جنوبی هشت میلیارد یورو تفاهم نامه در زمینه طرح های زیربنایی و عمرانی مثل ساخت بیمارستان، توسعه پالایشگاه اصفهان، احداث راه آهن اصفهان - شیراز - اهواز امضا شده است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول افزود: ایران و کره با توجه به برنامه های اقتصادی که دارند نیازمند تامین مواد اولیه و صادرات هستند هر دو کشور نسبت به هم به عنوان مکملی برای اقتصاد هستند و از این رو این روابط یک پیوند تکمیلی در آنها پدید می آورد.
طاهریان گفت: با توجه به نیازی که در ایران داریم می توانیم در انتقال تکنولوژی از کره به داخل کشور استفاده کرده و با سرمایه گذاری مستقیم و کاربردی کره ای ها در ایران می توان در تحقق برنامه های ایران به پیشرفت خوبی دست یافت.
وی افزود: در دو تا سه سال گذشته با توجه به رایزنی های مختلف سیاسی و حتی اقتصادی هم اکنون کره ای ها بیشتر قانع شده اند تا نسبت به سرمایه گذاری های زیرساختی و پایه در ایران اقدام کنند.
او یادآور شد: این کشور هم اکنون توجیه شده است که بازار اقتصادی ایران طوری نیست که محصول را در آن فروخت بلکه باید در ایران انتقال تکنولوژی داشته باشند.
وی ادامه داد: با توجه به موقعیت خوب اقتصادی کره و نیازهای دوطرف، در بسیاری از زمینه ها می توان همکاری تنگاتنگ داشت که ایران می تواند در انتقال تکنولوژی، سرمایه گذاری و کمک مدیریتی از کره جنوبی بهره گرفته و در عوض نیازهای مواد اولیه کره از جمله نفت از سوی ایران تامین شود.
طاهریان اضافه کرد: باتوجه به موقعیت اقتصادی کره جنوبی طبیعی است که عمده روابط شگل گرفته بین دو کشور جنبه اقتصادی دارد و ایران به عنوان یکی از تامین کنندگان نفت این کشور است. 
وی با اشاره به اینکه قبل از اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی روزانه حدود 250 هزار بشکه نفت از ایران به کره صادر می شد و در دوره تحریم این میزان به 125 هزار بشکه کاهش یافت افزود: اکنون در دوران پسا برجام این میزان روزانه به 300 هزار بشکه یعنی حتی بیشتر از دوره قبل از تحریم هم رسبده است. 
وی گفت: در حوزه صادرات دیگر محصولات ایران به کره نیز میوه و خشکبار بیشترین بخش را به خود اختصاص داده اند.
وی افزود: در مجموع در 9 ماهه نخست سال 2017 حدود 6 میلیارد و 200 میلیون دلار صادرات از ایران به این کشور انجام شده است که عمده آن نفت بوده است.
به گفته وی در سال 2017 ایران حدود 2 میلیارد و 500 میلیون دلار واردات از کره جنوبی انجام داده است که در کل همانند سال های گذشته تراز تجاری کاملا به نفع ایران بوده است.

**توسعه روابط فرهنگ تضمین روابط اقتصادی ایران و کره 
سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول با بیان اینکه غیر از روابط سیاسی و اقتصادی، در زمینه های فرهنگی نیز می توان روابط بین ایران و کره جنوبی را گسترش داد افزود: در این راستا در دو تا سه سال گذشته سعی شده است دانشجویان بیشتری از ایران در این کشور پذیرش شوند.
طاهریان افزود: در این مدت تعداد دانشجویان ایرانی در کره جنوبی روند افزایش به خود گرفته است و هم اکنون 300 دانشجوی ایرانی در کره در حال تحصیل هستند.
به گفته وی 250 نفر از این دانشجویان در دوره دکتری تخصصی در حال تحصیل هستند و علاوه بر آن تعدادی از اساتید دانشگاه های ایران نیز هم اکنون در حال سپری کردن فرصت مطالعاتی خود در این کشور هستند.
وی افزود: بنابراین نیاز است برای تضمین روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور روابط فرهنگی بین ایران و کره توسعه داده شود که در این راستا سال گذشته میلادی هفته فیلم ایرانی و نمایشگاه صنایع دستی ایران در راستای معرفی بیشتر فرهنگ ایران در سئول برگزار شد.

** نگاه ایران نسبت به روابط تهران - سئول مثبت تر از گذشته است
سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول گفت: روابط دو کشور پیش از انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته و بعد از پیرزوی این انقلاب، روابط دوجانبه حفظ شده است به طوری که دیدگاه مقامات ایران نسبت به این روابط بسیار مثبت تر از گذشته است.
به گفته طاهریان از نمونه بهبود روابط دو کشور می توان به حضور مقامات ایرانی از جمله رئیس مجلس شورای اسلامی در سئول و همچنین حضور رئیس مجلس کره جنوبی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد. 
وی افزود: روابط دیپلماسی ایران با کره جنوبی از سال 1962 برقرار شده و امسال پنجاه و پنجمین سال این روابط است.
طاهریان ادامه داد: در سال های گذشته روابط خوبی بین این دو کشور روی داده است که نمونه آن نامگذاری یک خیابان در پایتخت کره جنوبی بنام تهران و همچنین نامگذاری یک خیابان در پایتخت جمهوری اسلامی ایران بنام سئول است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi