کد خبر : ۴۹۴۹۰۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶
دیپلماسی پویای ایران در شرق قاره سبز

مقیم/سفر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در صدر هیاتی بلندپایه به چهار کشور حوزه بالکان و اروپای شرقی در شرایطی صورت گرفته که دو طرف از ظرفیت بالایی برای گسترش همکاری ها برخوردارند اما بهره برداری از آن نیازمند بسترسازی کارشناسانه است.

به گزارش مقیم، سفر دوره ای وزیر امور خارجه ایران از دوشنبه هفتم اسفندماه به کشورهای بالکان و اروپای شرقی کلید خورد. در این سفر که یک هیات عالی رتبه سیاسی و همچنین یک هیات اقتصادی شامل شماری از صاحبان بنگاه ها و کارآفرینان اقتصادی از بخش های خصوصی وزیر امور خارجه را همراهی می کنند به ترتیب صربستان، بلغارستان، کرواسی و بوسنی هرزگوین هدف گذاری شده اند.
همان طور که از ترکیب تیم همراه ظریف و مسائل مطرح شده در روزهای گذشته پیدا است، آنها دو هدف سیاسی و اقتصادی را در پیش گرفته اند. در ارتباط با بعد سیاسی سفر، افشای سیاست های ستیزه جویانه دولت آمریکا، اهمیت حفظ و تداوم برجام، لزوم استقلال مجامع بین المللی و... برجسته بوده است. در ارتباط با محور اقتصادی نیز، همکاری در زمینه های تجاری، بانکی، گردشگری، انرژی و ... در صدر اولویت ها قرار دارد.

** بلگراد میزبان نخست هیات ایرانی
طبق برنامه از پیش تعیین شده، صربستان به عنوان مقصد اول تیم همراه وزیر امور خارجه در نظر گرفته شد. دیدار و گفت وگوی ظریف با رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه، رئیس مجلس، نخست‌ وزیر و وزیر تجارت صربستان از مهمترین رخدادهای حضور دو روزه در بلگراد به شمار می رفت.
به عنوان نمونه در جریان این دیدار ظریف با «ایویتسا داچیچ» معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه جمهوری صربستان، انها راه های گسترش روابط دو جانبه را در زمینه‌های مختلف مرور و درباره یکایک این راه ها به رایزنی و تبادل نظر پرداختند. همکاری در حوزه‌ هایی چون نفت، گاز، پتروشیمی، معادن، ارتباطات، کشاورزی از مسائل مطرح شده در این دیدار بود. ضمن این که وزیران امور خارجه دو کشور راه های ایجاد و تسهیل پرواز مستقیم، لغو روادید، همکاری ‌های دفاعی، علوم و فناوری، کنسولی، فرهنگی، هنری و دانشگاهی را بررسی کردند.
با توجه به بسترهای موجود برای ارتقای سطح همکاری و مبادلات اقتصادی، تهران و بلگراد تا کنون نتوانسته اند به نحو احسن از آن بهره گیرند هر چند که در پسابرجام شاهد رشد چشمگیر همکاری ها بوده ایم. با وجود این، پارسال حجم مبادلات دو کشور حدود 20 میلیون دلار برآورد شد که انتظار می رود پس از این سفر و هموار شدن بستر همکاری ها، روابط دوجانبه افزایش یابد.
در همین ارتباط وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگو با همتای صرب ضمن انتقال پیام حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهوری در خصوص دعوت از رئیس جمهوری صربستان برای دیدار از ایران به تمایل تهران برای ارتقای سطح همکاری های در تمامی زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، مردمی و پارلمانی اشاره کرد. در مقابل وزیر امور خارجه صربستان نسبت به گسترش روابط اقتصادی و تجاری دو کشور اظهار امیدواری نمود. 
بهره گیری از فرصت های تجاری و اقتصادی اما مستلزم رفع موانع بانکی و دیگر موانع موجود بر سر راه همکاری ها است؛ موضوع بسیار مهمی که در این سفر مورد توجه دو طرف قرار گرفت و در دیدار ظریف با وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات صربستان به طور مشخص به این مساله توجه شد.

** ماموریت هیات اعزامی در صوفیه
پس از صربستان نوبت به بلغارستان رسید تا پذیرای هیات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران باشد. در صوفیه نیز فرصت آن فراهم شد تا ظریف و با مقامات بلندپایه این کشور همچون «رومن رادف» رئیس جمهوری بلغارستان دیدار و گفت ‌وگو کند. بلغارستان نیز همانند صربستان با وجود ظرفیت های فراوان همکاری با تهران، در سال های گذشته به ویژه سال های تحریم قادر به توسعه مناسبات با ایران نبوده است. 
پس از برجام که درگاه تعامل و تبادل بین ایران و جهان باز شد، چندین بار ایران میزبان نخست وزیر و دیگر وزرای بلغارستان بوده است که تداوم این رفت و آمدها به امضای تفاهمنامه های گوناگون منجر شد. به عنوان نمونه حجم مبادلات سالانه تهران- صوفیه که در آمار سال 2016 نزدیک به 150 میلیون دلار بر آورد می شد در نیمه نخست سال بعد رشدی 80 درصدی داشت.
افزون بر تبادل نظر در زمینه های تجاری و اقتصادی، حضور ظریف و همراهان وی در صوفیه فرصتی را خلق کرد تا تحولات منطقه ای و سیاست های ستیزه جویانه ایالات متحده به تصویر کشیده شود. وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به بلغارستان در جمع خبرنگاران با اشاره به تلاش ناکام کشورهای غربی برای تصویب قطعنامه‌ ای ضدایرانی، گفت: مطرح کردن قطعنامه ضدایرانی در جلسه شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل که توسط ایالات متحده آمریکا و با کمک برخی کشورها انجام شد، نشان ‌دهنده عمق وقاحت آنهاست.
پیشتر ظریف در جمع ایرانیان مقیم بلگراد نیز سیاست های تهاجمی کاخ سفید و شکست دولت جدید این کشور را در پیگیری مطالبات زیاده خواهانه زیر سوال برد و تاکید کرد «کسی که اولویت اولش پاره کردن برجام بود و آن را بدترین توافق تاریخ آمریکا می داند، یکسال و دو ماه است هنوز نتوانسته به این کار دست بزند و می داند چه هزینه ای باید بپردازد.» 
از این رو مشاهده می شود که بخش قابل توجهی از مباحث مطرح شده از تریبون های مختلف در سفر هیات ایرانی به کشورهای صربستان و بلغارستان به تحولات منطقه ای و جهانی اختصاص یافت؛ موضوعی که انتظار می رود در کرواسی و بوسنی هرزگوین نیز مورد پیگیری قرار گیرد. بی تردید پس از چنین دیدارهایی که در آن مهمترین مسائل سیاسی از توسعه روابط دوجانبه گرفته تا تحولات منطقه ای و بین المللی مرور می شود، می توان انتظار همسویی بیشتر مقامات دو طرف را در سازمان‌ ها و مجامع بین‌ المللی داشت. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : صربستان     |     بلغارستان     |     محمد جواد ظریف     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi