کد خبر : ۴۹۴۷۰۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶
دیدار سفیر ایران با رییس فرهنگستان ملی زبان اردو

مقیم/ رییس فرهنگستان ملی زبان اردو در پاکستان با ا 'شهاب الدین دارایی'رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاکستان دیدار و گفتگو کرد.

به‌ گزارش  مقیم و به نقل از ایرنا، 'افتخار حسین عارف' رئیس فرهنگستان ملی زبان اردو پاکستان در دیدار با 'شهاب الدین دارایی'رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، با تبیین روابط و پیوندهای دیرینه تاریخی، فرهنگی و ادبی ایران و پاکستان از اقدامات رایزنی فرهنگی ایران برای ترویج و گسترش زبان و ادبیات فارسی در پاکستان تقدیر کرد.
وی اضافه کرد: فرهنگستان ملی زبان اردو پاکستان آمادگی دارد که پیوندهای فرهنگی و ادبی و زبانی میان دو کشور ایران و پاکستان را تعمیق و توسعه بخشد.
شهاب الدین دارایی رایزن فرهنگی کشورمان در پاکستان و سرپرست مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان نیز در این دیدار پیشنهاد کرد که کتاب دکتر 'غلامعلی حداد عادل' با عنوان ”حدیث سرو و نیلوف'حاوی مجموعه مقالاتی در زمینه پیشینه و موقعیت زبان وادب فارسی در شبه قاره و پاکستان به زبان اردو ترجمه و منتشر شود.
افتخار عارف رئیس فرهنگستان ملی زبان اردو پاکستان نیز از این پیشنهاد استقبال کرد و گفت: نیاز است که مترجم خبره که تسلط به زبان فارسی و زبان اردو داشته باشد برای ترجمه این کتاب به زبان اردو تعیین و انتخاب شود.
همچنین در این دیدار، طرفین درخصوص توسعه روابط فرهنگی، ادبی و زبانی دوجانبه تاکید کردند.
به گزارش ایرنا زبان فارسی نزدیک به یک هزار سال در کشورهای شبه قاره از جمله پاکستان زبان رسمی بود، تا اینکه انگلیسی ها در قرن هجدهم میلادی با دستوری دولتی به رسمیت آن خاتمه دادند و زبان انگلیسی را به جای آن رایج کردند. 
درعین حال فارسی تاکنون از بین نرفته است و اقشار مختلف از ارباب علم و دانش و شعر و ادب آنرا فرا می گیرند.
در دانشکده ها و دانشگاه های مختلف تدریس می شود و دیوان های فارسی همچنان چاپ شده و مجلات و کتب فارسی نیز از سوی دولت و بخش خصوصی چاپ می شود.
فارسی گویان و فارسی زبانان در ایالت های مختلف پاکستان به فارسی شعر می سرایند و اساتید زبان فارسی به تدریس و تحریر ادامه می دهند.
نسخه های خطی فارسی در کلیه مناطق، در موزه ها، کتابخانه های دولتی و خصوصی نگهداری می شود.
60 تا 70 درصد اشعار علامه اقبال لاهوری، شاعر ملی پاکستان به زبان فارسی است، همچنین حدود 70 درصد کلمات و واژه های زبان اردو، فارسی است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi