کد خبر : ۴۹۴۴۳۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» در ايتاليا برگزار شد

مقیم/ نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» با مشارکت رایزنی فرهنگی كشورمان و مرکز مطالعات بین‌المللی «خانه دانایی» شهر رم، در محل مرکز «خانه دانایی» در پايتخت ايتاليا برگزار شد.

به‌ گزارش  مقیم،  سخنرانان این نشست که با حضور اکبر قولی، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا و با مدیریت هانیه ترکیان، برگزار شد، سباستیانو کاپوتو، روزنامه‌نگار ايتاليايي و حجت‌الاسلام ابوالفضل امامی‌میبدی، پژوهشگر ايراني بودند.

در آغاز این نشست سباستیانو کاپوتو، روزنامه‌نگار ايتاليايي ضمن ارایه گزارش اجمالی سفر خود به ایران، تصویر رسانه‌های غربی از ایران که در آن مطالبات اصلاح‌گرایانه، نوعی هرج و مرج‌طلبی معرفی شده و در مقابل اصولگرایی نیز نوعی ارتجاع نمایش داده می‌شود را مورد انتقاد قرار داد.

وي همچنين با اشاره به نقش پیشروي ایران در منطقه خاورمیانه و تأکید بر اهمیت آن در مناسبات مدیترانه‌ای ایتالیا، حسن روابط دو کشور که انتخاب رم به عنوان نخستین مقصد اروپایی سفر برون‌مرزی رییس جمهوری اسلامی ایران پس از انتصاب از مصادیق آن بوده است را یادآور شد.

سباستیانو کاپوتو در ادامه و در مقام یک روزنامه‌نگار، ادبیات رسمی روزنامه‌نگاری ایتالیایی در خصوص ایران را ادبیاتی ارزیابی كرد مود که نیازمند تحول واقع‌گرایانه بنیادین است تا دیگر هر اعتراضی را انقلاب ارزیابی نكند و یا حجاب که در تمثال مریم مقدس (س) نیز نمادین است را زیر سؤال نبرد.

وی همچنين گفت: جمهوري اسلامي ایران علاوه بر این که پیشروترین حکومت اسلامی منطقه است؛ پیشروترین فرهنگ و تمدن منطقه و حتی با فرهنگی چندهزارساله، از مهدهای فرهنگ بشری است.

کاپوتو در پاسخ به پرسش‌های شركت‌كنندگان در نشست عدم قطع ارتباط مهاجرین شیعی در اقصی نقاط جهان با خاستگاه بومی و فرهنگی‌شان را از ویژگی‌های این مهاجرین برشمرد و در تشریح بازدید خود از مدارس علوم دینی در ایران، شباهت مباحث فرجام‌شناختی و باور به بازگشت منجی را از تشابهات اسلام شیعی و مسیحیت کاتولیک دانست که در تکمیل سخنان وی، خانم هانیه ترکیان، مدير نشست نیز توضیحاتی در خصوص ساختار و سرفصل‌های آموزشی مدارس علوم دینی ایران را ارایه داد.

سخنران بعدی این نشست حجت‌الاسلام ابوالفضل امامی‌میبدی نیز طی سخنانی پس از اشاره اجمالی به تعاریف مختلف از سنت و نوگرایی، یگانه سنت قابل اعتماد را سنت الهی دانست و جمهوري اسلامي ایران را از حیث ابتناء بر این سنت و اخذ مشروعیت از آن، حکومتی سنتی ارزیابی كرد که در عین حال از حیث زمینه‌سازی فعلیت یافتن توانمندی‌های بالقوه انسان‌ها و رشد و تکامل ایشان نوآور نیز هست و از این رو؛ سنتی نوآور است که در مقابل سنت‌گرایی غیرنوآور عربستان سعودی یا نوگرایی بریده از سنت‌های الهی ایالات متحده آمریکا، با حفظ سنت نوآور خود، زمینه را برای ظهور منجی (عج) فراهم می‌سازد.

در پايان این نشست، حجت‌الاسلام امامی‌ميبدي در پاسخ به پرسش‌های حاضرين، ضمن تشریح عرفان ناب به مثابه عرفانی غیرعزلت‌نشین که در سلوک امام علی (ع) و حضرت عیسی (ع) نیز مشهود است، سخنانی در خصوص جامعیت اسلامیت و جمهوریت در ساختار جمهوري اسلامي ایران بیان كرد.

انتهاي پيام/

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi