کد خبر : ۴۹۴۳۸۷ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶
ضرورت رهبری اخلاقی با محوریت جوانان در جوامع امروزی

مقیم/ محمد ابویی مدیرعامل خانه شهریاران جوان.

جوانان در هر دوره و برهه زمانی یکی از عناصر مهم جوامع محسوب می شوند به گونه ای که در بسیاری از کشورهای پیشرو در زمینه اخلاق، اولویت برنامه ریزی هایشان،  در زمینه های مرتبط با حوزه تربیتی جوانان است.

اصول تربیتی جوانان،  یکی از مبانی مورد توجه کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت است ؛ بسیاری از روانشناسان اجتماعی پیرامون این موضوع پژوهش های بسیاری انجام داده اند و نتایج آن تحت اصولی به نام رهبری اخلاقی مورد توجه مسئولان و متولیان امور جوانان قرار گرفته است.

"اليوت ارونسون" به عنوان يكي از برجسته ترين روانشناسان اجتماعي در عصر حاضر، از اولين پژوهشگراني بود که ديدگاههاي اخلاقي و سبک هاي رهبر ي را باهم ترکيب کرد؛ و مدلی تحت عنوان رهبری اخلاقی را به جوامع پیشنهاد داد.  از دید این روانشناس هر فرد ملزم است، رفتار مناسب را از طرق مختلف اجتماعی و شخصی مطابق با ارزش ها و هنجارهای جامعه ، شناسایی و  آن ها را در خود تقویت کند؛ هر فرد جز لاینفک جامعه است و در واقع می توان ادعا کرد ، در جایگاه های مختلف، سازندگان لایه های بنیادی جوامع  و عوامل پیشبرد اهداف آن،  به شمار می آیند؛ از این رو با توجه به نقش جوانان به عنوان آینده سازان کشورها، می توان "رهبری اخلاقی با محوریت جوانان"  را برای پیشرفت جوامع امروزی، ملزم و ضروری دانست.

رفتار اخلاقی به ساده‌ترین بیان، یعنی دانستن و انجام دادن آنچه درست است  که در همه جوامع،  مبتنی بر دسته ای از قوانین مورد قبول عرف آن جامعه  می باشد؛ رفتار اخلاقی  شامل صداقت، عدالت، عدم آسیب رساندن به دیگران، احساس مسئولیت، بی تفاوت نبودن نسبت به محیط و اطرافیان، پذیرش مسئولیت رفتار و اعمال خود، و..است .

با توجه به مفهوم گسترده اخلاق،  رهبری اخلاقی نیز در جوامع مختلف،  (وابسته به فرهنگشان) تعابیر متفاوتی دارد، که قابل بررسی است  و می توان به این نتیجه رسید که رهبر اخلاق، کسی است که سعی دارد رفتار خود را در مسیر درست و به طور صحیح هدایت و رفتار اخلاقی مذکور را در خود تقویت کند و هم چنین پس از شناسایی پتانسیل ها و قابلیت های منحصر به فرد خود، با ایفای هرچه بهتر نقش خود، جامعه را به سمت ترقی و شکوفایی سوق دهد؛ در جامعه شناسی هر شخص در عین فردیت، جامعه نیز تلقی می شود از این رو با "پرورش رهبری اخلاق" در بین جوانان،  می توان جامعه را به سمت تعالی هدایت کنیم  و نکته اینجاست با پرداختن به آن، سلامت جامعه نیز تامین خواهد شد.

طبق آمار حدود 52 درصد جمعیت ایران را جوانان تشکیل می دهند، اخلاقی رفتار کردن و هدایتشان به سمت ارزش ها و قواعد درست و از همه مهم تر آموزش چگونگی رهبری اخلاق توسط آن ها، تحولی عظیم در سیر پیشرفت علمی، فرهنگی، اجتماعی کشور به همراه خواهد داشت.

در این میان نکته قابل توجه میزان اهمیت صاحب منصبان،  به این مهم است؛ چراکه طبق شواهد عینی عملا به این موضوع پرداخته نشده و این در حالی است که توجه به "رهبری اخلاقی" می تواند راهکار مرتفع شدن بسیاری از مسائل و مشکلات و حتی معضلات کنونی جامعه به شمار آید.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : شهریاران     |     محمد ابویی     |     جوانان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi