کد خبر : ۴۹۴۳۴۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶
ضرورت همکاری هنرمندان ايراني و سريلانكايي

مقیم/ ﻣﻌﺎﻭﻥ ﭘﮋﻭﻫﺸﻲ ﻭ ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گفت:لازم است هنرمندان ايراني و سريلانكايي در حوزه هنري چون ظرفیت‌های سینمایی، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، موسیقی، کتاب، رسانه و ... تعامل داشته باشند.

به‌ گزارش  مقیم، هيأت دانشگاهي سه نفره از سریلانکا كه با هدف آشنايي با وضعيت و ظرفيت‌هاي علمي ـ دانشگاهي جمهوري اسلامي ايران به كشورمان سفر كرده‌اند، صبح امروز (24 بهمن‌ماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با قهرمان سليماني، ﻣﻌﺎﻭﻥ ﭘﮋﻭﻫﺸﻲ ﻭ ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ اين ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ديدار و گفت‌وگو كردند.

سليماني با بيان سخناني در اين ديدار، ضمن تأكيد بر توسعه روابط فرهنگي و دانشگاهي بين دو كشور ايران و سريلانكا گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با توجه به جايگاه و رشد علمي روزافزون و ظرفيت‌هاي موجود در دانشگاه‏هاي سراسر كشور، نسبت به تبادل هيأت‌هاي علمي ـ دانشگاهي و پشتيباني از محققين و دانشجويان ساير كشورها اقدام مي‌كند.

ﻣﻌﺎﻭﻥ ﭘﮋﻭﻫﺸﻲ ﻭ ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: ارتباط با مراكز دانشگاهي و مجامع علمي خارج از كشور به ويژه بخش هنري جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي دارد.

وي در ادامه، بيان كرد: اعطاي فرصت‌هاي مطالعاتي، اعزام استاد و حمايت از تأسيس كرسي‌هاي دانشگاهي در خارج از كشور، برگزاري اردوها و سفرهاي علمي ـ فرهنگي و دوره‌هاي دانش‌افزايي ويژه اساتيد، محققان و دانشجويان خارجي مقاطع دكترا و اعطاي بورس تحصيلي از فعاليت‏هاي اين سازمان در اين زمينه است.

سليماني با تأكيد بر لزوم تعامل و ارتباط نخبگان ايران و سريلانكا گفت: روابط فرهنگی به اعتبار پایدار بودن خود تأثیر بیشتری بر ملت‌ها و دولت‌ها دارد و نقطه تعامل بین نخبگان، انديشمندان و هنرمندان دو كشور ايران و سريلانكا نیز، وجود روابط فرهنگی و هنری است.

وي به فرصت‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در ايران و سريلانكا اشاره و تصريح كرد: می‌توان از ظرفیت‌های دو كشور در زمينه هنري با هدف گسترش روابط میان دو ملت و آشنایی آن‌ها از یکدیگر استفاده کرد.

ﻣﻌﺎﻭﻥ ﭘﮋﻭﻫﺸﻲ ﻭ ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تأكيد كرد: لازم است هنرمندان ايراني و سريلانكايي در حوزه هنري چون ظرفیت‌های سینمایی، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، موسیقی، کتاب، رسانه و ... تعامل داشته باشند.

وي خواستار ايجاد ارتباط مجامع هنري دو كشور شد و گفت: سريلانكا براي ايرانيان كشور ناشناخته نيست و از طریق برقراری روابط فرهنگی و هنری می‌توانیم روابط دو ملت و دولت را بیش از پیش گسترش دهیم.

سليماني با اشاره به تفاهمنامه فرهنگی و هنری بيان كرد: اینگونه تفاهمنامه‌ها فرصت مناسبی برای گسترش همکاری‌های مشترک میان ملت‌ها است كه از ظرفیت‌های يكديگر براي تعامل هرچه بيشتر بين هنرمندان و فرهيختگان و گفت‌وگوي تمدن‌ها، بهره گيرند.

ﻣﻌﺎﻭﻥ ﭘﮋﻭﻫﺸﻲ ﻭ ﺁﻣﻮﺯﺷﻲ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با تأكيد بر توسعه روابط دانشگاهي بين دو كشور گفت: روابط بين دانشگاهي، بستري مناسب براي همكاري‏ فرهنگی میان كشورها و ملت‏ها فراهم می‏کند تا با هم‏افزایی، در شناساندن فرهنگ خود و دریافت درست از هم‏دیگر بکوشند.

تأكيد بر گسترش همکاری‌های علمی بین ايران و سريلانكا

در ادامه اين ديدار، سارات چاندارجيوا، رييس دانشگاه هنرهاي تجسمي و نمايشي كلمبو سريلانكا در سخناني ضمن ابراز خرسندي از استقبال و مهمان‌نوازي ايرانيان، آمادگي خود را براي گسترش روابط علمي ـ دانشگاهي با مراكز و مجامع علمي و دانشگاهي ايران اعلام كرد.

وي دانشگاه هنرهاي تجسمي و نمايشي كلمبو سريلانكا را نخستين دانشگاه هنر اين كشور برشمرد و گفت: از آنجايي كه از زمینه‌های مهم ارتباط بین دو کشور، سطوح علمی و آموزشی است، موفق شديم با دانشگاه‌هاي ساير كشورها همكاري كنيم.

چاندارجيوا همچنين، امضاي تفاهمنامه را آغازی برای گسترش همکاری در حوزه دانشگاهی و آموزش عالی و زمینه‌ای جهت افزايش همکاری‌های علمی بین دو کشور در آينده دانست.

وي ضمن تشريح بخش‌هاي تجسمي، موزيك، تئاتر و تحقيقات عالي اين دانشگاه اظهار كرد: تلاش ما بر اين است تا در اين سفر، ضمن بازديد از حوزه‌هاي هنري و مراكز علمي و دانشگاهي ايران، تفاهمنامه‌هاي همكاري مشترك امضا كنيم.

چاندارجيوا در پايان سخنان خود، بر لزوم گسترش مناسبات فرهنگي بين ايران و سريلانكا و تعامل هنرمندان برجسته دو كشور، تأكيد كرد.

تبادل بين دانشگاهيان و دانشجويان ايراني و سريلانكايي

خانم چاني واسانا، معاون رييس دانشگاه و مسئول هماهنگي امور بين‌الملل دانشگاه هنرهاي تجسمي و نمايشي كلمبو سريلانكا در سخناني در اين ديدار، از سفر به ايران و آشنايي با دستاوردهاي فرهنگي و علمي به ويژه پس از انقلاب اسلامي ايران ابراز خرسندي كرد.

وي آمادگي اين دانشگاه را براي تبادل بين دانشگاهيان و دانشجويان ايراني و سريلانكايي در زمينه‌هاي مطالعات و تحقيقات علمي، دوره‌هاي كوتاه‌مدت آموزشي و ايجاد زمينه‌هاي برگزاري برنامه‌هاي مشترك هنري و فرهنگي اعلام كرد.

در بخش پاياني اين ديدار، خانم تاكشيلا، معاون رييس دانشگاه هنرهاي تجسمي و نمايشي كلمبو سريلانكا به رويكردها، راهبردها و استراتژي‌هاي اين دانشگاه اشاره كرد و گفت: دو كشور داراي ظرفيت‌هاي بسياري در زمينه هنري و فرهنگي هستند كه استفاده از منابع هنري دانشگاه‌ها مي‌تواند شروع خوبي براي ادامه همكاري‌ها در آينده باشد.

بنابر اعلام اين خبر، هيأت دانشگاهي سه نفره از سریلانکا كه به همت مرکز توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به كشورمان عزيمت كرده‌اند، در برنامه سفر خود از مراكز هنري، موزه‌ها، دانشگاه‌ها و اماكن تاريخي به ويژه شهر اصفهان بازديد خواهند داشت.

انتهاي پيام/

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi