کد خبر : ۴۹۳۳۴۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶
برگزاری مراسم سالگرد انقلاب اسلامی در مونتنگرو

مقیم/ با حضور «روژدیا توزوویچ» نماینده ویژه و مشاور رئیس جمهوری و «رفعت حوسوویچ» معاون نخست وزیر و وزیر محیط زیست مونته نگرو مراسم سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در پایتخت این کشور برگزار شد.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا،  در این مراسم که شامگاه دوشنبه برگزار شد، چند تن از معاونان و مقامات وزارتخانه‌های مختلف مونته نگرو از جمله وزارتخارجه، اعضای گروه دوستی پارلمانی دو کشور، رئیس شورای شهر و برخی دیگر از مقامات عالی رتبه، رئیس العلمای جامعه مسلمانان، رئیسان دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی و جمعی از سفرا و دیپلمات های مقیم این کشور حضور داشتند.
«حسین ملا عبداللهی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان و (سفیر غیر مقیم) مونته نگرو در این آیین به تشریح دستاوردهای سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی پرداخت.
وی اظهار داشت: روز ملی جمهوری اسلامی ایران که یاد آور پیروزی انقلاب اسلامی است تحولی مهم و سرنوشت ساز در تاریخ معاصر ایران و جهان محسوب می شود، زیرا مردم ایران بدون استفاده از سلاح و تنها با بهره گیری از قدرت کلام و روشنگری های الهام بخش به رهبری امام خمینی (ره) موفق شدند تا نظام جدید سیاسی را در کشور بنیان گذارند که مبتنی بر ارزشهای دینی، باورهای ملی و معیارهای دمکراتیک استوار است.
سفیر کشورمان ضمن اشاره به سوابق کهن تمدنی ایران زمین و نقشی که در تاریخ تمدن بشری به عهده داشته، ایران را پلی بین تمدن شرق و غرب عالم توصیف کرد.
وی سپس برگزاری 40 انتخابات مختلف در طی سال های بعد از پیروزی را نشانه بارزی از حق آزاد مردم برای انتخاب مقامات کشور و نشانه روشنی از مردم سالاری توصیف کرد. 
ملاعبداللهی در ادامه سخنان خود امضای برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام را گویا ترین نشانه سیاست تعامل گرایانه ایران با نظام بین الملل توصیف کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران از زمان اجرائی شدن برجام تا کنون به کلیه تعهدات خود در برجام پایبند بوده است و این موضوع از سوی رئیس آژانس بین المللی هسته ای و دبیر کل سازمان ملل متحد به صورت مکرر تائید شده است. 
وی اظهار امیدواری کرد تا همه طرفهای موافقت نامه هسته ای به تعهدات خود عمل نمایند. 
ملاعبداللهی اجرای دقیق برجام را ضامن صلح و امنیت بین الملل توصیف کرد و اظهار داشت: برجام می تواند به عنوان الگوئی مناسب جهت حل و فصل سایر بحرانهای بین المللی مورد توجه قرار گیرد.
ملاعبداللهی در ادامه روابط دو کشور ایران و مونته نگرو را دوستانه و رو به رشد خواند. 
وی با اشاره به سفر هیات های گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران که در سال 2017 انجام شد، اظهار داشت: سفر گروه دوستی پارلمانی مونته نگرو به ایران در آینده نزدیک انجام می شود و این سفرها موجب ارتقای همکاری های پارلمانی دو کشور خواهد شد.
ملاعبداللهی در ادامه سخنان خود به مذاکرات در مورد تسهیل صدور روادید میان دو کشور و برقراری پرواز مستقیم میان تهران - پودگوریتسا اشاره کرد و عملی شدن این اقدامات را موجب توسعه مراودات گردشگری و مبادلات تجاری دو طرف خواهد شد.
علاوه بر مقامات و شخصیت های فوق الذکر، دو تن از معاونان وزارت توسعه پایدار و گردشگری، معاونان وزرای کشور و دادگستری و همچنین قائم بانک مرکزی مونته نگرو و معاون اتاق بازرگانی این کشور، مفتی مونته نگرو، امام جماعت مسجد بار نیز حضور داشتند.
سفیران کشورهای خارجی از جمله انگلستان، ایتالیا، اسلوونی، فلسطین، چین، کرواسی، یونان، مجارستان، جمهوری آذربایجان، نفر دوم آلمان و فرانسه و تعداد قابل توجهی از دیپلمات ها و اعضای سازمان های بین المللی مقیم پودگوریتسا در این مراسم با شکوه حضور داشتند و سالگرد انقلاب اسلامی ایران را به سفیر کشورمان تبریک گفتند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi