کد خبر : ۴۹۳۲۸۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶
انقلاب اسلامی نقطه عطف مهم تاریخ کشور ایران است

مقیم/ سفیر ایران در بوسنی و هرزگوین گفت: زمینه گسترش مناسبات میان ایران و بوسنی به خصوص در عرصه اقتصادی و تجاری نیز فراهم است.

به گزارش مقیم و به نقل از فارس، محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو همزمان با سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در مصاحبه با روزنامه اسلوبوجنیه بوسنی و هرزگوین به تشریح دستاوردهای چهار دهه گذشته و روابط دو کشور پرداخت.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین در این گفت‌وگو عنوان کرد: انقلاب اسلامی نقطه عطف مهم تاریخ کشور ایران است؛ انقلابی که با آن کشور از استبداد سلطنتی رهایی یافت و با حضور و خواست مردم و با شعار استقلال و آزادی طرحی نو در نظام‌های سیاسی جهان ایجاد کرد و جمهوری اسلامی ایران پایه گذاری شد.

حیدری اضافه کرد: انقلاب اسلامی، کشور ایران را از وابستگی به بیگانگان آزاد کرد و سرنوشت کشور را در اختیار مردم قرار داد. 

سفیر کشورمان با اشاره بر دستاوردهای انقلاب افزود: در طول قریب به چهل سال ملت ما در پیچ و خم‌های سخت این انقلاب، راه و مسیر خود را هرگز گم نکرد و مشکلات را پشت سر گذاشت و در عرصه بین‌الملل، شرایط تهدید و جنگ را به صلح تبدیل کرد. 

وی گفت: اقتصاد ایران امروز در حال گذار به رونق و پیشرفت و رشد اقتصادی حدود هشت درصدی است و زیرساخت‌ها در صنعت نفت، حمل و نقل، کشاورزی و صنایع به سمت تحکیم و توسعه بیشتر در حرکت هستند.

حیدری سرعت توسعه دانش و علم در ایران را مورد اشاره قرار داد و گفت: بهداشت، آموزش و پرورش، علم و فناوری، تأمین اجتماعی و پژوهش ما در مراحل شکوفایی خود قرار گرفته و سرعت پیشرفت علمی در ایران براساس گزارش برخی محافل علمی بین‌‌المللی، بسیار فراتر از سرعت متوسط رشد علم در جهان است و برابر آمار سازمان‌های بین‌المللی، ایران هم اکنون در جایگاه دوازدهم تولید علم در جهان قرار دارد.

سفیر ایران در سارایوو با اشاره به روابط دوستانه دو کشور ایران و بوسنی اضافه کرد: بعد از فروپاشی یوگسلاوی و تغییر ساختارهای حکومتی بالکان، جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کشورهایی بود که نسبت به شناسایی استقلال بوسنی و هرزگوین اقدام کرد و روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با این کشور را در دستور کار قرار داد و با تاسیس سفارتخانه در سخت‌ترین شرایط جنگی و محاصره سارایوو عزم و اراده خود مبنی بر گسترش همکاری‌ها را اعلام کرد.

وی با بیان اینکه در طول 25 سال گذشته سفرهای مقامات دو کشور در سطوح مختلف در جریان بوده است، عنوان کرد: در حال حاضر نیز همکاری‌های سیاسی خوبی استمرار دارد و زمینه گسترش مناسبات به خصوص در عرصه اقتصادی و تجاری نیز فراهم است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi