کد خبر : ۴۹۲۳۰۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
بهره گیری از خدمات بندر چابهار ، امنیت و ثبات افغانستان را تضمین می کند

مقیم/ رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان، گفت: طرح چابهار تغییردهنده بازی های منطقه ای است.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا،  سجاد پور در نشست بین المللی 'گفتگوی رایسینا' در دهلی نو اعلام کرد: پروژه چابهار، پیش از عملیاتی شدن، مفهومی هدف دار و معنی شده بین ایران، هند و افغانستان با هدف بهبود ارتباطات بود که به درستی تعریف شده بود.
وی افزود: استفاده از بندر چابهار برای هند یک فضا ایجاد می کند، چون به این کشور به همراه افغانستان اجازه می دهد تا با دهلیز شمال - جنوب ارتباط برقرار کنند.
سجادپور در ادامه صحبت خود خاطرنشان کرد: بهره گیری از خدمات این بندر، امنیت و ثبات افغانستان را تضمین می کند؛ بنابراین پروژه چابهار، طرح موفقی است که به اعتقاد کارشناسان تغییر دهنده بازی های منطقه ای است.
وی تصریح کرد: استفاده از این بندر ارتباطی ایران، هزینه ها را تا 60 درصد و زمان را تا 50 درصد برای تاجران هندی کاهش می دهد.
سجاد پور، با اشاره به اشتراک منافع چند کشور در پروژه چابهار گفت: پروژه چابهار که بین ایران، هند و افغانستان امضا شده، علیه منافع کشورهای دیگر نیست، بلکه نمونه ای از ارتباط واقعی در منطقه است که برای همه کشورهای آن، یک برد محسوب می شود.
این مقام ایرانی تاکید کرد: افغانستان قربانی رقابت های سیاسی شده است و توسعه اقتصادی این کشور برای ثبات کل منطقه مهم است. ما باید چارچوب های دو جانبه، سه جانبه و چند جانبه را فراتر از نوسانات سیاسی جهان تنظیم کنیم. به عنوان مثال روابط هند و ایران، نباید تحت تاثیر نوسانات سیاسی کشورهای دیگر قرار گیرد و این 2 کشور باید بر منافع خود تمرکز کنند.
سومین کنفرانس سالانه 'گفتگوی رایسینا' با شرکت شماری از اندیشمندان و مقامات بلندپایه از سراسر جهان روز سه شنبه با حضور نارندا مودی نخست وزیر هند در دهلی نو پایتخت این کشور افتتاح شد.
'گفت و گوی رایسینا'، کنفرانسی چندجانبه است که به مسائل چالش بر انگیز جامعه جهانی می پردازد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi