کد خبر : ۴۹۲۲۵۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
عروسک هایی که سفیر فرهنگی هستند

مقیم/ مسئول موزه عروسک‌های میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی، عروسک‌ها را سفیر فرهنگی این استان دانست .

به گزارش مقیم و به نقل از تسنیم، اسما گنجعلی  اظهار داشت: موزه عروسک فرهنگ و هنر خراسان جنوبی 18 اسفند 95 در محل باغ اکبریه با حمایت و همکاری میراث فرهنگی و با کمک اداره کل منابع طبیعی و پروژه ترسیب کربن افتتاح و راه‌اندازی شد.

وی با بیان اینکه این موزه در 5 بخش راه‌اندازی شد افزود: موزه عروسک‌های محلی خراسان جنوبی، مجموعه عروسک‌های مردم‌شناسی ساخته زنان تاجمیر که زندگی مردم بلوچ ساکن در تاجمیر را به نمایش می‌گذارد و مجموعه عروسک‌های قومی مردم ساخت خراسان‌جنوبی از جمله این بخش‌ها است.

مسئول موزه عروسک‌های میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی گفت: مجموعه عروسک‌های مشاهیر گذشته و امروز خراسان، مجموعه عروسک‌های گیاهان دارویی و معطر ایران، مجموعه عروسک‌های مردم ساخت نواحی مختلف ایران، مجموعه عروسک‌های چوبی اقوام ایرانی و مجموعه عروسک‌ها و سازه‌های نقوش انسانی و جانوری از دیگر بخش‌های این موزه است.

گنجعلی بیان کرد: بیش از 300 قطعه عروسک دست ساخته بانوان روستایی در موزه عروسک استان وجود دارد که تاکنون این آثار  در 90 نمایشگاه مختلف ملی، استانی و خارجی به نمایش گذاشته شده است.

وی هدف از این موزه را  آشنایی مردم به ویژه کودکان و نوجوانان با عروسک‌ها و فرهنگ ایران به ویژه خراسان جنوبی دانست و خاطرنشان کرد: هدف ما این است که فرهنگی که به فراموشی رفته است را دوباره احیا کنیم.

مسئول موزه عروسک‌های میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه موزه عروسک خراسان‌جنوبی دومین موزه عروسک‌ها در ایران و اولین موزه عروسک‌های بومی در خراسان‌جنوبی است یادآور شد: موزه عروسک به منظور ایجاد اشتغال و کاهش دام در مراتع شروع به فعالیت کرده و اعتبار لازم برای راه‌اندازی این موزه از محل پروژه ترسیب کربن اداره کل منابع طبیعی، موزه عروسک ملل و میراث فرهنگی تأمین شده است.

گنجعلی اظهار داشت: از ابتدای فعالیت این موزه تاکنون بیش از 4 هزار بازدید از این موزه انجام شده است که از این تعداد یک هزار و 500 نفر کودک بودند و همزمان با بازدیدها، آیین‌های مختلف استانی و کشوری در این موزه اجرا می‌‌شود.

وی به برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران از سوم تا ششم بهمن خبر داد و افزود: بخش عروسکی خراسان‌جنوبی نیز در این نمایشگاه حضور دارد.

مسئول موزه عروسک‌های میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی گفت: یازدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته با رویکرد و تمرکز بر ظرفیت‌های گردشگری برگزار می‌شود بنابراین باید ظرفیت‌های خراسان‌جنوبی مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi