کد خبر : ۴۹۲۲۳۲ گروه : کشورها تاریخ انتشار :جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
شرکت های ایرانی قبل از همکاری با شرکت های اسپانیایی تحقیق کنند

میم/ رئیس انجمن شرکت های تجاری و سرمایه گذاری اسپانیا و ایران (ایبر ایران) گفت : شرکتهای ایرانی قبل از هر همکاری با شرکت های اسپانیایی نیاز به بررسی کامل در مورد کار با آنها دارند چرا که چند مورد سوءاستفاده در زمینه های مختلف انجام شده است.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، پناهی راد ، توضیح داد : چند شرکت ایرانی که در زمینه زعفران مشغول به کار هستند با یکی از شرکت های اسپانیایی دچار مشکل شده اند، شرکت اسپانیایی خرید هایی از صادرکننده های ایرانی داشته است ، پیش پرداخت هایی انجام داده ولی مابقی را به شرکتهای ایرانی پرداخت نکرده و به تعهدات خود عمل نمی کند.
وی تصریح نمود: به طور کل شیوه کار نامناسب و اشتباه است و شرکتهای ایرانی متحمل ضرر شده اند. 
این کارشناس تاکید کرد: باید به شرکتهای ایرانی اطلاع رسانی دقیق انجام شود .شرکتهای ایرانی قبل از هر کاری نیاز به بررسی کامل در مورد کار با هرشرکت اسپانیایی دارند.چند مورد سوءاستفاده در زمینه های دیگر نیز انجام شده که لازم است شرکتهای ایرانی با هوشیاری بیشتر کار انجام دهند. 
رئیس انجمن شرکت های تجاری وسرمایه گذاری اضافه نمود:اسپانیا چهاردهمین اقتصاد جهان و سیزدهمین کشور جذاب برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی‌ است.افزون برآن، پنجمین اقتصاد اتحادیه اروپا و چهارمین کشور در بین 19 کشور منطقه شنگن است که 7.5 درصد اقتصاد اتحادیه اروپا را در سال 2017به خود اختصاص داده است . افزون بر آن ، اسپانیا در موقعیت خوبی‌ قرار دارد و دارای دانش فنی برای کار با شرکت های ایرانی است.
وی اشاره داشت:حدود 80 درصد از فعالیت تجاری اسپانیا بر اساس خدمات است افزون بر اینکه فرصت های جذابی برای سرمایه گذاری خارجی‌ در بخش هایی‌ نظیر فناوری اطلاعات و ارتباطات ، انرژی های تجدید پذیر ، بیوتکنولوژی ، صنایع هوا فضا و خودرو سازی را دارا می‌ باشد .از سوی دیگر ، اسپانیا به لحاظ تکنولوژی و زیر ساخت ها مجهز است.
وی با بیان اینکه که باید همچنین به موقعیت ژئو استراتژیکی اسپانیا که به بازارهای سوم دسترسی دارد، اشاره نمود، خاطرنشان ساخت که ایران به نوبه خود ، یک بازار رو به رشد با قدرت خرید و یک اقتصاد با تمایل به تنوع است .
به گفته وی، همه این جنبه ها و همچنین رشد سریع تجارت بین المللی، چارچوبی ازفرصت های تجاری گسترده ای را برای سرمایه گذاری خارجی‌ و توسعه تجارت در هر دو کشور را فراهم می‌ سازد به طوری که این دو کشور در سالهای اخیر به اقتصاد هایی‌ از نظر بین المللی با نفوذ تبدیل گشته ا‌ند.
پناهی راد با اشاره به تمامی این واقعیت ها ابراز داشت :توصیه می‌ شود که با توجه به ویژگی‌ های خاص بازار و مخصوصا برای کار در فضای تجاری اسپانیایی و ایرانی ، به عنوان یک سرمایه گذار یا کارآفرین ، یک مشاوره تخصصی در هنگام انجام هرگونه کسب و کار در اسپانیا یا در ایران داشت .
وی گفت :به شرکت های کوچک و متوسط توصیه می‌ شود که یک نماینده یا مشاور در کشور مقصد داشته باشند که با ویژگی‌ های بازار آشنا باشد و داخل شدن به این بازار از طریق مشاوره تخصصی برای پویایی بازار ، ارتباط با بازار داخلی‌ و راه حل برای پیاده سازی در بازار را تسهیل دهد .
به عقیده این کارشناس ، به این ترتیب ، پروسه ورود به بازار ساده می‌ شود ، هزینه های اولیه کاهش می‌ یابد ، میزان موفقیت بهینه می‌ شود و بازار قبل از ایجاد قراردادهای طولانی مدت و دسترسی به شبکه کاری و کانال های توزیع مشخص می‌ گردد .
وی همچنین معتقد است که داشتن یک مشاور تجاری ، به پروژه تجاری و امکان های تقویت یک پروژه تجاری ، ارزش می‌ بخشد .
رئیس انجمن شرکت های تجاری توصیه کرد :قبل از بستن یک توافق ، باید اطلاعاتی‌ از طرف شریک یا ارائه دهنده محلی داشته باشیم ، کاری که آن را مشاوری انجام می‌ دهد که فعالیت او ، مشاورت تجارت خارجی‌ و مطالعه بازارهای معتبر است.
وی افزود:لازم است که از شرکتی که قصد داریم پروژه ای با آن داشته باشیم ، تحقیقی برای مشاهده توانایی یک شرکت از نزدیک، ظرفیت تولیدیش ، زمان توافق شده برای کارو یا تحویل کالا، قدرت مالی‌ و در کل جدی بودن این شرکت انجام دهیم .
به گفته وی ، قراردادها در زمان صلح امضا می‌ شوند اما در زمان جنگ رو می‌ شوند .به همین دلیل باید قانونی باشند و از قبل مورد مشاوره قرار گیرند .
پناهی راد تصریح کرد :اعتماد داشتن به مشتری ، تنها تضمین برای انتخاب وسیله پرداخت نیست .به این دلیل که معاملات بانکی در سطح بین المللی تحت سیستم سوییفت ، عادی نشده ا‌ند ، شاهد مواردی هستیم که تعهدات مربوط به پرداخت از سوی شرکت های اسپانیایی صورت نگرفته است . 
وی گفت :به همین ترتیب ، این مورد یکی‌ از دلایل مخالفت در هنگام کار با شرکت های ایرانی بوده است .با این حال راهکارهایی برای انجام معاملات با شرکتهای اسپانیایی وجود دارد.
رئیس انجمن خاطرنشان ساخت:برای تضمین شرایط تحویل کالا ، توافقنامه ها و مقررات بین المللی تعریف شده از طریق قوانین تجاری بین المللی به نام اینکوترمز (incoterms)، وجود دارد .استاندارد سازی قانونی و تواقفنامه های دوجانبه ، بهترین راه برای انتقال وتقویت روندتجاری است . استفاده از قوانین اینکوترمز و روشهای پرداخت بانکی مناسب در قراردادها، یک تضمین اعتباری است که همکاری مشارکتی بین شرکت ها را تقویت می‌ کند.
به گفته وی ، به طور کلی ، روش های پرداخت از طریق یک اعتبارنامه بانکی (LC) غیرقابل لغو انجام می‌ گیرد اما زمانی‌ که یک رابطه بین صادر کننده و وارد کننده یا توزیع کننده برقرار شود می‌ توان در مورد دیگر راه های پرداخت مذاکره نمود .
وی ادامه داد :در اسپانیا ، رایج ترین راه های پرداخت برای تجارت بین المللی عبارتند از :چک های بانکی ، دستور پرداخت به بانک از طریق سیستم سوییفت ، اسناد مربوط به پرداخت یا تحویل مستند و اعتبار مستند یا اعتبار نامه .
به عقیده پناهی راد ، این فقط یک عملیات ساده واردات و صادرات نیست. نیاز به یک مشاور است که با در دست داشتن اطلاعات دقیق ازتجارت بین المللی، مطالعه بازار، قوانین و مقررات واردات و صادرات ، بحث مالی‌ و حتی شناخت از فرهنگ کشورهدف بتواند یک پروژه را به نتیجه خوب و رضایت بخشی برساند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi