کد خبر : ۴۹۲۲۱۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
استقبال رئیس جمهوری رواندا از سرمایه گذاری شرکت های ایرانی

مقیم/ رئیس جمهوری رواندا با «سید مرتضی مرتضوی»، سفیر جدید آکردیته جمهوری اسلامی ایران دیدار و بر عزم و اراده کشورش برای گسترش روابط در همه زمینه ها با ایران تاکید کرد.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، سید مرتضی مرتضوی، سفیر جدید آکردیته ایران در این دیدار ضمن تسلیم استوارنامه خود به رئیس جمهوری رواندا ، با وی در مورد روابط دوجانبه و گفت و گو کرد. 
رئیس جمهوری رواندا در این دیدار با تاکید بر ضرورت تقویت همکاری های دو کشورگفت : این همکاری ها باید منعکس کننده روابط خوب دو کشور باشد .
وی افزود: روندا سعی می کند از فرصت ریاست بر اتحادیه آفریقا و عضویت در شورای حقوق بشراستفاده کند و شکاف های موجود بین کشورها را کاهش و همگرایی ها را افزایش دهد. 
کاگامه در ادامه با استقبال از حضور و سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در طرح های توسعه ای کشورش، بر لزوم تقویت ارتباط بخش های خصوصی دو کشور تاکید کرد و گفت: 'به رئیس جمهوری ایران اطمینان می دهم که همه تلاش مان را انجام می دهیم تا آینده، روابط دو کشور، بهتر از گذشته باشد و به وزیر امور خارجه ( خانم موشی کیوابو حاضر در این دیدار) توصیه می کنم در این راستا با همتای ایرانی خود تلاش بیشتری را مبذول نماید. '
از سوی دیگر سفیر کشورمان نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام دکتر روحانی و ابلاغ دعوت شفاهی رئیس جمهوری از ایشان برای سفر به تهران، تاکید کرد مقام های عالی ایران، عزم جدی برای گسترش روابط با کشورهای آفریقایی دارند و افزایش همکاری با قاره آفریقا و از جمله کشور روندا را از جمله اولویت های کاری خود می دانند.
مرتضوی در ادامه، انتخاب مجدد پل کاگامه به عنوان رئیس جمهوری رواندا و همچنین ریاست رواندا بر اتحادیه آفریقا در سال جاری میلادی و عضویت این کشور را در شورای حقوق بشرسازمان ملل متحد تبریک گفت و برلزوم همکاری دو کشور در سازمان های بین المللی و منطقه ای و از جمله اتحادیه آفریقا تاکید کرد .
سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به توانمندی شرکت های ایرانی در زمینه های مختلف، بر لزوم فراهم کردن زمینه فعالیت آن ها در رواندا وحضور و مشارکت بخش خصوصی ایران در اجرای طرح های توسعه ای رواندا و افزایش مراودات اقتصادی و مردمی دو کشور تاکید کرد.
پل کاگامه، رئیس جمهوری روندا نیز با تشکر و استقبال ازدعوت انجام شده، علاقمندی خود را برای گسترش روابط در همه زمینه ها با ایران و دیدار متقابل مقام های عالی رتبه دو کشور اعلام کرد.
سید مرتضی مرتضوی سفیر آکردیته کشورمان در رواندا (مستقر در اوگاندا) چند روز پیش،رونوشت استوارنامه خود را تسلیم وزیر خارجه رواندا کرده و با وی در مورد زمینه ها و فرصت های موجود برای افزایش همکاری دو کشور در بخش های مختلف سیاسی، پارلمانی، فرهنگی و اقتصادی گفت و گو کرده بود.
جمهوری رواندا کشوری است سرسبز و با آب و هوای استوایی که در منطقه دریاچه‌های بزرگ آفریقا و در مرکز آفریقا قرار دارد. پایتخت آن کیگالی است.
جمعیت این کشور حدود 12 میلیون نفر است و 56 درصد از مردم این کشور مسیحی و نزدیک به پنج درصد از مردم هم مسلمانند.
زبان‌های رسمی این کشور شامل زبان کینیارواندا، فرانسوی و انگلیسی است.
کلمه رواندا در زبان محلی این کشور به معنای سرزمین هزار تپه است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi