کد خبر : ۴۹۲۱۶۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی «مكلي» با حضور وابسته فرهنگی ایران

مقیم/ با حضور وابسته فرهنگی ايران نخستين كنفرانس بين‌المللي «مكلي» به همت وزارت فرهنگ، گردشگري و آثار باستاني ايالت سند در محل قبرستان باستانی مکلی، برگزار شد.

 به گزارش مقیم،  نخستين كنفرانس بين‌المللي «مكلي»، 23 دي‌ماه به همت وزارت فرهنگ، گردشگري و آثار باستاني ايالت سند  و با حضور احمد عبداله‌پور، وابسته فرهنگی ايران و جمعي از دانشمندان، باستان‌شناسان و سران مراكز تحقيقاتي از كشور‌هاي مختلف در محل قبرستان باستانی مکلی از توابع شهرستان تته در ایالت سند برگزار شد.

سيد سردار علي شاه، وزير فرهنگ، گردشگري و آثار باستاني ايالت سند در اين مراسم، گفت: سال گذشته با برگزاري كنفرانس بين‌المللي «موهن جو دارو»، توجه يونسكو و سازمان‌هاي بين‌المللي را به سند و موهن جو دارو جلب كرديم و اکنون نیز، مي‌خواهيم در سال 2018 ميلادي با برگزاری اولين كنفرانس بين‌المللي «مكلي» توجه آنها را مجدداً به عظمت میراث فرهنگی و تاریخی سند جلب كنيم.

مهدی توسلی، کارشناس مدعو از ایران در سخنانی، اظهار كرد: طرح‌های بکار گرفته شده در آثار باستانی سند مشابه آثار باستانی ایرانی است.

وي افزود: آثار بجا مانده از بنای موهن جو دارو در سند و شهر سوخته در ایران و دیگر بناهای تاریخی، نشانگر سیاست و فرهنگ گره خورده ایران و سند است.

در ادامه اين كنفرانس دو روزه، احمد عبداله‌پور، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در حيدرآباد سند در گفت‌وگو با خبرگزاری Electronic Diary و خبرگزاری KTN گفت: میراث فرهنگی و تاریخی سند سزاوار توجه بیشتر برای جلب نظر جهانیان است. یقیناً با برگزاری چنین کنفرانس‌هایی، می‌توان امیدوار بود که ابعاد بیشتری از زوایای تمدن عظیم سند آشکار شود.

وي همچنين، ضمن اشاره به وجود خط و اشعار فارسی در مكان باستانی مکلی اشاره و بر ضرورت توسعه روابط و همكاري‌هاي مشترك فرهنگي في مابين تأكيد كرد.

انتهاي پيام/

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi