کد خبر : ۴۹۲۰۸۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶
شریعتمداری: تفاوت مدیریت جهادی با سایر مدیریت‌ها در عنصر معنویت است

مقیم/وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر وجود رابطه متقابل میان عناصر مادی و معنوی در مدیریت جهادی اظهار کرد: تفاوت مدیریت جهادی با سایر مدیریت‌ها در وجود عنصر معنویت است.

به گزارش مقیم به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری در چهارمین همایش مدیریت جهادی که عصر دوشنبه در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار شد، با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر اهمیت مدیریت جهادی اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند مدیریت جهادی مربوط به همه قوا و در همه زمان‌هاست و اگر عزم ملی و مدیریت جهادی باشد اقتصاد و فرهنگ پیشرفت می‌کند و ملتی که اقتصاد و فرهنگ پیشرفته داشته باشد در اوج قرار می‌گیرد و تحقیر نمی‌شود.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب همچنین راهکار خروج از خباثت‌های استکبار جهانی را مدیریت جهادی و اتکا به علم و دانش دانسته‌اند. در این زمینه خوشبختانه در سال‌های اخیر به واسطه تاکیدات ایشان ادبیات غنی و قابل توجهی درباره مدیریت جهادی در کشور تولید شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه مدیریت جهادی دارای دو عنصر مهم مادی و معنوی است که این دو رابطه متقابل با یکدیگر دارند، گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله چین و ژاپن که به سختکوشی شهرت دارند، در کنار تلاش و کوشش و اخلاق حرفه‌ای شاهدیم که الزاما معنویت در نظر گرفته نمی‌شود. اما مدیریت جهادی همواره در کنار تلاش و کوشش عنصر مهم معنویت را به همراه خود دارد. این عنصر زندگی در حیات مادی را بخشی از حیات جاودان می‌داند.

شریعتمداری با تاکید بر اینکه در دوران دفاع مقدس رزمندگان در اندیشه خود به دنبال پاداش اخروی بودند، خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس زمانی که یک آرپی‌جی‌زن هدفی را مورد اصابت قرار می‌داد بخشی از لذت مورد انتظار خود را از طریق چشم دریافت می‌کرد اما در اندیشه خود در انتظار پاداش و اجر اخروی بود که این همان عنصر معنویت موجود در جهاد است.

وی تصریح کرد: جهاد یک فرایند ایجابی دارد که همه‌جایی و فراگیر است و به اعتقاد بسیاری از علمای دین به معنای نهایت کوشش و مبارزه همه‌جانبه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه پس از مدتی کوتاه از ظهور اسلام جهاد با نام علم و آموزش گره خورد، اظهار کرد: بعد از مدتی کوتاه از ظهور اسلام شاهد درگیری اندیشمندان با علم بودیم که در همین ایام نیز کلمه مجتهد معنا پیدا کرد. در روزهای نخست انقلاب نیز جهاد و مدیریت جهادی مورد توجه قرار گرفت و بسیاری از دانشجویان برای کمک به بخش‌های مختلف وارد عرصه جهاد شدند.

شریعتمداری با اشاره به تاسیس سپاه پاسداران و جهاد سازندگی در روزهای نخست انقلاب خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) در ابتدای انقلاب دولت و مردم را به جهاد دعوت کرد. در همین زمینه اینکه ایشان برای سازمان نوپدید انقلاب اسلامی یعنی سپاه از عنوان پاسداران انقلاب استفاده کرده و همچنین نهادی که برای سازمان‌دهی جهادگران تاسیس شده بود را سازمان جهاد سازندگی نامگذاری کردند، نشان از تیزبینی ایشان بود.

وی در پایان تاکید کرد: مدیریت جهادی ریشه در شیوه امام علی (ع) دارد و به معنای ترجیح خیر و منافع جمعی بر منافع شخصی و کوشش مطلوب برای کیفیت مرغوب است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : محمد شریعتمداری     |     وزیر صنعت معدن و تجارت     |     مدیریت جهادی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi