کد خبر : ۴۹۲۰۵۷ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶
نباید با اتحادیه اروپا همانند امریکا برخورد کنیم

مقیم/ سفیر اسبق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو گفت: ما نباید با اتحادیه اروپا همانند امریکا برخورد کنیم و ایران با اروپایی‌ها باید منعطف باشد و ملاحظات آنها را مدنظر قرار دهیم تا آنها احساس اعتماد کرده و با ما همراهی کنند.

به گزارش مقیم به نقل از ایران خبر، سیدعلی خرم با اشاره به تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا گفت: علت عدم خروج امریکا از توافق هسته‌ای و تمدید تعلیق تحریم‌ها از سوی دونالد ترامپ این بود که ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور امریکا قادر نیست حقوق بین‌المللی را نقض کند یا دستوری بدهد که خلاف قواعد بین‌المللی باشد، هرچند که او غیرقابل پیش‌بینی است و اهمیتی نظر جامعه بین‌المللی نمی‌دهد. 

ترامپ یک سال است که سرش را به در و دیوار می‌زند تا توافق هسته‌ای را سوراخ کند

وی با بیان اینکه ترامپ یک سال است که سرش را به در و دیوار می‌زند تا توافق هسته‌ای را سوراخ کند، اظهار داشت: تنها راه فرار و مفر او این است که ایران را عصبانی بکند تا ایران خود برجام را نقض کند و او این مسئله را به دست گرفته و بر طبل نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران بکوبد. 

کلید موفق شدن یا موفق نشدن ترامپ در دست ایران است

این استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه ادامه داد: کلید موفق شدن یا موفق نشدن ترامپ هم در دست ایران است که این غول در شیشه شده، از آن شیشه بیرون بیاید یا نیاید. اگر ایران همچنان همانند اکنون عمل کند، این غول دیوانه از شیشه نمی‌تواند بیرون بیاید و علیه برجام کاری بکند اما اگر رویه کنونی را ادامه ندهد یا دست به نقض توافق بزند، آنگاه غول افسارگریخته ترامپ از شیشه بیرون می‌آید. 

ایران باید به تعهداتش در چارچوب برجام و آژانس سفت و سخت ادامه دهد

خرم با بیان اینکه ایران باید به تعهداتش در چارچوب برجام و آژانس سفت و سخت ادامه بدهد، تصریح کرد: این اولین تیر بر قلب ترامپ است. از سوی دیگر، ایران باید دیگر اعضای گروه ۱+۵ را با خود همراه سازد. آقای ظریف باید به صورت دائم در رفت و آمد، رایزنی و تبادل نظر با کشورهای ۱+۵ و به ویژه اعضای اروپایی باشد تا از ملاحظات آنها مطلع باشیم. 

نباید با اتحادیه اروپا همانند امریکا برخورد کنیم

وی با بیان اینکه ما نباید با اتحادیه اروپا همانند امریکا برخورد کنیم، خاطرنشان کرد: ایران با اروپایی‌ها باید منعطف باشد و ملاحظات آنها را مدنظر قرار دهیم تا آنها احساس اعتماد کرده و با ما همراهی کنند. 

نباید گزک دست ترامپ داد

سفیر اسبق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو با بیان اینکه ایران نباید گزک به دست ترامپ بدهد، ابراز داشت: یکی از مسائلی که می‌تواند موجب خوشحالی ترامپ شود، مسائل داخلی ایران است. در اعتراضات اخیر و نحوه برخورد با آن مشاهده کردید که ترامپ و تندروهای امریکایی چقدر خوشحال شدند و به همین بهانه، نخستین جلسه شورای امنیت در سال ۲۰۱۸ اختصاص به ناآرامی ایران داشت. 

سخنان روحانی آبی بر آتش ترامپ، نیکی هیلی و تندروها بود 

خرم در تشریح ناکامی امریکا در جلسه اخیر شورای امنیت درخصوص موضوع ایران بیان کرد: امریکا و تندروها در آن جلسه موفق نشدند زیرا به دیوار سختی برخورد کردند. این دیوار سخت به خاطر آن بود که حسن روحانی در روز دوم ناآرامی‌ها اعلام کرد که اعتراض و راهپیمایی براساس اصل ۲۷ قانون اساسی مجاز است. این سخنان، همانند آبی بود که بر آتش ترامپ، نیکی هیلی و دیگر تندروهای امریکایی برپا کرده بودند. 

سخنان روحانی نبود، امریکا علیه ما قطعنامه می‌گرفت

وی افزود: در آن جلسه مشاهده کردید که اعضای شورای امنیت و به‌‌خصوص اعضای اروپایی‌ آن گفتند وقتی ایران می‌گوید اعتراض مجاز است چرا ایالات متحده وقت شورای امنیت را گرفته است و اگر آن سخنان از سوی رئیس‌جمهور بیان نشده بود، امریکا می‌توانست قطعنامه‌ای تحریمی و سفت و سخت علیه ایران بگیرد. 

نباید به ترامپ فرصت بدهیم پرونده ایران را به شورای امنیت ببرد

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با ناکارامد دانستن تحریم‌هایی که امریکا اخیر علیه ایران صادر کرده است، یادآور شد: آن تحریمی که امریکا به آن نیاز دارد، نه تحریم‌های دوجانبه بلکه تحریم‌های شورای امنیت است که جنبه حقوقی و الزام‌آور دارد و به همین خاطر، ما نباید این فرصت را به ترامپ بدهیم که پرونده ایران را به شورای امنیت ببرد تا آن گونه به تهدید ایران بپردازد. 

ایران نباید اروپایی‌ها را به دامن ترامپ هل بدهد 

خرم با بیان اینکه ترامپ یکسال است که درخصوص برجام عقب‌نشینی‌های مستمری دارد و کاری هم نمی‌کند، عنوان کرد: امریکا در این مدت هرچه دست و پا می‌زند، جلوتر نمی‌رود بلکه بیشتر فرو رفته و عقب‌نشینی می‌کند. ترامپ در این چارچوب، به دنبال یک بهانه است و به همین خاطر، ایران نباید اروپایی‌ها را به دامن ترامپ هل بدهد و در دام ترامپ بیفتد.  

صاحبان قدرت مجبور هستند نشان دهند که تعهدات خود در برجام پایبند هستند

وی در پاسخ به این سوال که فشار اروپایی‌ها تا چه اندازه در عقب‌نشینی ترامپ موثر بوده است؟ گفت: برجام، توافقی حقوقی، چندجانبه و بین‌المللی است و از آنجایی اعضای آن صاحبان قدرت در عرصه بین‌المللی هستند، مجبور هستند نشان دهند که به امضا و تعهدات خود در برجام پایبند هستند.

این استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه حفظ صلح و امنیت بین‌الملل را عامل دیگر پایبندی اکثریت کشورها دانست و گفت: زمانی که یک فرد نامتعادل رئیس‌جمهور قدرتمندترین کشور دنیا شده، حفظ صلح و امنیت بین‌الملل ضروری است و اروپایی‌ها تلاش می‌کنند که او یک جنگ جهانی دیگر راه نیندازد. 

تهدیدها و سخنان ترامپ آرزوهای اوست که تحقق‌پذیر نیستند

خرم در پاسخ به این سوال که پاسخ ترامپ به تهدیدهای ترامپ چه خواهد بود؟ اظهار داشت: تهدیدها و سخنان ترامپ آرزوهای اوست که تحقق‌پذیر نیستند. خواسته‌های او مبتنی بر اصول کارشناسی، دیپلماسی و مذاکره نیست و در توافق هسته‌ای هم جایی ندارد. ترامپ فکر می‌کند آنقدر قدرتمند است که هر کاری بخواهد می‌تواند بکند. 

همراهی یا عدم همرایی اروپا با ترامپ بستگی به نوع رفتار ایران بستگی دارد

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها اصل حرف ترامپ و خواسته‌های او را قبول ندارند، تصریح کرد: همراهی یا عدم همرایی اروپا با ترامپ بستگی به نوع رفتار ما بستگی دارد. اگر ایران در چارچوب قواعد بین‌المللی عمل کند، اروپا سفت و سخت در برابر امریکا خواهد اما اگر ایران کج‌دار و مریز رفتار کند، ممکن است در برخی از مسائل راه مفری برای امریکا باز کنند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi