کد خبر : ۴۹۱۹۹۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶
افتتاح نمایشگاه مکاشفه و تماشا در برلین

مقیم/ نمایشگاه مکاشفه و تماشا برگرفته از تصاوير عكاس ايراني و آلماني در گالری بومیلار برلين، افتتاح شد.

به گزارش مقیم ، مراسم افتتاحیه تور بازگشت چهار ماهه نمایشگاه «مکاشفه و تماشا؛ سفر به درون دنیای تشیع»، 21 دي‌ماه با حضور بيش از 100 نفر از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی آلمان و نمایندگان کاخ موزه گلستان، شهرداری اصفهان و دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، حسب قرارداد منعقده با طرف آلمانی در محل گالری بومیلار شهر برلین برگزار شد.

در اين مراسم كه هانس گئورک برگر، عکاس آلمانی حضور داشت، سخنرانان به چگونگی اجرا این برنامه و تأثیر آگاهی و آشنایی با دنیای تشیع مبادرت ورزیدند.

علی ماجدی، سفير جمهوري اسلامي ايران در آلمان در سخناني در اين مراسم، گفت: فرهنگ شیعه، هنر انتقال مفاهیم عمیق مذهبی به شکل پویا و استفاده از عناصر مدرن را در دنیای جدید همواره ضبط کرده است.

وي ادامه داد: فضای باشکوه مدارس، مزارها، مساجد و سایر اماکن دینی دنیای تشیع با نشان‌هایی از تنوع خطوط و فنون اسلامی ـ ایرانی بر تارک کاشی و کتیبه‌های سقف و دیواره، به موازات نمونه صنایع و هنرهایی به مثال قالی‌ها و آیینه‌ها بر کف و دیوار، یک معنا را در ذهن مشاهده کننده تداعی می‌کند و آن هم باغ ایرانی است.

ماجدي افزود: باغی که در نگاه ایرانیان باستان، تمثیلی از بهشت بوده است. می‌توان گفت حکایت زائران اماکن مقدس و طلاب دروس دینی در مدارس این شهرها که فراغت خود را با کتاب‌های دعا و آثار اخلاقی یا متون علوم متنوع در سایه این دیوارها و رواق‌ها پُر می‌کنند، دیوارها و رواق‌هایی که تزئینات باغ ایرانی را به شکل هنرهای تجسمی بر پیکر دارند.

وي در سخنان خود، يادآور شد: در این فرهنگ، حافظه تاریخی و بازسازی آن نشان از یک چیز دارد؛ کوشش معقول و مستمر، اما این فرهنگ هرگز اجازه نمی‌دهد خشونت و هیچ چیز دیگری جایگزین آن کوشش معقول و مستمر شود، مگر مدارا و همزیستی مسالمت‌آمیز با دیگران.

تأكيد بر ایجاد و پایداری صلح

آندریاس گورگن، مدیرکل فرهنگ و ارتباطات وزارت خارجه آلمان ضمن تأييد سخنان سفیر ایران مبني بر صلح و همزیستی شیعیان گفت: اين نکته مهمی است. برای جامعه آلمان، آزادی و عدم خشونت مهمترین رویکرد است، زيرا ما همیشه با نگرانی مشکلات را در گوشه و کنار جهان دنبال می‌کنیم.

وي در ادامه، بيان كرد: ما با انحصار قدرت جهانی هم مخالفیم، در حالیکه وظیفه یک کشور ایجاد و پایداری صلح است؛ مأموریتی که آلمان برای خود برگزیده است.

مدیرکل فرهنگ و ارتباطات وزارت خارجه آلمان همچنين، گفت: این نمایشگاه مفهوم زیبایی را به ما عرضه می‌دارد، هنر و آزادی که باید آن را حفظ کنیم و این وظیفه کشورها است. با برگزاري این نمایشگاه تلاش می‌شود فرهنگ را درک کرد و این همان چیزی است که در سیاست اتفاق نمی‌افتد.

خانم ورنا متزه مانگولد، نماینده یونسکو در آلمان در ادامه اين مراسم، گفت: بی‌نهایت مسرورم نمایشگاه توسط یونسکو حمایت می‌شود و خرسندم که می‌بینم تصاویر زیاد و تاریخی و جالب از اماکن مقدس دنیای تشیع با کنار هم نشستن، یک کمان میان گذشته و امروز، بین سنت و مدرنیته کشیده‌اند.

انتهاي پيام/

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi