کد خبر : ۴۹۱۹۹۴ گروه : استان ها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶
آغاز كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد

مقیم/ کميسيون ايران و شبه‌ قاره نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي با موضوع «عرفان و تصوف؛ ظرفيت‌ها و فرصت‌ها» در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز به کار کرد.

به گزارش مقیم، محمد کافی، ريیس دانشگاه فردوسی مشهد در آيين افتتاحیه این كميسيون گفت: دانشگاه فردوسی مشهد هم‌اکنون مفتخر است که با همکاری سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی، بستری فراهم كرده تا در آن دانشمندان و دانشجویان از کشورهای مختلف منطقه در قالب گفت‌وگوی سازنده به بیان ایده‌های خود بپردازند.

وی ضمن اشاره به درگیری‌ها و مشکلات فراوان موجود در منطقه آسيا، گردهمایی شماری از نخبگان برای شناخت ابعاد فکری و فرهنگی بین ملل مختلف را از خبرهای مسرت‌بخش این زمان عنوان کرد و افزود: شما نخبگان و دانشمندان برجسته منطقه می‌توانید با تکیه‌ بر مشترکات فرهنگی و عرفانی افقی روشن و نقطه امیدی برای همکاری‌های بین‌المللی در عرصه‌های فرهنگی و عرفانی ایجاد كنيد.

ريیس دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه عنوان کرد: امروز دانشمندان حاضر در این همایش، هر کدام نمایندگان کشورهایی هستند که بیشترین مشترکات منطقه‌ای در جنبه‌های مختلف زبانی، فرهنگی و عرفانی دارند و همین امر می‌تواند منجر به گفت‌وگویی سازنده در عرصه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی شود.

وی همچنین با اشاره به تاریخ قدمت آسيا، ورود اسلام را به این منطقه موجب افزایش ارتباطات گسترده فرهنگی و عرفانی دانست و در همین راستا عرفان و ادبیات را دو جلوه‌گاه روح آدمی دانست و گفت: عرفان مجال رفع عطش روح انسان است و ادبیات فارسی عرصه بروز زیبایی‌های کلامی است.

کافی سپس تلاش در عرصه فکری و فرهنگی در اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي را نقطه امید همکاری و تعاملات بیشتر منطقه‌ای دانست و همت و تلاش همه شرکت‌کنندگان در این همایش را در جهت افزایش این همکاری‌ها و رسیدن به جهانی زیبا و به ‌دور از خشونت را با تکیه‌ بر تعاملات و مشترکات فرهنگی خواستار شد.

معتمدی، مدیر فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر علمی كميسيون ايران و شبه‌ قاره نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي هم، مقالات مختلف ارايه ‌شده در این كميسيون را موجب پربار شدن آن دانست و گفت: در این همایش بیش از 27 مقاله داخلی و خارجی در موضوعات مختلف پذیرفته شده است که مقالات پذیرفته شده در این همایش در قالب 6 پنل تخصصی به بحث و گفت‌وگو گذاشته می‌شود.

وی همچنین با اشاره به تاریخ چندهزارساله آسيا، اشتراکات تاریخی و فرهنگی را کلید ارتباط بین مردم در این منطقه دانست و افزود: با ظهور اسلام نیز روابط موجود نه‌ تنها کاهش پیدا نکرد؛ بلکه شاهد رشد و ترقی آن بودیم.

معتمدی همچنين تصوف اسلامی را ازجمله موضوعاتی با سابقه طولانی عنوان کرد و افزود: پس از گسترش اسلام در ایران و هند شاهد ظهور شخصیت‌ها و چهره‌های مختلفی در ایران و به ‌ویژه در شبه‌ قاره هند بودیم که بی‌شک زبان فارسی ابزاری مناسب برای انتقال پیام در عرصه‌های دین و عرفان و فرهنگ بوده است.

عباس خامه‌یار، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نيز در سخنراني خود به این نکته اشاره کرد که امیدواریم مباحث مطرح‌ شده در این كميسيون به نزدیکی بیشتر کشورهای این منطقه در عرصه‌های فرهنگی و عرفانی تبدیل شود.

وی پیوستن و چنگ زدن به معنویت را از ملزومات و ضروریات بشر دانست و افزود: زبان فارسی که مدت‌ها زبان‌ اصلی و رایج مردم این منطقه و زبان ارتباط بین‌المللی بوده است با ظهور و نفوذ انگلیس به حاشیه رانده شد؛ اما وجود مشترکات زبانی توانست همچون ریشه‌های یک درخت تنومند موجب نزدیکی دوباره زبان‌ها به هم شود و موجبات تعاملات بیشتر را در عرصه‌های مختلف علمی و فرهنگی و عرفانی فراهم کند.

در ادامه این مراسم سید حسین فاضل آغا سنچارکی، معاون وزير فرهنگ و اطلاعات افغانستان، با اشاره به ملزومات و دلایل گفت‌وگو در عرصه‌های فرهنگی و عرفانی، از شرکت‌کنندگان در این همایش خواست تا در بحث‌هایی که صورت می‌پذیرد موجبات تعاملات بیشتر منطقه‌ای و انسان‌دوستی را فراهم کنند تا دوباره شاهد بروز فرهنگ و عرفان غنی خود در این منطقه باشیم.

در پایان این مراسم نیز یاحقی، پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد و چهره ماندگار فرهنگ و ادبیات فارسی ایران، برگزاری اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي را بسیار مفید دانست و گفت: امیدوارم بتوانیم با همفکری و گفت‌وگوی سازنده بین ایران و شبه‌قاره هند و دیگر کشورهای حاضر در این همایش به نقطه مطلوب برسیم.

وی همچنین با اشاره به مشترکات ادبی و فرهنگی موجود بین ایران و هند و همچنین وجود جاده ابریشم که موجبات تعامل فرهنگی بین کشورها را میسر کرده بود، عنوان کرد: امیدواریم با احیای دوباره این جاده بتوانیم بیش ‌از پیش تعاملات فرهنگی و عرفانی و ادبی خود را گسترش دهیم.

كميسيون ایران و شبه‌قاره هند نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي، امروز در قالب 6 پنل تخصصی به بحث و بررسی مقالات و دیدگاه‌های موجود خواهد پرداخت و فردا صبح با برگزاری مراسم اختتامیه در دانشگاه به کار خود خاتمه خواهد داد.

بنا بر اعلام اين خبر، نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، صبح ديروز (شنبه 23 دي‌ماه) با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، ريیس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بيش از 70 انديشمند و شخصيت علمي و فرهنگي از 20 كشور آسيايي در محل اين سازمان آغار به كار كرد.

كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» اين اجلاس به ترتيب در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسي مشهد و مازندران (بابلسر)، برگزار مي‌شود.

اين همايش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی، برگزار مي‌شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi