کد خبر : ۴۹۱۰۲۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶
روابط ایران و قزاقستان پویا است

مقیم/ سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان روابط بین ۲ کشور در زمینه‌های مختلف را پویا قلمداد کرد.

به گزارش مقیم و به نقل از فارس، «مجتبی دمیرچی لو» سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان در گفت‌وگو با روزنامه قزاقی «ورمیا آستانه» روابط بین 2 کشور در زمینه‌های مختلف را پویا و در راستای منافع متقابل «تهران» و «آستانه» دانست.

دمیرچی با اشاره به قرار داشتن ایران و قزاقستان در آستانه بیست و ششمین سالروز برقراری روابط دیپلماتیک بین 2 کشور، اظهار داشت: برقراری روابط دیپلماتیک بین 2 کشور در 29 ژانویه سال 1992 در واقع احیای روابطی است که قرن‌ها پیش بین ایرانی‌ها و قزاق‌ها وجود داشته ولی به دلیل تحولات ژئوپلتیکی که در منطقه اتفاق افتاد، برای مدتی متوقف شده بود.

سفیر ایران با بیان اینکه مناسبات فرهنگی و تاریخی میان 2 کشور ریشه در ادوار گذشته دارد، گفت: احیای مناسبات گذشته و طراحی روابطی نوین بر اساس منافع متقابل با ایجاد زیرساخت‌های نرم افزاری (ایجاد اسناد و قراردادهای حقوقی مورد نیاز و توسعه روابط) و سخت افزاری (زیرساخت‌های حمل و نقلی، ایجاد ارتباط بین بخش‌های دولتی و خصوصی، ارتباطات مردمی و همچنین بین مراکز علمی و فرهنگی) را می‌توان از مهمترین دستاوردهای روابط دوجانبه عنوان کرد.

دمیرچی در خصوص مناسبات فرهنگی و تاریخی 2 کشور، بیان داشت: مناسبات فرهنگی و تاریخی میان ایران و کشورهای آسیای مرکزی از جمله قزاقستان ریشه در تاریخ داشته و اشتراکات فرهنگی ما چنان زیاد است که می‌توان گفت ایران و قزاقستان در دایره تمدنی یکسانی قرار گرفتند.

وی افزود: پیوندهای فرهنگی 2 کشور را می‌توان در تاریخ مشترک، دین مشترک، وجود لغات مشترک در زبان فارسی و قزاقی مشاهده کرد.

سفیر ایران با اشاره به وجود مفاخر مشترک تاریخی و فرهنگی 2 کشور، اظهار داشت: شخصیت‌های ارزشمندی همچون «خواجه احمد یسوی» و «فارابی» وجود دارند که مورد توجه هر 2 ملت می‌باشند.

وی ادامه داد: خواجه احمد یسوی از شاگردان بزرگ مکتب خواجگان است که بنیان گذار آن «خواجه ابو یوسف همدانی» بود، همچنین فارابی در کتاب «الحروف» به بررسی مقایسه‌ای زبان های فارسی، عربی و یونانی می‌پردازد.

دمیرچی افزود: «آبای» شاعر بزرگ قزاقستان به حافظ شیرازی و ادب فارسی عشق وافری داشته بنابراین در ساخت مقبره خواجه احمد یسوی معمارهای ایرانی مشارکت داشتند.

وی تصریح کرد: با اینکه تاکنون کارهای زیادی برای شناساندن و تقویت این پیوندهای مشترک صورت گرفته است ولی با توجه به نیازها و شرایط دوران معاصر، برنامه های متنوعی برای تحکیم پیوندهای فرهنگی و مردمی در دستور کار قرار دارد که برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی، هفته فیلم، سفر گروه‌های هنری، تقویت ارتباطات دانشگاهی، برگزاری همایش‌های علمی مشترک با هدف شناخت و تقویت این پیوندهای مشترک از این برنامه‌ها است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi