کد خبر : ۴۹۱۰۰۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶
عراقی ها علاقمند به همکاری اقتصادی با ایران هستند

مقیم/ سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: دوستان عراقي ما علاقه مند به همکاري اقتصادي با جمهوري اسلامي ايران هستند زيرا علاوه بر کيفيت بالاي کالاهاي ايراني اين همکاري براي آنها هزينه کمتري دارد.

به گزارش مقیم و به نقل از صدا و سیما، ايرج مسجدي صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت: امروز عراق از ظرفيت هاي بالا و مناسبي براي سرمايه گذاري برخوردار است و شرکت هاي ايراني با کيفيت بالاي توليدات خود مي توانند در سطوح مختلف صنعتي، تجاري، درماني، فني و مهندسي، رايانه و ساير بخش ها در عراق سرمايه گذاري کنند.
وي با بيان اينکه رقابت زيادي بين شرکت هاي خارجي در عراق در جريان است افزود: شرکت هاي قدرتمند و تجار بزرگي در عراق حضور دارند اما ما نبايد تبليغ ديگران را کنيم و توان شرکت هاي خودمان را دست کم بگيريم.
سفير ايران در عراق گفت: در بخش خصوصي اتاق بازرگاني و کميسيون هاي مشترک اقتصادي تجار و سرمايه گذاران فعالند؛ در سفارت ايران در عراق هم يک کميته اقتصادي براي حمايت از بخش خصوصي فعال است.
مسجدي افزود: دوستان عراقي ما علاقه مند به همکاري اقتصادي با جمهوري اسلامي ايران هستند زيرا علاوه بر کيفيت بالاي کالاهاي ايراني اين همکاري براي آنها هزينه کمتري دارد.
وي خاطرنشان کرد: امروز عراق پس از عبور از داعش و غلبه بر تروريست ها وارد مرحله جديدي خواهد شد و آن مرحله اقتصادي و بازسازي اين کشور است و امروز عراقي ها گسترش روابط سياسي و اقتصادي با کشورهاي منطقه را دنبال مي کنند.
مسجدي گفت: بنابراين، دوران جديد بازسازي و سازندگي پيشروي عراقي هاست و جمهوري اسلامي ايران بايد نقش بي بديل خود را در اين زمينه مثل گذشته دنبال کند.
سفير ايران در عراق با دعوت از موسسات و شرکت هاي ايراني براي کمک به بازسازي اين کشور افزود: جمهوري اسلامي ايران همانگونه که در دوران بحران در کنار ملت و دولت عراق بود در دوران سازندگي هم همسايه برادر و مسلمان خود را تنها نمي گذارد.
وي گفت: برخي مشکلات براي تجار و سرمايه گذاران ايراني قابل حل است و اين نبايد مانع از انگيزه سرمايه گذاري در عراق شود.
مسجدي معطلي کاميون هاي دو کشور را در مرز مشترک به عنوان يکي از مشکلات اعلام کرد که هم طرف ايراني و هم طرف عراقي درصدد رفع آن هستند.
سفير ايران در عراق افزود: اکنون مجوز براي تردد کاميون هاي ما داخل عراق و بر عکس صورت نمي گيرد و مبادلات ما در مرزها انجام مي گيرد که اين مشکلاتي را ايجاد کرده است.
وي گفت: همچنين کاميون هاي عراقي با تناژ سنگين براي ورود به کشورمان مشکل دارند چون ممکن است به جاده هاي ما آسيب بزنند و برخي از مشکلات ديگر رانندگان عراقي مربوط به گواهينامه هاي بين المللي است.
مسجدي تصريح کرد: سفارت ايران در عراق آماده پيگيري مشکلات تجار و سرمايه گذاران ايراني است.

حجم روابط تجاری ایران و عراق حدود 7 میلیارد دلار است
سفیر ایران در عراق گفت: حجم روابط تجاری دو کشور سالانه 6 و نیم تا 7 میلیارد دلار است. 
مسجدی در جمع خبرنگاران افزود: با محاسبه فروش برق، گاز و زائران دو کشور این حجم از روابط تجاری به حدود 12 میلیارد دلار در سال می رسد. 
سفیر ایران در عراق گفت: روزانه بین 7 تا 12 میلیون مترمکعب گاز از نفت شهر ایران به بغداد صادر می شود که می توان ظرفیت آن را تا 40 میلیون مترمکعب افزایش داد.
وی با اشاره به اینکه سه نیروگاه عراق با گاز ایران کار می کنند افزود: 3200 مگاوات برق از ایران به عراق صادر می شود و قراردادها و تفاهم نامه های زیادی در بخش های بازرگانی، دفاعی و صنعتی وزارت کشور و بخش های خصوصی و دولتی بین دو کشور وجود دارد. 
مسجدی با تاکید بر ضرورت توسعه روابط دو کشور در همه زمینه ها گفت: امروز 4000 دانشجوی عراقی در ایران به طور رسمی مشغول تحصیل هستند.
وی افزود: گردشگران زیارتی بین دو کشور سالانه به 6 میلیون زائر می رسد که 4 میلیون از ایران به عراق و حدود 2 میلیون نفر از عراق به ایران سفر می کنند. 
مسجدی گفت: در بحث اقتصادی، مناسبات اقتصادی ما با عراق پس از چین (در رتبه دوم) قرار دارد و پس از ایران، ترکیه (در رتبه سوم) قرار می گیرد .
 
اعلام آمادگی ایران برای کمک به برگزاری انتخابات پارلمانی عراق
سفیر ایران در عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد برای برگزاری انتخابات پارلمانی عراق به این کشور در هر زمینه ای کمک کند. 
مسجدی در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در اواخر اردیبهشت سال آینده افزود : انتخابات عراق که به تشکیل مجلس ملی عراق منجر می شود مهم ترین انتخابات این کشور است که قرار است سال آینده با انتخابات شورایی استانی به صورت همزمان برگزار شود .
سفیر ایران در عراق گفت : پارلمان نقش بسیار مهمی در عراق دارد زیرا بعد از تشکیل مجلس این مجلس است که دولت را شکل می دهد بنابراین ساختار حاکمیت با این انتخابات محقق می شود. 
مسجدی با بیان اینکه هنوز برای قضاوت و پیش بینی انتخابات پارلمانی عراق زود است افزود : اکنون احزاب در حال ائتلاف و یارکشی هستند، جلسات سیاسی در این کشور همچنان در حال برگزاری است و ستاد انتخابات عراق تازه تشکیل شده است . 
سفیر ایران در عراق درباره همگرایی کردها و شیعیان در انتخابات پارلمانی این کشور گفت : درست است که چالشی بین کردها و دولت عراق به وجود آمد اما در انتخابات پارلمانی اگر این ائتلاف نباشد دو طرف به اهداف خود نمی رسند و در واقع در انتخابات پارلمانی همکاری دوطرفه است و کردها برای انتخاب رئیس جمهور به رای شیعیان در مجلس عراق نیاز دارند . 
وی با بیان اینکه شیعیان در عراق از احزاب و طرف های مختلف هستند افزود : مهم این است که بعد از انتخابات تلاشی که هر گروه و حزب می کند در یک فراکسیون واحد که اکثریت را تشکیل می دهد به تعیین نخست وزیر منجر شود . 
مسجدی اختلاف در انتخابات را طبیعی دانست و گفت : مهم این است که این اختلافات به درگیری و تنش منجر نشود . 
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت : علاقه مندی و تلاش جمهوری اسلامی ایران برای حضور حداکثری مردم در انتخابات این کشور است . 
وی درباره احتمال پیروزی حیدرالعبادی در انتخابات پارلمانی عراق افزود : ارزیابی ما این است که ایشان کارنامه موفقی در مبارزه با داعش، تروریست ها، حمایت از نیروهای مسلح و حل بحران کردستان داشته است و می تواند نقش خوبی در صحنه سیاسی آینده عراق داشته باشد. 
مسجدی تصریح کرد : حمایت ما از نخست وزیر آینده عراق بسته به تصمیم مردم این کشور دارد و شیعیان این کشور به هر توافقی برسند مورد حمایت ایران هم خواهد بود. 
وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به حمایت های خود از دولت عراق ادامه خواهد داد افزود: این مردم عراق هستند که سرنوشت خود را در انتخابات پارلمانی این کشور تعیین می کنند.
 
حل مشکل ریزگردها در دستور کار دولت های ایران و عراق قرار دارد
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: حل مشکل ریزگردها در دستور کار دولت های دو کشور قرار دارد.
ایرج مسجدی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه موضوع ریزگردها ، موضوع بسیار مهم بین المللی است که تاثیر مهمی بر محیط زیست دارد، افزود: تاکنون بحث ها و صحبت های مهمی بین ایران و عراق در این زمینه انجام شده که بخش هایی از آن اجرایی شده است.
وی با اشاره به اینکه خشکسالی های اخیر بر افزایش ریزگردها تاثیرگذار بوده است گفت: عراقی ها به دلیل مشکلاتی که تاکنون به ویژه در حوزه های دفاعی و امنیتی داشته اند خیلی نتوانسته اند در این بخش هزینه کنند.
مسجدی افزود: اما کمیته های مشترک در این زمینه فعالند و تلاش ها برای مقابله با ریزگردها ادامه دارد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه ما با عراق مبادلات آبی نداریم، گفت: 8درصد از آب عراق از رودخانه های ایران تامین می شود که کم آبی این رودخانه ها باعث نارضایی برخی از عراقی ها شده است اما ایران کاری برای این کاهش انجام نداده است .
مسجدی افزود: خود ما هم با کمبود آب مواجهیم.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران ، در عراق خون داده است و برایش گذشتن از آب مسأله مهمی نیست و این قضاوت در مورد ایران گاهی بی انصافی است.
 
حشدالشعبی؛ ضامن امنیت عراق
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: حشدالشعبی یک نیروی بازدارنده و ضامن امنیت این کشور علیه تهدیدات عراق خواهد بود.
مسجدی در جمع خبرنگاران گفت: حشدالشعبی یک نیروی قدرتمند مردمی است که در کنار نیروهای مسلح عراق صحنه جنگ را در این کشور عوض کرد و با فتوای آیت الله سیستانی مورد استقبال مردم و جوانان عراقی قرار گرفت.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: سازماندهی و پشتیبانی از این نیروهای مردمی با حمایت دولت عراق و جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت و امروز اگر عراقی ها جشن پیروزی بر داعش را می گیرند به دلیل نقش حشدالشعبی در امنیت این کشور بوده است.
وی افزود: بعد از داعش، حشدالشعبی به عنوان یک نهاد و سازمان در کنار نیروهای مسلح عراق قانونی شد و امروز در پارلمان این کشور هم حضور دارد.
سفیر ایران در عراق گفت: بسته به نیازمندی ها و شرایط حال و آینده عراق، ترکیب این نیروهای مردمی هم مشخص می شود.
وی با تاکید بر حمایت از حشدالشعبی افزود: بستر رشد تروریسم در عراق و خیلی از کشورها هنوز وجود دارد، بنابراین، این نیروهای مردمی باید حفظ شوند.
 
نگران حضور امریکایی ها در این کشور نیستیم
سفیر ایران در عراق گفت: نگران حضور امریکایی ها در این کشور نیستیم.
ایرج مسجدی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره راهبرد امنیت ملی امریکا در عراق برای حضور بلندمدت در این کشور افزود: اقدامات امریکایی ها و ترامپ و قلدری آنها که هیچ وجاهت سیاسی ندارد بر کسی پوشیده نیست.
وی با بیان اینکه امریکایی ها خود را مالک عراق می دانند، تاکید کرد: این دولت، مجلس و عراق هستند که درباره کشورشان و روابط خود تصمیم می گیرند.
مسجدی گفت: من نمی خواهم به جای دولت عراق صحبت کنم اما اینکه امریکایی ها بخواهند خط و نشان بکشند و زور بگویند از طرف خود عراقی ها پاسخ مناسب را دریافت می کنند و آنها درمورد حفظ منافع خود جدی هستند.
وی تصریح کرد: آقای ترامپ خواسته های زیادی دارد که باید به عنوان خواسته های ایده آل در ذهنش باقی بماند.
مسجدی گفت: ما نگران این موضوع نیستیم چون سطح روابط ما با عراق به حدی گسترده است که همیشه در کنار یکدیگر باقی خواهیم ماند.
 
تبلیغ رقبای خود را نکنیم
سفیر ایران در عراق گفت: در رقابت های اقتصادی نباید خودمان را تضعیف و برای رقبا تبلیغ کنیم.
ایرج مسجدی در جمع خبرنگاران با انتقاد از تبلیغ شرکت های ترکیه ای در ایران، افزود: نباید تبلیغ ترکیه را بکنیم زیرا این تبلیغ در شرکت های ایرانی نگرانی ایجاد می کند.
وی خاطرنشان کرد: دولت ترکیه به دلیل حمایت امریکا و در چارچوب ناتو برخی از مشکلات ما را در مناسبات اقتصادی مثل مشکلات بانکی ندارد، اما این دلیل نمی شود که ما از تلاش خود دست برداریم.
مسجدی گفت: یا مثلا در روابط گمرکی عراق با کشورهای عربی تعرفه گمرکی 4 درصد تعریف شده که از گذشته بوده است و این تعرفه شامل کشورهایی مثل چین، ایران یا ترکیه نمی شود.
وی با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری ایران و عراق 6.5 تا 7 میلیارد دلار است ، افزود: مقامات دو کشور مصمم هستند این حجم از روابط تجاری را تا 5 سال آینده به 20 میلیارد دلار افزایش دهند.
مسجدی با بیان اینکه شرکت های ایرانی نباید نگران فعالیت در عراق باشند، گفت: سفارت ایران از تجار و سرمایه گذاران ایرانی حمایت می کند و ما 120 میلیون دلار طلب خود از شرکت های عراقی را به 12 میلیون دلار کاهش دادیم.
سفیر ایران در عراق با تاکید برضرورت حضور شرکت های ایرانی در مناطق اهل سنت عراق گفت: بعد از سقوط داعش امروز این مناطق باید طعم حلاوت جمهوری اسلامی ایران را بچشند و اقتصاد ما برای آنها می تواند آبادانی به همراه آورد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش عربستان سعودی برای رویکردی جدید در روابط با عراق افزود: نباید نگران این موضوع باشیم، طبیعی است که بعد از تنش هایی که در گذشته بین این دو کشور بود، حالا سعودی ها به دنبال جبران اشتباهات خود باشند.
مسجدی گفت: روابط ما با عراق در بالاترین سطح و رو به گسترش است و عراقی ها در روابط سیاسی به خصوص در روابط اقتصادی بسیار هوشمند و دقیق هستند.
سفیر ایران در عراق در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی درباره بندهایی از قطعنامه 598 مربوط به پرداخت غرامت از طرف عراق به ایران افزود: در موضوع خسارت جنگ هنوز فرصت و موقعیتی پیدا نشده است و پس از صدام دولت عراق آنقدر درگیر بحران های مختلف بود که مجال پرداخت به آن پیش نیامد.
مسجدی با تاکید براینکه این به عنوان یک پرونده مفتوح در روابط دو کشور وجود دارد، گفت: اینکه خسارت جنگ راباید سازمان ملل و یا خود عراقی ها بپردازند بستگی به مذاکرات آینده دارد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi