کد خبر : ۴۹۰۹۸۳ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶
خشونت‌ورزي و رقابت‌هاي ناسالم در منطقه ، تهديد مشترك براي همه ماست

مقیم/ معاون وزير فرهنگ و اطلاعات افغانستان، گفت: مدنيت‌هاي بزرگ، ارزش‌ها و عناصر بزرگ فرهنگي را در خود شكوفا ساخته‌اند و به نواحي اطراف و خرده‌‌فرهنگ‌ها‌ تأثير گذاشته‌اند؛ اما اينها نبايد موجب فخرفروشي فرهنگ‌هاي بزرگ و سرافكندگي خرده‌فرهنگ‌ها باشد.

به گزارش مقیم،  سيد حسين فاضل آغا سنچاركي، معاون وزير فرهنگ و اطلاعات افغانستان، در سخنراني خود در نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي، گفت: بحث درباره فرهنگ و داشته‌هاي فرهنگي بايد با ظرافت همراه باشد؛ زيرا ارزش‌ها و داشته‌هاي فرهگي در هر سطحي باشد، قابل احترام است. اگر دنبال كامل‌ترين و بي‌نقص‌ترين فرهنگ‌ها باشيم، در بيراهه گام برداشته‌ايم و اين مقصود چيزي حاصلمان نخواهد شد.

وي تأكيد كرد: مدنيت‌هاي بزرگ، ارزش‌ها و عناصر بزرگ فرهنگي را در خود شكوفا ساخته‌اند و به نواحي اطراف و خرده‌‌فرهنگ‌ها‌ تأثير گذاشته‌اند؛ اما اينها نبايد موجب فخرفروشي فرهنگ‌هاي بزرگ و سرافكندگي خرده‌فرهنگ‌ها باشد.

سيد حسين فاضل ادامه داد: تجربه تاريخي ملل جهان نشان داده كه تعامل جز مفاهمه و توسل به فرهنگ و ارزش‌هاي فرهنگي مشترك، ايجاد نمي‌شود و از راه‌هاي رقابت‌هاي ناسالم مانند استفاده از تروريسم به عنوان يك ابزار تهديد، لشگركشي و تهاجمات نظامي، نه تنها راه به جايي نخواهيم برد، بلكه شاهد سرخوردگي خواهيم بود؛ بر اين اساس گفت‌وگوهاي فرهنگي مي‌تواند سبب زندگي مسالمت‌آميز در منطقه باشد و نياز مشترك همه ماست.

معاون وزير فرهنگ و اطلاعات افغانستان همچنين گفت: هنگام سخن گفت از تنوع فرهنگي در آسيا، از يك باغ صحبت مي‌كنيم. باغ بزرگ و سرسبز فرهنگ آسيايي. ريشه‌هاي در خاك فرورفته اين باغ چنان در هم تنيده‌اند كه جدا كردن آنها از همديگر سبب نابودي باغ مي‌شود. و رسيدگي به هر يك از درختان آن، سبب باروري همه خواهد شد. اين باغ باشكوه را همواره با درختان بارور و شكوفا مي‌خواهيم و راه‌اندازي اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، مصداق توجه ما به اين باغ است.

وي افزود: آسيا، مهد پرورش مدنيت‌هاي بزرگ و بستر فعاليت‌هاي اديان بزرگ ابراهيمي و بستري براي شكوفايي آيين‌هاي غيرابراهيمي مانند آيين زرتشتي و آيين بودايي بوده است كه در تمامي آنها جز زيبايي، چيز ديگري نيست. اميدواريم آينده اين گفت‌وگوهاي فرهنگي مرزهاي دور و نزديك را درنوردد و دهكده صلح و آرامش را براي تمام بشريت بسازد.

فاضل همچنين گفت: مرد بزرگ آسيا، علامه اقبال لاهوري در شعري گفته است؛ «آسیا یک پیکر آب و گل است / ملت افغان در آن پیکر دل است» اين سخن‌سرا در اين شعر روي يكپارچگي سخن گفته و همه آسيا را از يك پيكر و آب و گل دانسته است و جايگاه افغانستان را هم در آن بازگو كرده است. كشور افغانستان، اديان و فرهنگ‌هاي متعدد از قوميت‌هاي گوناون را در خود جاي داده است. اين تنوع هميشه در معرض تهديد و تعرض بوده و جنگ و ترور آن را تحت‌الشعاع قرار داده است.

وي در پايان سخنراني خود با گفتن اينكه بايد به وجود فرهنگ‌هاي مختلف به ديده فرصت نگريست و اين فرصت را موجب مقابله با تهديدات دانست، تأكيد كرد: افراط‌گرايي، خشونت‌ورزي و رقابت‌هاي ناسالم در منطقه ما، تهديد مشترك براي همه ماست كه مي‌توان با گفت‌وگو، مفاهمه، شناخت تاريخي از يكديگر و احترام متقابل، با آن به مقابله پرداخت.

بنا بر اعلام اين خبر، نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، صبح امروز (شنبه 23 دي‌ماه) با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، ريیس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بيش از 70 انديشمند و شخصيت علمي و فرهنگي از 20 كشور آسيايي در محل اين سازمان آغار به كار كرد.

كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» اين اجلاس، به مدت سه روز (23 تا 25 دي‌ماه) به ترتيب در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسي مشهد و مازندران (بابلسر)، برگزار مي‌شود.

اين همايش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی، برگزار مي‌شود

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi