کد خبر : ۴۹۰۹۰۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶
تاکید اتحادیه اروپا بر لزوم حفظ برجام

مقیم/ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر بر لزوم حفظ و اجرای برجام و بهره مند شدن مردم ایران از مزایای اقتصادی لغو تحریم ها تاکید کردند.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، موگرینی پس از جلسه مشترک با وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی و جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بروکسل به خبرنگاران گفت: اتحادیه اروپا همواره موضع روشنی درباره برجام داشته است چنانکه در اکتبر سال گذشته در جلسه وزیران امور خارجه 28 کشور عضو اتحادیه اروپا مطرح شد. برجام نتیجه داده و آژانس در 9 گزارش تائید کرده که ایران بطور کامل به تعهدات خود پایبند بوده است. 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: ادامه اجرای کامل برجام تضمین می کند که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز خواهد بود و این مساله به طور منظم در کمیسیون مشترک برجام مورد بحث قرار می گیرد. 
وی افزود: توافق هسته ای یک توافق چندجانبه و مورد تایید یک قطعنامه شورای امنیت است و یکی از عناصر کلیدی ساختار منع اشاعه هسته ای جهانی است و برای امنیت منطقه و اروپا حیاتی است. 
موگرینی تاکید کرد: برجام متضمن منافع امنیتی راهبردی اروپا می باشد و اتحادیه اروپا متعهد است که برجام را به عنوان یک عنصر کلیدی ساختار بین المللی منع اشاعه هسته ای حفظ کند. 
وی افزود: اتحادیه اروپا همچنان متعهد به اجرای کامل و موثر برجام است و در این زمینه خواستار تضمین این هستیم که لغو تحریم های هسته ای تاثیر مثبتی بر روابط اقتصادی و تجاری با ایران و مزایایی برای مردم ایران داشته باشد . 
موگرینی در پایان اظهارات خود گفت: هر چند در خصوص سایر مسائل مانند موشک های بالستیک و تنش های منطقه ای ابراز نگرانی کرده ایم اما این مسائل خارجی از حوزه توافق هسته ای قرار دارند. ما همچنین به طور خیلی مختصر رویدادهای داخلی اخیر ایران را مورد بحث قرار دادیم. اتحاد جامعه بین المللی برای حفظ برجام به عنوان توافقی که جهان را امن تر کرده ضروری است و از همه طرف ها انتظار داریم که به اجرای کامل این توافق ادامه دهند. 
به گزارش ایرنا، نشست مشترک وزیر امور خارجه کشورمان با نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران خارجه فرانسه، آلمان و انگلستان ظهر امروز در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد و در این نشست تداوم اجرای برجام مورد بحث قرار گرفت. طرفین در این نشست درباره اقدام های لازم در شرایط کنونی به منظور تداوم اجرا و پایبندی همه طرف های برجام گفت و گو و تبادل نظر کردند. 
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این نشست بر اهمیت تعهد همه طرف ها، بویژه اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی بر اجرای برجام در شرایط کنونی تاکید کرد. 
فدریکا موگرینی هماهنگ کننده کمیسیون برجام و وزیران خارجه فرانسه، آلمان و انگلستان در این نشست بطور مشترک، بر تعهد اروپا و دولت های خود بر اجرای برجام به عنوان یک دستاورد منحصر به فرد دیپلماسی چند جانبه تاکید کردند. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi