کد خبر : ۴۹۰۸۸۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶
پیگیری های بدون توقف نمایندگی ایران در چین برای رسیدگی به وضعیت نفتکش

مقیم/ سفیر ایران در پکن از ادامه تلاش ها و پیگیری های بدون توقف نمایندگی ایران در چین و دولت این کشور برای کسب اطلاع از آخرین وضعیت کشتی نفتکش و سرنوشت خدمه این کشتی خبر داد.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، علی اصغر خاجی در خصوص چگونگی و ابعاد این واقعه دردناک اظهار داشت: در ساعت 8 شب روز شنبه مورخ 16 دی ماه، یک فروند کشتی باری هنک کنگی - چینی در آب های دریای شرق چین با وسط کشتی نفتکش غول پیکر ایرانی حامل 137 هزار تن نفت تغلیظ شده (Condensate) به مقصد کره جنوبی برخورد کرد و بر اثر این برخورد و در همان لحظه، انفجاری حاصل شد.
وی ادامه داد: علیرغم گذشت 2 روز از این واقعه، به دلیل اینکه مخازن نفتی این کشتی در حال انفجار هستند و حجم آتش گسترده ای ایجاد کرده اند و همچنین به دلیل گسترش نشت نفت تا شعاع هزار متری کشتی، در حال حاضر به لحاظ فنی امکان نزدیک شدن کشتی های اطفاء حریق و امدادی به این نفتکش ایرانی وجود ندارد. 
وی گفت: افزون بر آن این کشتی کج شده و در حال غرق شدن است که وضعیت بغرنج و خطرناکی نیز ایجاد کرده است با این حال کسب اطلاع از سرنوشت خدمه ایرانی و یافتن آنان کماکان در حال پیگیری است که متاسفانه تا این لحظه، جسدی پیدا شده که احراز هویت آن در حال بررسی است. 
خاجی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا در زمان این حادثه، پیام یا تماسی از طرف فرمانده نفتکش نیز دریافت شده یا نه، اظهار کرد: طبق اطلاعات دریافتی از منابع موثق، تنها عکس العمل ثبت شده از فرمانده کشتی نشان می دهد که وی در زمان برخورد دو کشتی با هم، آژیر خطر را به صدا در آورده و به غیر از این، هیچ نشانه دیگری یا علامتی از او چه قبل و چه بعد از این حادثه، ثبت نشده است. 
سفیر ایران در چین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مقصر این حادثه معلوم شده یا نه، اظهار نظر درباره این مساله را به لحاظ فنی زود دانست اما به شواهدی اشاره کرد که نشان می دهد کشتی باری هنک کنگی-چینی به وسط کشتی نفت کش ایرانی اصابت کرده است. 
وی در ادامه افزود در مرحله اول نجات سرنشینان کشتی و همچنین اطفاء حریق، اولویت های مد نظر بوده و ارزیابی خسارت نیاز به کار کارشناسان متخصص دارد که این مهم نیز انجام خواهد شد. 
او به اقدامات سفارت کشورمان در چین برای پیگیری این موضوع از جمله دستور مستقیم نخست وزیری چین به ارگان های ذیربط برای ورود به این حادثه دردناک اشاره کرد و گفت: این سفارت به محض اطلاع از حادثه دلخراش تصادف نفتکش ایرانی، از طریق وزارت امور خارجه چین وارد عمل شد و با مشارکت آن وزارت، ستاد بحران در شانگهای (محلی که در 160 مایلی آبهای آن برخورد صورت گرفته) برای پیگیری این موضوع و کسب اطلاع از سرنوشت خدمه ایرانی کشتی نفتکش تشکیل شد.
سفیر ایران در چین افزود: این ستاد با مشارکت رئیس سازمان بنادر دریایی شانگهای، شهردار شانگهای، مقامات وزارت امور خارجه چین، کارشناسان و متخصصین در حال رصد آنلاین محل حادثه از طریق مانیتورها و گزارش آن به پایتخت هستند.
خاجی ادامه داد: با توجه به اینکه 30 نفر از اتباع ایرانی به همراه 2 تبعه بنگلادشی، خدمه این نفتکش بوده اند لذا در وهله اول یافتن و نجات خدمه کشتی نفتکش در اولویت قرار گرفته که متاسفانه احتمالاً جسد یکی از خدمه ایرانی پیدا شده است. 
او در ادامه افزود: در این راستا تاکنون چند کشتی امدادی بزرگ و کوچک چینی، یک کشتی امداد کره ای و یک هلی کوپتر به محل حادثه اعزام شده اند که به صورت آنلاین در حال رصد اوضاع هستند اما با توجه به گستردگی و عمق فاجعه به دلیل نشست وسیع نفت، فعلاً تیم های امداد و نجات برای نزدیک شدن به این کشتی با سختی و مشکلات فراوانی مواجه شده اند.
او گفت: با این حال کماکان کسب اطلاع از سرنوشت هموطنان عزیزمان در این کشتی در حال پیگیری است. 
خاجی افزود: به زودی هیاتی از جمهوری اسلامی ایران متشکل از مقامات ذیربط به چین سفر خواهند کرد تا از کم و کیف این واقعه دردناک تحقیق و تفحص نمایند. 
وی گفت: سفارت جمهوری اسلامی ایران و سرکنسولگری ایران در شانگهای کماکان در حال پیگیری وضعیت خدمه ایرانی این نفتکش هستند و از عموم هموطنان ایرانی عزیز تقاضا دارند تا برای نجات و یافتن خدمه این کشتی از درگاه ایزد متعال استمداد به عمل آورند. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi