کد خبر : ۴۹۰۸۲۰ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶
۸۰ درصد از منابع آبی کشور در بخش کشاورزی بلعیده می‌شود

مقیم/نماینده عالی دولت در استان زنجان گفت: ۸۰ درصد از منابع آبی کشور در بخش کشاورزی بلعیده می‌شود.

به گزارش مقیم به نقل از ایسنا، اسدالله درویش‌امیری در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی استان زنجان، با تاکید بر اینکه هر چه رو به جلو می‌رویم، کمبود منابع آب سختی بر چهره بخش کشاورزی مشهودتر می‌شود، اظهار کرد: باید از منابع آب موجود به بهترین شکل استفاده کنیم، چرا که مهم‌ترین عنصر بخش کشاورزی است و متاسفانه کشور در کمربند خشکسالی خاورمیانه و دهه‌های خشکسالی به سر می‌برد.

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه با مصرف بی‌رویه و حساب نشده از این سرمایه ملی مواجه هستیم، ادامه داد: باید با بهره‌گیری از هر قطره آب، بیشترین تولید را داشته باشیم، در حالی که متاسفانه در بخش کشاورزی، آب ارزان‌ترین نهاده است. در چنین شرایطی تنها راه نجات این است که به سراغ کشت محصولات کم آب بر برویم.

وی با بیان اینکه تحصیل کرده‌های حوزه کشاورزی باید سراغ کشاورزان بروند و آنها را نسبت به بحران منابع آب آگاه کنند، افزود: اگر حوزه کشاورزی فقط 10 تا 15 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کند، به میزان کل مصرف آب شرب کشور از این نعمت الهی را صرفه‌جویی کرده‌ایم. زمین تشنه است و انتظار می‌رود که کشاورزان و روستاییان با دولت همراهی کنند.

استاندار زنجان همچنین با تاکید بر اینکه دومین عنصر مهم در بخش کشاورزی، خاک است، گفت: خاک حاصل‌خیز بزرگترین سرمایه کشور است و متاسفانه ساخت و ساز و گسترش شهرنشینی اراضی کشاورزی را تخریب کرده است. در این رابطه طی چهار دهه گذشته خیلی کوتاهی کرده‌ایم و باید جبران کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم که زمین‌های درجه یک و دو که مطلوب است به مسکن و پاساژ تبدیل شود. این زمین باید برای امروز و فرداها حفظ شود و نیروی کار باید بتواند که از سرمایه آب و خاک و زمین استفاده کند. به همان اندازه که ارتش قوی و سلاح موجب اقتدار و امنیت کشور است، بهبود کیفیت و کمیت تولیدات کشاورزی هم موجب اقتدار است.

درویش‌امیری تصریح کرد: هر کشوری که مواد غذایی بیشتری دارد، با قدرت بیشتری حرف می‌زند. از این رو اگر بعضی از کشورها روی تولید مواد غذایی متمرکز شده‌اند، در رابطه با آینده بشریت به درستی مطالعه کرده‌اند. کشور هم به موشک محتاج است و هم به کشاورزی قدرتمند و هر جامعه که به خودکفایی در غذا برسد می‌تواند احساس اقتدار کند.

استاندار زنجان یادآور شد: خاک و زمین در دنیا محدود و جمعیت رو به افزایش است و دو طرف معادله همیشه به هم محتاج‌اند. به همین خاطر در حوزه کشاورزی دانش باید به کمک تجربه بیاید. مهم‌ترین اقدام نیز بالا بردن سطح تولید محصولات است. در این راستا بسیاری از کشورها به سمت کشت گلخانه‌ای روی آورده‌اند ولی قدم‌هایی که ما برداشته‌ایم کافی نیست.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان نیز در ادامه گفت: وزارتخانه دو ماموریت عمده و اساسی دارد که تامین امنیت غذایی و کاهش فقر، همچنین ایجاد ثبات در تامین مواد غذایی را شامل می‌شود.

حسین جعفری افزود: تولید محصولات کیفی و حفظ منابع پایه که مهم‌ترین آنها آب و خاک است، از مهم‌ترین مواردی است که در گزینش تولیدکنندگان برتر حوزه کشاورزی مدنظر قرار داده می‌شود؛ در واقع امسال برای گزینش تولیدکننده‌های نمونه، توجه ویژه‌ای به ارتقای بهره‌وری و افزایش عملکرد در واحد سطح است و کشاورزان نمونه علاوه بر تولید بالا، حداقل استفاده از منابع آب را داشته‌اند.

این مسئول با بیان اینکه طی در سال‌های بعد، تولیدکنندگان نمونه کسانی خواهند بود که حفظ محیط زیست و استفاده حداقل از منابع پایه را مدنظر قرار دهند، تصریح کرد: امسال 74 میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز اراضی استان به آبیاری‌های نوین تخصیص داده شد که 34 میلیارد تومان از آن به حساب کشاورزان واریز شده است. خوشبختانه محدودیت اعتباری برای تحهیز به سامانه نوین آبیاری وجود ندارد و کشاورزان باید با توصیه‌های کارشناسان پهنه به این سمت حرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه در مجموع 100 میلیارد تومان برای حفاظت آب و خاک از محل منابع ملی و استانی تامین اعتبار شده است، تصریح کرد: وظیفه دیگری که امسال بر وزارت خانه تکلیف شده است، بهبود وضعیت اشتغال است. نرخ اشتغال استان در بخش کشاورزی 31 درصد و میانگین کشوری 18 درصد است و این نشان می‌دهد که کشاورزی در استان زنجان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اعتبارات این حوزه نیز از هشت محل تخصیص یافته است که اعتبارات صندوق توسعه ملی، خط مکانیزاسیون و توسعه گلخانه‌ها از جمله آن‌ها است.

جعفری با تاکید بر اینکه افزایش نرخ اشتغال در حوزه کشاورزی مستلزم تلاش همگانی است، یادآور شد: قطعا برای بخش کشاورزی باید تسهیلاتی با سود کمتر پرداخت شود با این وجود بانک‌ها تسهیلاتی با سود 4، 6، 12 و 14 درصد به متقاضیان ارائه می‌دهند؛ در واقع این حوزه مشکلات متعددی دارد که باید شناسایی و در جهت رفع آنها اقدام شود.

به این گزارش، در این مراسم تولیدکنندگان برتر استان زنجان در بخش کشاورزی تجلیل شدند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : منابع ابی     |     منطقه زنجان     |     کشاورزی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi