کد خبر : ۴۹۰۷۵۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶
شروع مجدد پروازهواپيماهاي ايراني به نجف

مقیم/ سفير جمهوري اسلامي ايران درعراق از شروع مجدد پروازهواپيماهاي ايراني به فرودگاه امام علي (ع) نجف اشرف در صورت درصورت تضييع نشدن حقوق زائران كشورمان خبر داد.

به گزارش  مقیم و به نقل از پايگاه اطلاع رساني حج، ايرج مسجدي سفيرجمهوري اسلامي ايران در گفت وگوي اختصاصي با خبرنگاراعزامي پايگاه اطلاع رساني حج در كربلاي معلي افزود: براي برقراري مجدد پروازهاي ايراني به فرودگاه امام علي (ع) نجف اشرف تاكنون مذاكراتي با مسئولان عراقي انجام شده است.

وي خاطرنشان كرد: در اين مذاكرات طرف هاي عراقي خواستار مطالبه وجوهي از زائران ايراني هستند كه ما موافق آن نيستيم زيرا در آن صورت حق مسافران عتبات عاليات تضييع خواهد شد.

وي تصريح كرد: طرف هاي عراقي به دنبال اخذ وجوهي از زائران ايراني هستند و تا زماني كه اين مهم به نتيجه نرسد هيچ پروازي از سوي ايران به فرودگاه نجف انجام نخواهد شد.

مسجدي با بيان اينكه هم اكنون مسئولان مربوطه عراقي و ايراني براي حل اين مشكل هيئت هايي را به كشورهاي يكديگر اعزام داشته اند، ابراز اميدواري كرد با به نتيجه رسيدن اين مذاكرات شاهد بازگشايي فرودگاه نجف به روي پروازهاي ايراني باشيم .

كاروان هاي آزاد اعزامي به عتبات ساماندهي مي شوند

سفيرجمهوري اسلامي ايران درعراق همچنين در خصوص وضعيت كاروان هاي اعزامي به عتبات كه به صورت آزاد فعاليت مي كنند، گفت: براي كنترل هرچه بيشتر كاروان هاي اعزامي به عتبات كه خارج از سيستم سازمان حج و زيارت اقدام به اعزام زائران مي كنند در حال برنامه ريزي هستيم.

وي با تاكيد براينكه كاروان هاي آزاد بايد با ساماندهي و رعايت تمامي قوانين فعاليت كنند، ادامه داد: زائراني كه به صورت آزاد به عتبات اعزام خواهند شد بايد يك مسئول و متولي براي آنها تعريف شود تا درصورت بروز هرگونه مشكل و نياز به ارايه خدمات براساس قانون به زائران پاسخگو باشند.

مسجدي با بيان اينكه در حال حاضر اينگونه خدمات به زائران توسط سفارت و كنسولگري هاي كشورمان به صورت متمركز انجام مي شود، خاطرنشان كرد: هم اكنون براي ساماندهي كاروان هاي آزاد در حال رايزيني با مسئولان مربوطه در تهران هستيم.

آمادگي ايران براي حذف رواديد بين ايران و عراق

سفيرجمهوري اسلامي ايران در عراق در خصوص امكان حذف رواديد براي زائران دو كشور گفت: تاكنون در اين خصوص مكاتباتي انجام گرفته است و ايران آمادگي خود را براي حذف ويزا اعلام داشته و در انتظار پاسخ دولت عراق است.

اين مقام مسئول با بيان اينكه دولت عراق تاكنون تصميمي در اين خصوص نگرفته است، افزود: پيش تر نيز كه با وزير خارجه عراق در خصوص حذف ويزا صحبت شد وي ضمن استقبال از حذف رواديد اعلام كرد اين موضوع نياز به گذشت زمان دارد.

مقدمات بازگشايي مرز خسروي انجام شده است

سفيرايران درعراق همچنين در مورد بازگشايي مرز خسروي اظهار داشت: هم اكنون مقدمات كار براي بازگشايي اين مرز به انجام رسيده است و در حال مذاكره با مسئولان مربوطه عراق هستيم و در اولين مرحله كاروان هاي زيارتي از اين مرز راهي عتبات خواهند شد.

نبايد به بهانه اعتراض اموال عمومي را نابود كنيم

سفيرجمهوري اسلامي ايران در عراق همچنين در خصوص اغتشاشات اخير در كشور گفت: در اينگونه اعتراض ها متاسفانه عده اي فرصت طلب و سودجو با هدايت و حمايت هاي بيگانه دست به تخريب اموال عمومي زده و باعث ناراحتي مردم مي شوند.

مسجدي با تاكيد بر اينكه بايد با اغتشاش گران كه با نابودي اموال عمومي و خسارت به بيت المال و اهانت به نظام سعي در برهم زدن نظم عمومي دارند به شدت برخورد شود، گفت: البته در اين ميان بايد به مطالبات به حق مردم و در چارچوب قانون و آرامش پاسخ داده شود.

سفير ايران در عراق با اشاره به اينكه بايد به خواسته هاي به حق مردم پاسخ داده و رسيدگي شود، بيان داشت: هيچ شخصي حق ندارد با تخريب اموال عمومي و اهانت به نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران باعث آب ريختن به آسياب دشمن شود.

وي با تاكيد بر اينكه حضور هميشگي مردم در صحنه اين بار نيز باعث ياس و نااميدي دشمنان شد، گفت: حضور مردم اين بار نيز موجب خنثي شدن ترفندهاي دنياي استكبارشد.

مسجدي با اشاره به اينكه در اتقاقات اخير دست هاي پنهان و پيداي خارجي و برخي عوامل داخلي موجب بروز اين حوادث شد، افزود: دراين مدت عملكرد رسانه هاي خارجي، فضاي مجازي و ديگر وسايل ارتباطي نشانگر اين مهم بود كه عوامل فرصت طلب چگونه از اين فرصت سوءاستفاده مي كنند.

وي خاطرنشان كرد: مردم شريف و بزرگوار ملت ايران نبايد اجازه دهند كه مقدمات دخالت ديگران در كشور فراهم شود و اگر مطالباتي دارند بايد به صورت قانوني پيگيري نمايند زيرا اين مهم حق طبيعي مردم است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi