کد خبر : ۴۹۰۶۸۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶
حضور اندیشمدان شرق آسیا در کنفرانس بین المللی گفت و گوهای فرهنگی آسیایی

مقیم/ رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی گفت :هفت نفر از اندیشمندان کشورهای مالزی و سنگاپور در نخستین کنفرانس بین المللی 'گفت وگوهای فرهنگی آسیایی' که در ایران برگزار می شود ، شرکت می کنند.

به گزارش  مقیم و به نقل از ایرنا، علی محمد سابقی  افزود: این افراد که از استادان دانشگاهها و فرهیختگان مراکز آموزشی- تحقیقاتی مالزی و سنگاپور هستند،با سفر به تهران مقالات خود را در این کنفرانس بین المللی ارائه می کنند.
به گفته وی ، پنج نفر از استادان و محققان برجسته مالزیایی که قرار است در این کنفرانس شرکت کنند شامل ،پروفسور 'حنفی حسین' از دانشگاه مالایا ، 'احمد فوزی عبدالحمید' ازدانشگاه یواس ام، 'محمد اعظم' از مرکز مطالعات پیشرفته اسلامی ، 'بخاری لوبیس' از دانشگاه یو آی ام ، 'حنفی بن حسین' از دانشگاه یو ام و 'زاید احمد' از دانشگاه یو پی ام مالزی هستند.
وی افزود: خانم پروفسور 'نورعایشه' رئیس بخش زبان مالایی دانشگاه ملی سنگاپور و دکتر 'محمد نواب محمد عثمان' نیز از دانشگاه تکونولوژی نانیانگ سنگاپور در این نشست بین المللی شرکت خواهند کرد. 
به گزارش ایرنا، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری تعدادی از دانشگاههای کشور به منظور ایجاد بستر تقویت پیوندهای فرهنگی ، تاریخی و علقه های مشترک اجتماعی میان ملت های آسیایی و مقابله با تهدیدهای فزاینده خشونت وافراطی گری ،گفت وگوهای فرهنگی آسیایی را با حضور شخصیت های مهم مراکز علمی و فرهنگی و متفکران برجسته آسیا در روزهای 15-13 ژانویه 2018/ 23 تا 25 دیماه به طور همزمان در تهران وشهرهای دیگر کشوربرگزار می کند.
دبیرخانه گفت و گوهای فرهنگی بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دراین زمینه اعلام کرد: تنوع فرهنگی، سنت های دیرین و تمدن های کهن آسیا منبعی الهام بخش برای همکاری ملت ها در این قاره بزرگ است. تقویت پیوندهای تاریخی، فرهنگی و علقه های مشترک اجتماعی میان ملت های منطقه می تواند در اعتلای ارزش های آسیایی و توسعه همکاری های جوامع آنها نقش مثبت داشته باشد. 
به رغم جریان جهانی شدن و تلاش برای یکپارچه سازی فرهنگی در جهان، کشورهای آسیایی کوشیده اند علاوه بر حفظ هویت فرهنگی خود از فرهنگ جهانی استقبال کنند و با آن تعامل سازنده داشته باشند.
پیشتر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به منظور ایجاد راهکارهای عملی دستیابی به این هدف «کنفرانس بین‌المللی گفت و گوی ادیان و فرهنگ ها در آسیا» را در شهریور سال 90 با همکاری مجلس شورای اسلامی ایران و مجمع مجالس آسیایی برگزار کرد.
این سازمان در اجرای مفاد قطعنامه پایانی اجلاس و بیانیه تهران درسال 90، به منظور تقویت گفت و گوی ادیان و فرهنگ های مختلف آسیایی دبیرخانه گفت و گوهای فرهنگی بین المللی را راه اندازی کرد.
این کنفرانس سه روزه فرهنگی قرار است با همکاری دانشگاههای فردوسی مشهد، بوعلی سینا همدان ،دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران،دانشگاه مازندران ، موسسه فرهنگی اکو و مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی و با حضور اندیشمندان کشورهای آسیایی برگزار شود.
پنج محورمختلف این کنفرانس بین المللی و مکان برگزاری آن شامل ، تنوع فرهنگی در آسیا؛ظرفیت ها و فرصت های همکاری،تعامل و همگرایی ( دردانشگاه بوعلی سینا همدان و )، گفت وگوی فرهنگی ایران و شبه قاره ( دردانشگاه فردوسی مشهد)،گفت وگوی فرهنگی ایران و شرق و جنوب شرق آسیا (دانشکده مطالعات دانشگاه تهران)،گفت وگوی فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز( در دانشگاه مازندران) وجایگاه سازمان های منطقه ای در همکاری های فرهنگی آسیایی ( در موسسه فرهنگی اکو) است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi