کد خبر : ۴۹۰۴۶۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶
تاسیس مرکز ایران شناسی در دانشگاه ملیس مالزی

مقیم/ مدیر انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی (IKMAS) پیشنهاد داد، مرکز ایران‌شناسی در دانشگاه ملی مالزی تأسیس شود.

به گزارش  مقیم، علی‌محمد سابقی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی ضمن بازديد از دانشگاه ملی مالزی، با راشیلا راملی، مدیر انستیتو مطالعات بین‌الملل (IKMAS) اين دانشگاه ديدار و در خصوص همکاری‌های مشترک گفت‌وگو كرد.

 راشیلا راملی در سخناني، ضمن تشكر و قدرداني از رايزني فرهنگي ايران در مالزي جهت دعوت و اعزام وي و دو تن از اساتید این مرکز به ایران در سال گذشته به منظور تبادل اساتید بين دو كشور، اظهار اميدواري كرد تجربیات و دستاورد این مبادلات زمینه را برای فعالیت‌های مشترک بیشتر از جمله تأسیس مرکز مطالعات ایران در این مؤسسه ایجاد كند.

 مدیر انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی (IKMAS) بر ضرورت تشکیل مرکز مطالعات ایران در زیر مجموعه مرکز مطالعات غرب آسیا (IKRAB) به عنوان اولین مرکز مطالعات ایران‌شناسی در مالزی تأکید كرد.

 وي همچنين، پیشنهاد داد: رایزنی فرهنگی ايران در مالزي از ترم آینده اين دانشگاه می‌تواند اساتید ایرانی را براي سخنرانی علمی پیرامون موضوعات مرتبط با ایران در حوزه‌های مختلف در این مرکز اعزام كند.

 راشیلا راملی با بیان وجود چهار مرکز مختلف تحت پوشش این انستیتو و وجود اساتید برتر پژوهنده در حوزه‌های غرب، غرب آسیا، جنوب شرق آسیا، آمریکای لاتین و وجود بودجه‌های تحقیقاتی، آمادگی این مرکز را برای همکاری با محققان ایرانی اعلام کرد.

 در ادامه اين ديدار، صُفیان، معاون مدیر انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی (IKMAS) در سخناني به معرفی فعالیت‌ها و برنامه‌های این مرکز پرداخت و گفت: انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی (IKMAS) یک مؤسسه تحقیقی و پژوهشی و تحصیلات تکمیلی در حوزه‌های علوم اجتماعی در دانشگاه ملی مالزی (UKM) است که در اول آوریل 1995 ميلادي تأسیس شده است.

 وي با اذعان اينكه مرکز مطالعات آفریقا به زودی در این انستیتو افتتاح خواهد شد، گفت: در بخش مأموریت انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی (IKMAS) بیان شده است که این انستیتو با شرکت در پژوهش‌های مشترک آموزشی و خدمات علمی در نظر دارد به عنوان یک مؤسسه ملی و جهانی جهت تحقیقات میان رشته‌ای به رسمیت شناخته شود.

 وي ادامه داد: همچنين این مؤسسه با دعوت از اساتید و اندیشمندان مختلف نسبت به برگزاری سمینارهای علمی و پژوهشی در طول سال اقدام می‌كند.

 صفیان در ادامه سخنان خود، اظهار كرد: این مؤسسه پژوهشی و آموزشی با ارايه کمک هزینه‌های آموزشی در شش رشته فوق لیسانس و شش رشته دکتری و همچنین ارايه پروژه‌های تحقیقاتی از محققین و دانشجویان حمایت می‌كند.

 وی اظهار امیدواری کرد که این مرکز عنوان یک مرکز تحقیقاتی عالی در مطالعات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بتواند درک درستی از تحول تاریخی و معاصر با در نظر گرفتن منافع جامعه مالزی ایجاد كند.

 سابقی، رایزن فرهنگی کشورمان در مالزی هم با بیان سخناني در این دیدار، با بيان برخي فعالیت‌های نمايندگي فرهنگي كشورمان و تجربه تشکیل مراکز مطالعات ایران‌شناسی در سایر کشورها، گفت: اميدواريم با توجه به سوابق قوی و فعالیت‌های مختلف انستیتو مطالعات بین‌الملل دانشگاه ملی مالزی و اظهار علاقه نسبت به تشکیل مرکز ایران‌شناسی در این مؤسسه، بتوان با مساعدت دو طرف زمینه راه‌اندازی و فعالیت مرکز مطالعات ایران را در مالزی ایجاد كرد.

 رايزن فرهنگي كشورمان ضمن استقبال از طرح تشکیل مرکز مطالعات ایران در IKMAS، نسبت به همکاری برای تأسیس و تشکیل مرکز مطالعات ایران قول مساعد داد تا آن را مورد بررسی قرار دهد و پیشنهاداتي برای آغاز به کار همکاری‌ها جهت تشکیل و برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی با حضور اساتید ایرانی داد.

 اعزام دو تن از اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی مرکز به ایران برای استفاده از فرصت مطالعاتي، برگزاری سمینارهای مشترک علمی و فرهنگی و دعوت از اساتید ایرانی، برگزاری جلسات سخنرانی عمومی اساتید و کارشناسان ایرانی برای دانشجویان این مرکز، ترجمه و انتشار کتب مرجع و ادبیات و تاریخ ایران به زبان مالایی و انگلیسی با همکاری این مرکز، از ديگر پیشنهادات رايزن فرهنگي كشورمان است.

 همچنین با پیشنهاد رایزن فرهنگی ایران در مالزی مقرر شد سمینار یک روزه‌ای با همکاری انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی (IKMAS) و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در مالزی با موضوع «تصوف پادزهر افراط‌گرایی» در ماه فوریه برگزار شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایران و مالزی     |     مالزی     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi