کد خبر : ۴۹۰۴۱۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶
افتتاح بخش ایران شناسی در دانشگاه پنتیون آتن

مقیم/ با همكاري رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و دانشگاه پنتيون آتن بخش ايران‌شناسي و ادبيات فارسي افتتاح شد.

 به گزارش مقیم ، بخش ايران‌شناسي و ادبيات فارسي با حضور علی‌محمد حلمی، رایزن فرهنگی کشورمان در آتن، خانم ازمینی کری یاری، رییس دانشگاه پنتئون و جمعي از اساتید و دانشجویان بخش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه پنتئون آتن، به طور رسمی افتتاح شد.

خانم ازمینی کری یاری، رییس دانشگاه پنتئون در سخناني، با اشاره به قدمت و تمدن تاريخي ایران‌زمین گفت: بسیار خرسند هستیم که امروز بخش زبان و ادبیات فارسی را در کتابخانه خود داریم تا دانشجویان و محققان بتوانند از منابع ایرانی برای تحقیقات و مطالعات خود بهره منده شوند.

وي افزود: ما از هرگونه توسعه همکاری با مراکز علمی ایران استقبال می‌کنیم، زیرا دو کشور متمدن یونان و ایران دارای روابط بی نظیری در طول تاریخ بوده‌اند و خدمات ارزنده علمی، ادبی و فرهنگی به جهانیان عرضه کرده‌اند و این دو کشور بیش از هر کشوری دیگری می‌توانند و باید روابط علمی خود را گسترش دهند.

خانم کری یاری در ادامه نیز، تصریح کرد: تا کنون چندین دانشجوی یونانی برای اتمام پایان‌نامه‌های خود به ایران سفر کرده و ضمن انجام تحقیقات علمی مورد نظر خود اقدام به تهیه پایان‌نامه علمی خود کرده‌اند و در این راستا، رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران ما را یاری كرده است.

وي همچنين، در مصاحبه‌ای کوتاه با خبرنگار خبرگزاری رسمی یونان(آنا) با اشاره به آمادگی این دانشگاه برای توسعه روابط علمی و فرهنگی با مراکز علمی کشورمان، این نوع همکاری‌ها را برای دو ملت متمدن یونان و ایران مفید قلمداد کرد.

رییس دانشگاه پنتئون ادامه داد:  ایران در زمینه علوم پیشرفت‌های خوبی داشته است و در گذشته نیز، همیشه خدمات خوب و ارزنده‌ای در زمینه زبان و ادبایات، فلسفه و علوم سیاسی به جهانیان عرضه کرده است و از این رو، همکاری بین مراکز علمی دو کشور می‌تواند در آشنایی محققان با دستاوردهای علمی مؤثر باشد.

علی‌محمد حلمی، رایزن فرهنگی کشورمان نیز در سخنانی، با اشاره به قدمت روابط دو کشور ایران و یونان گفت: ایران و یونان دارای روابط بیش از 2 هزار و پانصد ساله هستند و هر دو کشور تاریخی و فرهنگی خدمات بسیار مهمی به بشریت ارایه کرده‌اند.

وي افزود: ما آمادگی ارایه خدمات علمی به دانشجویان و دانش پژوهان یونانی را دارا هستیم و از این امر استقبال می‌کنیم زیرا بدین ترتیب خواهیم توانست زمینه آشنایی دو ملت را بیش از پیش فراهم آوریم.

 حلمي همچنين، آمادگی مراکز علمی کشورمان برای توسعه روابط و همکاری همه‌جانبه با مراکز علمی یونان را اعلام کرد و گفت: خوشبختانه روابط دو کشور بسیار خوب و خواست مسئولان دو کشور توسعه همه‌جانبه روابط در تمام زمینه‌ها است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایران و یونان     |     همکاری     |     یونان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi