کد خبر : ۴۹۰۳۰۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶
برگزاری مراسم اهدای گواهینامه‌ فارسی‌آموزان صربستاني در بلگراد

مقیم/ با همکاری رایزنی فرهنگی كشورمان، مراسم اهدای گواهینامه‌ فارسی‌آموزان صربستاني و معرفی زبان، فرهنگ و ادبیات ایران در دبیرستان زبان‌های خارجی بلگراد برگزار شد.

به گزارش مقیم، در این مراسم که با حضور دوشکو بابیچ، مدير دبیرستان زبان‌های خارجی بلگراد، محسن سليماني، وابسته فرهنگی ایران در صربستان، سعید صفری، استاد اعزامی از سوي بنیاد سعدی به دانشگاه بلگراد، و نيز جمعی از مسئولان و دانش‌آموزان دبیرستان زبان‌های خارجی بلگراد برگزار شد، گواهینامه‌های پایان دوره فارسی‌آموزان این دبیرستان اهدا شد.

 دوشکو بابیچ، مدیر دبیرستان در آغاز اين مراسم توضيحاتي درباره تاریخچه دوساله و چگونگی افتتاح دوره‌های زبان فارسی در اين دبیرستان ارايه داد و در اين خصوص گفت: جای خرسندی است حرکتی که دو سال پیش با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در صربستان در مورد راه‌اندازی زبان فارسی در این دبیرستان شروع کردیم، به نتیجه رسیده است.

سپس ماریا لابوس و میلیتسا دامیانوویچ، دو تن از دانش‌آموزان مدرسه اشعاری از سعدی و سهراب سپهری را به فارسی خواندند و ترجمه ترجمه صربي آن را بيان کردند.

 در ادامه بویانا دوویچ، معلم فارسی مدرسه گزارشی درباره دوره‌های زبان فارسی در دبیرستان ارايه داد و پس از آن فیلم کوتاهی درباره سرزمین ایران  پخش شد.

 در پایان این بخش از مراسم نیز آلکسا کریئویش، دانش‌آموز سال آخر دبیرستان، سخنانی در مورد زبان فارسی بيان كرد. وی ضمن صحبت‌هایش گفت: زبان فارسی از زبان‌های هند و اروپایی است که در ایران، افغانستان و تاجیکستان، زبان اصلی است و در کل حدود 120 میلیون نفر در جهان با این زبان صحبت می‌کنند.

 در بخش بعدی سعيد صفری، استاد زبان فارسی دانشگاه بلگراد، در سخنانی از دانش‌آموزان به دلیل انتخاب زبان فارسی و یادگیری سخت‌کوشانه آنها قدرداني کردند. وي گفت: زبان فارسی چند تفاوت با زبان صربی دارد و طبعاً برای شما یادگیری آن کمی زحمت دارد. مثلاً فارسی برخلاف زبان شما از راست به چپ نوشته می‌شود، نقطه زیاد دارد و بسیاری از حروف آن به هم می‌چسبد. و به دلیل اینکه حروف صدادار در آن ظاهر نمی‌شود، خواندن آن برای شما کمی سخت است. اما شما این زحمات را به جان خریدید و الان هم می‌توانید به زبان شیرین فارسی حرف بزنید و بخوانید و بنویسید.

 در پایان این بخش محسن سلیمانی، وابسته فرهنگی ایران در صربستان سخنانی درباره عناصر هویت ایرانی و ویژگی‌های ایرانی‌ها ارايه داد. وی با اشاره به هویت ملی ایرانی‌ها گفت: ایرانی‌ها را مثل همه کشورهای دیگر با چند ویژگی خاص می‌شناسند؛ ویژگی‌های اجتماعی، فرهنگی، روانی، فکری، زیستی، زبانی، دینی و تاریخی؛ اما به نظر برخی مهم‌ترین ویژگی‌های هویت ایرانی زبان فارسی، تاریخ و تمدن ایرانی و مذهب تشیع است.

 

رایزنی فرهنگی ایران در صربستان به دانش‌آموزانی که دوره قبلی زبان فارسی را با موفقيت به پایان رسانده بودند، دیپلم این دوره و نیز ترجمه صربي کتاب «قصه‌های سبلان» نوشته محمدرضا بایرامی را اهدا کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تهران و بلگراد     |     بلگراد     |     همکاری     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi