کد خبر : ۴۹۰۲۹۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶
برگزاری نشست «ادبیات و جامعه در خاورمیانه» در رم

مقیم/ در شانزدهمین دوره نمایشگاه ملی کتاب رم در پايتخت ايتاليا نشست «ادبیات و جامعه در خاورمیانه» به منظور معرفی ادبیات ایران برگزار شد.

به گزارش مقیم، در جریان برگزاری شانزدهمین دوره نمایشگاه ملی کتاب رم كه با عنوان «کتاب بیشتر، آزادی بیشتر» در پايتخت ايتاليا در حال برگزاري است، انتشاراتی «بریوسکی» نشستي با عنوان «ادبیات و جامعه در خاورمیانه» را برای معرفی ادبیات ایران و آثار منتشر شده توسط این انتشاراتی در این خصوص برگزار كرد.

 اين نشست با حضور كارلو چرتی، استاد دانشگاه رم و رایزن فرهنگی سابق ایتالیا در ایران، آنّا وانتزان، استاد دانشگاه و مترجم و فریال صباحی، روزنامه‌نگار و منتقد ادبي برگزار شد و طي آن اکبر قولی، رایزن فرهنگی ایران در ايتاليا نیز فعالیت‌های انتشاراتی رایزنی فرهنگی در حوزه زبان و ادبیات فارسی در ایتالیا را تشريح كرد.

 كارلو چرتی در آغاز اين نشست با اشاره به سیر تحول ادبیات ایران در زمان جنگ تحمیلی، گفت: کمتر خانواده ایرانی است که عزیزی را در زمان جنگ تحمیلی از دست نداده باشد. سیل عظیمی از مردان ایرانی که برای دفاع از کشور و ناموس خود به جبهه‌های جنگ رفتند، باعث شد تا زنان در عرصه اجتماعی حضور پررنگ‌تری پیدا كنند و این پدیده در یک جامعه سنتی مانند ایران، تحولات عظیمی را ایجاد كرد. به گونه‌ای که این زنان وظیفه مردان به جبهه رفته را به فهرست وظایف معمول خود، افزودند. این تحول بعد از پایان جنگ، همچنان ادامه یافته و تا به امروز تداوم پیدا کرده است.

 سخنران بعدی این نشست اكبر قولی، رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا بود که ضمن معرفی اجمالی فعالیت‌های رایزنی فرهنگی در خصوص معرفی و نشر ادبیات فارسی، بیان كرد: بخش قابل توجهی از حجم مناسبات همه‌جانبه دو فرهنگ و تمدن غنی و پرقدمت ایران و ایتالیا در طول تاریخ آن، به تبادل فرهنگی و آشنایی متقابل و انتقال دانش و تجربه از مجاری ای نظیر انتقال نسخ خطی و برگردان متن، اختصاص داشته است.

 سخنران بعدی نشست خانم آنّا وانتزان، مترجم و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه میلان بود. وي با اشاره به غنای بالای فرهنگی ایران گفت: طبیعی است که این غنای بالای فرهنگی در ادبیات ایرانی هم تأثیر گذاشته و آن را متحول کند.

 سخنران پایانی این نشست خانم فریال صباحی، روزنامه‌نگار و منتقد ایرانی ـ ایتالیایی بود. صباحی صحبت‌های خود را با اشاره به این نکته شروع كرد که حضور فعال زنان در عرضه‌های مختلف در ایران معاصر به این دلیل نیست که می‌بایست جای خالی نسل‌هایی را پر کنند که در اثر جنگ تحمیلی فقدان ایشان در جامعه احساس می‌شد.

 صباحی در پایان به نقش ایران در منطقه در روند صلح اشاره کرده و گفت: مسأله پناهجویانی که امروز، خاطر تمامی غرب، به ویژه اروپا و ایتالیا را مشوش كرده است، مسأله‌ای است که ده‌ها سال، ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند. در حال حاضر، به خاطر چند صد هزار پناهجویی که خود غرب باعث آواره شدن ایشان از خانه و کاشانه خود شده، لرزه بر اندام اروپا افتاده، ولی ایران چهار میلیون پناهجوی افغانی را به غیر از پناهجویان عراقی و سوری در خود جای داده و برای آنان، امکان تحصیل و درمان فراهم كرده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : رم     |     همکاری     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi