کد خبر : ۴۹۰۲۴۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
برنامه حزب ۵ ستاره ایتالیا برای برگزاری همه پرسی در خصوص یورو

مقیم/رهبر مهمترین حزب مخالف ایتالیا گفت اگر حزبش در انتخابات پیروز شود و نتواند بروکسل را در مورد ضرورت تغییر برخی از مقررات اقتصادی منطقه یورو مجاب کند، گزینه همه‌پرسی درباره یورو را برگزار می‌کند.

به گزارش مقیم به نقل از ایسنا، در یک مصاحبه با تلویزیون دولتی ایتالیا، لوئیجی دی مایو که احتمالا نامزد جنبش ۵ ستاره ایتالیا در انتخابات نخست وزیری این کشور خواهد بود، گفت که می‌خواهد با اتحادیه اروپا بر سر امتیازات و اختیارات این اتحادیه، مذاکره کند.

وی گفت: اگر موفق شویم، اروپا تغییر خواهد کرد و نیاز به برگزاری همه‌پرسی در خصوص یورو (واحد پول مشترک اروپایی) نداریم. در غیر این صورت از مردم ایتالیا خواهیم پرسید که مایلند در پیمان پولی یورو باقی بمانند یا خیر.

پیش‌تر دی مایو به خبرگزاری رویترز گفته بود که جنبش ۵ ستاره از ایده برگزاری همه‌پرسی در خصوص یورو کاملا عقب نشینی نکرده است اما آن را آخرین راه حل در صورت تسهیل نشدن قوانین اتحادیه اروپا می‌داند.

این اظهارات تنها چند هفته پیش از انحلال احتمالی مجلس ایتالیا برای برگزاری انتخابات زودهنگام در سال آینده مطرح می‌شود که بعید است برنده قاطعی داشته باشد.

پیش بینی می‌شود که جنبش ۵ ستاره به عنوان بزرگترین حزب مستقل وارد پارلمان شود اما این جنبش تاکنون بارها اعلام کرده است که (برای تشکیل دولت) با هیچ حزبی وارد ائتلاف نمی‌شود.

ایتالیا به تازگی سیستم انتخاباتی جدیدی را معرفی کرده است که این امتیاز را به جنبش ۵ ستاره می‌دهد که به جای احزاب سیاسی عمده، مورد اقبال رای دهندگان قرار گیرد

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : جنبش ۵ستاره     |     یورو     |     ایتالیا     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi