کد خبر : ۴۹۰۲۲۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
روابط سیاسی ایران و عمان در سطحی عالی و ممتاز قرار دارد

مقیم/ رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عمان در مصاحبه مطبوعاتی دومین کنفرانس جهانی گردشگری و فرهنگ «تقویت توسعه پایدار» در عمان گفت: گردشگری پل ارتباطی فرهنگ‌هاست.

به گزارش مقیم، دومین کنفرانس جهانی گردشگری و فرهنگ «تقویت توسعه پایدار» به منظور بررسی نقش فرهنگ و گردشگری در توسعه همه‌جانبه، در مسقط برگزار شد.

 در پایان روز دوم این همایش و پس از قرائت بیانیه اختتامیه، مصاحبه مطبوعاتی با حضور وزیر گردشگری عمان، رايزن فرهنگي ايران در اين كشور و نيز نمایندگان یونسکو و اتحادیه جهانی گردشگری برگزار شد.

 بهمن اکبری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عمان در این نشست رسانه‌ای به نقش فرهنگ به عنوان محور سازنده میان ملل و گردشگری به مثابه پل ارتباطی فرهنگ‌ها اشاره کرد و گفت: در اوضاع شکننده و نابسامان منطقه، نیازمند تعارف و تفاهم هرچه بیشتر در قالب توسعه گردشگری هستیم و به ویژه ارتباطات ما با عمان از سابقه بلندی برخوردار است؛ همچون ارتباطات بینافرهنگی مسقط ـ شیراز، مسندم ـ قشم و دیگر مناطق دو کشور و حتی ارتباطات زبانی همچون زبان کمزاری که گویشی فارسی است در استان مسندم.

 اكبري در بخش ديگري از اين نشست مطبوعاتي خطاب به احمد المحرزی، وزير گردشگري عمان پرسيد: نظر به اینکه روابط سیاسی و هماهنگی‌های منطقه‌ای دو کشور ایران و عمان در سطحی عالی و ممتاز قرار دارد و سلطان قابوس بر آن تأکید دارند؛ اما به نظر می‌رسد كه روابط فرهنگی و به ویژه گردشگری در سطح قابل قبولی نیست؛ نظر و برنامه جنابعالی برای ارتقای سطح روابط فرهنگی در زمینه فرهنگ و گردشگری میان دو کشور دوست و برادر چیست؟ 

 وزیر گردشگري عمان در پاسخ به این پرسش گفت: نخست اینکه باید تأکید کرد؛ رابطه ما با جمهوری اسلامی ایران و همانگونه که بر همگان روشن است در سطحی بسیار دوستانه و عالی است. همچنین باید توجه داشت كه ایران از نظر فرهنگ به تنهایی به عنوان امتی قائم به ذات است و نیازی به معرفی ندارد. ولی برای راه‌اندازی گروه‌های گردشگري میان دو کشور نیازمند همت دست‌اندرکاران صنعت گردشگری دو کشور است. من به عنوان وزیر گردشگري در حال تدارك سفر به ایران هستم و درباره این امر با همتایان ایرانی بحث و گفت‌وگو خواهم کرد. البته اخیراً فعالیت‌های جهانگردی بین دو طرف شاهد رونق خاصی شده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : همکاری مشترک     |     همکاری     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi