کد خبر : ۴۹۰۱۷۴ گروه : استان ها تاریخ انتشار :شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
سفیران واقعی صلح گلیم بافها هستند

مقیم/ نماینده مردم سیرجان و بردسیر در جشن ثبت جهانی گلیم گلیم بافها را سفیران واقعی صلح دانست.

به گزارش مقیم وبه نقل از مهر، شهباز حسن پور بیگلری در جشن ثبت جهانی گلیم شیرکی پیچ سیرجان که امروز ۲۳ آذرماه در سالن هلال احمر این شهر برگزار شد، گلیم بافها را سفیران واقعی صلح دانست و گفت: امروز جهان نیازمند صلح و آرامش است و بافنده ها با زیبایی هایی که خلق می کنند،هم در معرفی فرهنگ و هویت خود نقش دارند و هم سفیران واقعی صلح و آرامش هستند.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر به پروسه ثبت جهانی گلیم سیرجان اشاره و بیان کرد: ۱۵ سال پیش بذر این نهال کاشته و اولین جشنواره گلیم در حسینیه شهدای سیرجان برگزار شد. امروز گلیم شیرکی پیچ سیرجان به ثبت جهانی رسیده و ما باید زمینه های لازم برای برند سازی در این حوزه را فراهم کنیم. امیدوارم مسئولان سازمان میراث فرهنگی به این مهم همت بگمارند و ما نمایندگان مجلس هم مصوبات مجلس را بررسی و تصویب کنیم.

حسن پور با اشاره به اینکه از امروز گلیم را در سرتاسر جهان به نام سیرجان می شناسند، افزود: هدف ما این است که از رشته های مختلف صنایع دستی و هنرهای سنتی خود حمایت کنیم و به همین خاطر ۵ هزار میلیارد تومان در اختیار بانکها قرار داده ایم. قرار است معادل همین مبلغ را هم خودشان هزینه کنند تا در مجموع مبلغی برابر با ۱۰ هزار میلیارد تومان وام کم بهره در اختیار روستائیان قرار گیردکه ۲۰ درصد این مبلغ به رونق گردشگری و صنایع دستی تعلق می گیرد چرا که صنایع دستی جزء حوزه هایی ا ست که با اندک هزینه می توان در آن به ایجاد اشتغال پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد حسینی سیرجانی، امام جمعه این شهر هم به ضرورت توجه به صادرات گلیم و صنایع دستی اشاره و بیان کرد: صنایع دستی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است یعنی اقتصادی که در شرایط سختی و فشار می تواند تعیین کننده رشد و شکوفایی کشور باشد. 

امام جمعه شهر سیرجان در ادامه صحبت های خود اشاره کرد: در این چند سال اخیر طراحی دشمن بر اقتصاد کشور متمرکز شده، بر همین اساس، رهبر فرزانه انقلاب شعار این چند سال را با تکیه بر جهاد اقتصادی، تولید ملی، اشتغال و حمایت از کار و سرمایه ایرانی تعیین کرده اند. بنابراین ما هم باید اقشار مردم را با الگوی صحیح مصرف و پرهیز از اسراف و تبذیر آشنا کنیم.

وی با اشاره به ضرورت حمایت از تولید داخلی یادآور شد: وقتی از محصولات ایرانی استفاده می کنیم، به کارگر ایرانی کمک کرده و میزان اشتغال را بالا برده ایم و کدام تولید ایرانی بهتر  و مهمتر از صنایع دستی است؟ از این رو توجه به گلیم هم به اقتصاد مملکت ما کمک می کند و ارز آور است و هم یک گام به جلو در راستای توجه به اقتصاد مقاومتی است.

در این مراسم همچنین لوح تقدیر شورای جهانی صنایع دستی از طرف غداهیجاوی رئیس این شورا در بخش آسیا و اقیانوسیه به رضا سروش نیا، شهردار سیرجان تعلق گرفت. همچنین از ماه نساء شهسواری به عنوان مادر صنایع دستی و بانوی برتر هنرهای سنتی در منطقه آسیا و اقیانوسیه تقدیر شد. علاوه بر این، لوح های تقدیری به صغری شول، عصمت زبردست، فاطمه آتش برگ و نازی حیدری به عنوان پیشکسوتان گلیم بافی در شهر سیرجان و محمودی و روح الامینی به عنوان شرکت های تولید کننده گلیم، عقیل سیستانی، پژوهشگر برتر در حوزه گلیم بافی، شهباز حسن پور بیگلری نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، محمود وفایی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان و همچنین منصور مکی آبادی فرماندار شهر سیرجان تعلق گرفت.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : گلیم     |     جهانی     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi